Yksi maali riitti Atlético Madridille, Vitolo upotti Valladolidin – katso La Ligan viimeisimmät tulokset ja otteluraportit

La Ligassa pelattiin neljä ottelua lauantaina. Voittajia olivat Levante, Athletic Bilbao ja Atlético Madrid. Sarjaa johtaa Barcelona, joka on kolme pistettä Real Madridia edellä.

Espanyol - Levante 1‑3

Levante voitti Espanyolin La Ligassa lukemin 1-3. Espanyol hallitsi palloa 51 prosenttia ajasta. Laukaukset jakautuivat 12-9 Levanten hyväksi.

Ath. Bilbao - Betis 1‑0

Athletic Bilbao vei voiton Real Betisistä tuloksella 1-0. Ottelun voittomaalista vastasi Athletic Bilbaon Martinez 7. minuutilla.

Getafe - Eibar 1‑1

Getafe ja Eibar päätyivät tasapeliin 1-1. Eibarin Charles tasoitti ottelun 45. minuutilla. Getafe hallitsi palloa 54 prosenttia ajasta. Laukaukset jakautuivat 7-6 Getafen hyväksi.

A. Madrid - Valladolid 1‑0

Atlético Madrid kaatoi Valladolidin La Ligassa luvuin 1-0. Ottelun voittomaalista vastasi Atlético Madridin Vitolo 81. minuutilla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 6 keltaista korttia. Atlético Madrid keräsi yhteensä neljä varoitusta ja Valladolid kaksi varoitusta.

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
Barcelona306520556931
Real Madrid296218835520
A. Madrid3052131343822
Sevilla3052141064230
Getafe304813983928
Real Sociedad2947145104636
Villarreal3047145114738
Valencia2943111083943
Ath. Bilbao3042101283326
GRA3042126123736
Levante3038115143743
Alavés293598123139
Osasuna2935811103544
Betis3034810124048
Valladolid3033712112535
Eibar302978153147
Celta Vigo2927512122235
Mallorca302675182950
Leganés302459162344
Espanyol302459162649

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut La Ligan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).