Katso La Ligan tuoreet tulokset ja otteluraportit – Salama-alku siivitti Barcelonan voittoon Villarrealista

La Ligassa pelattiin neljä ottelua sunnuntaina. Voiton nappasivat Real Madrid, Leganés ja Barcelona. Sarjaa johtaa Real Madrid, joka on neljä pistettä Barcelonaa edellä.

Ath. Bilbao - Real Madrid 0‑1

Real Madrid vei voiton Athletic Bilbaosta tuloksella 0-1. Real Madrid venytti tuloksella voittoputkeaan seitsemän ottelun mittaiseksi. Ratkaisumaalin iski rangaistuspotkulla Ramos 73. minuutilla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 7 keltaista korttia. Athletic Bilbao keräsi yhteensä neljä varoitusta ja Real Madrid kolme varoitusta.

Espanyol - Leganés 0‑1

Leganés voitti Espanyolin La Ligassa lukemin 0-1. Voittomaalin teki Silva 53. minuutilla. Kuumassa ottelussa nähtiin yhteensä seitsemän keltaista ja yksi punainen kortti. Kentältä ajettiin ulos Espanyolin Calleri.

Osasuna - Getafe 0‑0

Osasuna ja Getafe tasasivat pisteet 0-0 -tasapelissä. Tiiviisti puolustaneet joukkueet tekivät maalivahtien työstä helppoa. Osasuna laukoi kolme kertaa maalia kohti ja Getafe kaksi kertaa. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 9 keltaista korttia. Osasuna keräsi yhteensä viisi varoitusta ja Getafe neljä varoitusta.

Villarreal - Barcelona 1‑4

Barcelona voitti Villarrealin La Ligassa lukemin 1-4.

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
Real Madrid347723836221
Barcelona347322757836
A. Madrid3462161444625
Sevilla3357151264833
Villarreal3454166125444
Getafe3453141194231
Real Sociedad3350155135042
Ath. Bilbao34481212103829
Valencia34471211114350
GRA3447138134240
Osasuna34451112114047
Levante3342126154146
Valladolid3439815112837
Betis3438911144455
Alavés343598173251
Celta Vigo3435714133343
Eibar333598163450
Mallorca342985213559
Leganés3428610182549
Espanyol342459202754

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut La Ligan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).