Real Sociedad ja Osasuna jakoivat pisteet – katso La Ligan tuoreet tulokset ja otteluraportit

La Ligassa pelattiin kolme ottelua sunnuntaina. Ainoana voittoon ylsi Real Madrid. Sarjaa johtaa Barcelona, joka on kaksi pistettä Real Madridia edellä.

Ath. Bilbao - A. Madrid 1‑1

Athletic Bilbao ja Atlético Madrid pelasivat 1-1 -tasapelin. Atlético Madridin Costa sinetöi loppulukemat tasoitusmaalillaan 39. minuutilla. Athletic Bilbao hallitsi palloa 55 prosenttia ajasta. Laukaukset jakautuivat 9-8 Atlético Madridin hyväksi.

Real Madrid - Eibar 3‑1

Real Madrid kaatoi Eibarin La Ligassa luvuin 3-1. Real Madrid aloitti maalinteon heti ottelun alussa, kun Kroos laukoi avausmaalin 4. minuutilla.

Real Sociedad - Osasuna 1‑1

Real Sociedad ja Osasuna tahkosivat tasapelin maalein 1-1. Viimeisen tasoittavan maalin iski Real Sociedadin Oyarzabal 61. minuutilla. Real Sociedad hallitsi palloa 56 prosenttia ajasta. Laukaukset jakautuivat kuitenkin tasaisemmin, 8-7 Real Sociedadin hyväksi.

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
Barcelona286119456731
Real Madrid285917835220
Sevilla285014864129
Real Sociedad284714594634
Getafe284613783827
A. Madrid2846111343222
Valencia2843111073940
Villarreal2841125114538
GRA2841125113533
Ath. Bilbao283891183024
Osasuna283581193539
Levante2834104143341
Betis283389113845
Valladolid2832711102534
Alavés283288122939
Eibar282776152844
Celta Vigo2826511122235
Mallorca282574172848
Leganés282358152241
Espanyol282358152546

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut La Ligan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).