Hyppää sisältöön

Katso Serie A:n viimeisimmät tulokset ja otteluraportit – Parma kaatui Interin viime hetken maaleilla

Serie A:ssa pelattiin kuusi ottelua sunnuntaina. Voittoihin ylsivät AC Milan, Napoli, Bologna, Atalanta ja Inter. Sarjaa johtaa Juventus, joka on neljä pistettä Lazioa edellä.

AC Milan - AS Roma 2‑0

AC Milan otti voiton Romasta lukemin 2-0. AC Milan hallitsi ottelua 59 prosentin pallonhallinnalla ja voittamalla laukaisutilastot 11-4.

Katso ottelun tilastot täältä

Napoli - SPAL 3‑1

Napoli vei voiton SPALista tuloksella 3-1. Napoli aloitti maalinteon heti ottelun alussa, kun Mertens laukoi avausmaalin 4. minuutilla. Voitto oli Napolille viides perättäinen.

Katso ottelun tilastot täältä

Sampdoria - Bologna 1‑2

Bologna voitti Sampdorian Serie A:ssa lukemin 1-2. Ratkaisumaalin iski Orsolini 75. minuutilla.

Katso ottelun tilastot täältä

Udinese - Atalanta 2‑3

Atalanta voitti Udinesen Serie A:ssa lukemin 2-3. Voitto oli Atalantalle kuudes perättäinen. Muriel oli hyvässä vireessä ja iski 2 joukkueensa maaleista.

Katso ottelun tilastot täältä

Sassuolo - VER 3‑3

Sassuolo ja Hellas Verona eivät saaneet selvitettyä paremmuuttaan, vaan pisteet jaettiin numeroin 3-3. Hellas Verona menetti johtoasemansa 90. minuutilla, kun Rogério sinetöi loppulukemat. Sassuolo hallitsi ottelua 66 prosentin pallonhallinnalla ja voittamalla laukaisutilastot 14-6. Hallinnasta huolimatta Hellas Verona sai taisteltua itselleen tasapelin.

Katso ottelun tilastot täältä

Parma - Inter 1‑2

Parma oli vahvempi ensimmäisellä jaksolla ja johti ottelua 1-0 puoliajalla. Inter nousi kuitenkin tasoihin ja ohi, voittaen ottelun lopulta lukemin 1-2. Ratkaisumaalin iski Bastoni 87. minuutilla. Kuumassa ottelussa nähtiin yhteensä seitsemän keltaista ja kaksi punaista korttia. Kentältä ajettiin ulos Parman Kucka ja Interin Berni.

Katso ottelun tilastot täältä

Sarjataulukko

0JoukkueOPVTHTMPM
1Juventus286922335624
2Lazio286520536427
3Inter286118735629
4Atalanta285717658039
5AS Roma284814685338
6Napoli284513694637
7AC Milan2842126103435
8Parma2839116113835
9VER283910993432
10Cagliari2838108104744
11Bologna2837107114045
12Sassuolo283497124849
13Fiorentina2831710113439
14Torino283194153250
15Udinese282877142341
16Genoa282668143453
17Sampdoria282675163150
18Lecce282567153564
19Brescia281846182552
20SPAL281853202148

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut Serie A:n Kisaoppaasta.

Lue myös:

Tuija Hyyrysen Juventus julistettiin sittenkin Serie A:n mestariksi

Italian jalkapalloliigassa pidettiin maalikarkelot

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).