1. yle.fi
  2. Urheilu
  3. urheilu

Real Madridin hyvä vire jatkui voitolla Getafesta – katso La Ligan viimeisimmät tulokset ja otteluraportit

La Ligassa pelattiin kolme ottelua torstaina. Voittoihin ylsivät Osasuna, Real Sociedad ja Real Madrid. Sarjaa johtaa Real Madrid, joka on neljä pistettä Barcelonaa edellä.

Eibar - Osasuna 0‑2

Osasuna kaatoi Eibarin La Ligassa luvuin 0-2. Rubén Garcia oli Osasunan voiton takuumies kahdella osumalla.

Katso ottelun tilastot täältä

Real Sociedad - Espanyol 2‑1

Espanyol oli vahvempi ensimmäisellä jaksolla ja johti ottelua 1-0 puoliajalla. Real Sociedad nousi kuitenkin tasoihin ja ohi, voittaen ottelun lopulta lukemin 2-1. Voittomaalin teki Isak 84. minuutilla.

Katso ottelun tilastot täältä

Real Madrid - Getafe 1‑0

Real Madrid otti voiton Getafesta lukemin 1-0. Real Madrid venytti tuloksella voittoputkeaan kuuden ottelun mittaiseksi. Ottelun voittomaalin iski rangaistuspotkulla Real Madridin Ramos 79. minuutilla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 10 keltaista korttia. Real Madrid keräsi yhteensä viisi varoitusta ja Getafe viisi varoitusta.

Katso ottelun tilastot täältä

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
Real Madrid337422836121
Barcelona337021757435
A. Madrid3359151444325
Sevilla3357151264833
Villarreal3354166115340
Getafe3352141094231
Real Sociedad3350155135042
Ath. Bilbao3348121293828
GRA3346137134038
Valencia33461210114148
Osasuna33441111114047
Levante3342126154146
Betis3337910144354
Valladolid3336715112737
Alavés333598163250
Eibar333598163450
Celta Vigo3334713133242
Mallorca332985203556
Leganés3325510182449
Espanyol332459192753

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut La Ligan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Lionel Messille komea rajapyykki – tasapeli pitää Barcelonan Real Madridin perässä

Benzeman nerokas kantapääsyöttö takasi voiton, Real Madrid johtaa La Ligaa kahdella pisteellä – "Maali kuuluu Karimille"

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).