Tokion kuvernööri sanoo, että tulevan kesän olympialaisten perumista ei voida ajatellakaan. Olympialaisten ylle on noussut yhä enemmän kysymysmerkkejä, kun koronaviruksen leviäminen maailmalla on peruuttanut ison joukon urheilutapahtumia.
Kuvernööri Yuriko Koike myönsi, että pandemiaksi julistetulla viruksella voi olla vaikutusta kisoihin.
– En voi sanoa, etteikö pandemian julistamisella olisi mitään vaikutusta. Mutta mielestäni perumista ei voi ajatellakaan, Koike sanoi torstaina.
Tokion kisojen on määrä alkaa 24. heinäkuuta. Kisajärjestäjät ovat vakuuttaneet, että olympialaiset järjestetään suunnitellusti, ja Kansainvälisen olympiakomitean mukaan kisojen perumisesta tai siirtämisestä ei ole puhuttu.
Keskiviikkona kisojen järjestelytoimikunnan puheenjohtaja Yoshiro Mori tosin myönsi, että järjestäjät ovat huolissaan viruksesta.
Kisojen mahdollisen siirtämisen nosti esiin järjestelytoimikunnan hallituksen jäsen Haruyuki Takahashi, joka sanoi, että kisojen siirtäminen kahdella vuodella saattaa olla järkevin vaihtoehto.
– Koronaviruksesta on tullut maailmanlaajuinen ongelma. Emme voi pitää kisoja vain siksi, että Japanissa tilanne on ok, Takahashi sanoi Asahi Shimbun -lehdelle keskiviikkona.
Takahashin mukaan kesä 2022 olisi kansainvälisessä urheilukalenterissa luontevin paikka Tokion olympialaisille.
Lue myös:
Hiihdon maailmancupin viimeiset kilpailut on peruttu – Quebecissä on vielä tarkoitus kisata

