Hyppää sisältöön

Katso Serie A:n viimeisimmät tulokset ja otteluraportit – Sassuolo ja Juventus tasapeliin

Serie A:ssa pelattiin seitsemän ottelua keskiviikkona. Voittajia olivat AC Milan, Sampdoria, Fiorentina ja Roma. Sarjaa johtaa Juventus, joka on seitsemän pistettä Atalantaa edellä.

AC Milan - Parma 3‑1

Parma oli vahvempi ensimmäisellä jaksolla ja johti ottelua 1-0 puoliajalla. AC Milan nousi kuitenkin tasoihin ja ohi, voittaen ottelun lopulta lukemin 3-1. AC Milan hallitsi ottelua 54 prosentin pallonhallinnalla ja voittamalla laukaisutilastot 20-9.

Katso ottelun tilastot täältä

Bologna - Napoli 1‑1

Bologna ja Napoli tahkosivat tasapelin maalein 1-1. Viimeisen tasoittavan maalin iski Bolognan Barrow 80. minuutilla. Bologna hallitsi ottelua 52 prosentin pallonhallinnalla ja voittamalla laukaisutilastot 12-7. Hallinnasta huolimatta Napoli sai taisteltua itselleen tasapelin.

Katso ottelun tilastot täältä

Sampdoria - Cagliari 3‑0

Sampdoria vei voiton Cagliarista tuloksella 3-0. Bonazzoli oli hyvässä vireessä ja iski 2 joukkueensa maaleista.

Katso ottelun tilastot täältä

Lecce - Fiorentina 1‑3

Fiorentina otti voiton Leccestä lukemin 1-3. Fiorentina hallitsi ottelua 53 prosentin pallonhallinnalla ja voittamalla laukaisutilastot 13-8.

Katso ottelun tilastot täältä

AS Roma - Verona 2‑1

Roma kaatoi Hellas Veronan Serie A:ssa luvuin 2-1. Voittomaalin teki Dzeko 45. minuutilla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 7 keltaista korttia. Roma keräsi yhteensä neljä varoitusta ja Hellas Verona kolme varoitusta.

Katso ottelun tilastot täältä

Sassuolo - Juventus 3‑3

Sassuolo ja Juventus tahkosivat tasapelin maalein 3-3. Viimeisen tasoittavan maalin iski Juventuksen Alex Sandro 64. minuutilla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 8 keltaista korttia. Sassuolo keräsi yhteensä neljä varoitusta ja Juventus neljä varoitusta.

Katso ottelun tilastot täältä

Udinese - Lazio 0‑0

Udinese ja Lazio tasasivat pisteet 0-0 päättyneessä ottelussa, jossa viimeistely tuotti vaikeuksia molemmille joukkueille. Udinesen 12 laukauksesta vain 5 suuntautui maalia kohti ja Lazion 13 laukauksesta 2. Lazio hallitsi palloa 56 prosenttia ajasta. Laukaukset jakautuivat kuitenkin tasaisemmin, 13-12 Lazion hyväksi.

Katso ottelun tilastot täältä

Sarjataulukko

0JoukkueOPVTHTMPM
1Juventus337724547035
2Atalanta337021759343
3Lazio336921666835
4Inter326820846834
5AS Roma3357176106144
6Napoli3353158105344
7AC Milan3353158104842
8Sassuolo3347138126257
9Verona33441111114141
10Bologna33431110124752
11Cagliari33411011124849
12Parma3340117154547
13Fiorentina3339912124145
14Sampdoria3338115174254
15Udinese333699153146
16Torino3234104183860
17Genoa323079164060
18Lecce332978184174
19Brescia332156223070
20SPAL321954232358

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut Serie A:n Kisaoppaasta.

Lue myös:

Nora Heroum siirtyy Italiasta Englannin Superliigaan – "Erittäin hyvä pallonkäsittelijä, paljon energiaa"

Italialaisjalkapallon väriläiskä mättää maaleja hurjalla tahdilla ja lukeutuu Mestarien liigan mustiin hevosiin

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).