Leicester jäi maaleitta Manchester Unitedin käsittelyssä – katso Valioliigan tuoreet tulokset ja otteluraportit

Valioliigassa pelattiin kymmenen ottelua sunnuntaina. Voittoihin ylsivät Arsenal, Brighton, Chelsea, Bournemouth, Manchester United, Manchester City, Liverpool ja Southampton. Sarjaa johtaa Liverpool, joka on kahdeksantoista pistettä Manchester Cityä edellä.

Arsenal - Watford 3‑2

Arsenal kaatoi Watfordin Valioliigassa luvuin 3-2. Arsenal aloitti maalinteon heti ottelun alussa, kun Aubameyang laukoi avausmaalin rangaistuspotkulla 5. minuutilla. Aubameyang kunnostautui maalinteossa ja iski 2 joukkueensa maaleista. Arsenal johti parhaimmillaan jopa 3-0, mutta Watford sai kurottua eron lukemiin 3-2 Deeneyn ja Welbeckin osumilla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 6 keltaista korttia. Arsenal keräsi yhteensä kolme varoitusta ja Watford kolme varoitusta.

Burnley - Brighton 1‑2

Brighton otti voiton Burnleystä lukemin 1-2. Voittomaalin teki Connolly 50. minuutilla.

Chelsea - Wolverhampton 2‑0

Chelsea kaatoi Wolverhamptonin Valioliigassa luvuin 2-0. Chelsea hallitsi ottelua 63 prosentin pallonhallinnalla ja voittamalla laukaisutilastot 9-3.

Crystal P - Tottenham 1‑1

Crystal Palace ja Tottenham eivät saaneet selvitettyä paremmuuttaan, vaan pisteet jaettiin numeroin 1-1. Tottenham menetti johtoasemansa 53. minuutilla, kun Schlupp sinetöi loppulukemat. Crystal Palace oli ottelussa niskan päällä laukauksilla 9-5 siitä huolimatta, että Tottenham piti palloa 53 prosenttia ottelusta. Crystal Palacen pirteästä hyökkäyspelistä huolimatta Tottenham sai taisteltua itselleen tasapelin.

Everton - Bournemouth 1‑3

Bournemouth vei voiton Evertonista tuloksella 1-3. Everton hallitsi palloa 69 prosenttia ajasta. Laukaukset jakautuivat kuitenkin tasaisemmin, 9-7 Bournemouthin hyväksi.

Leicester - Man United 0‑2

Manchester United voitti Leicesterin Valioliigassa lukemin 0-2. Kuumassa ottelussa nähtiin yhteensä kuusi keltaista ja yksi punainen kortti. Kentältä ajettiin ulos Leicesterin Evans.

Man City - Norwich 5‑0

Manchester City otti murskavoiton Norwichista luvuin 5-0. Voitto oli Manchester Citylle viides perättäinen. De Bruyne oli hyvässä vireessä ja iski 2 joukkueensa maaleista.

Newcastle - Liverpool 1‑3

Newcastlen Gayle avasi ottelun maalinteon 1. minuutilla. Liverpool onnistui kuitenkin kääntämään ottelun ja vei lopulta voiton tuloksella 3-1. Liverpool hallitsi ottelua 74 prosentin pallonhallinnalla ja voittamalla laukaisutilastot 11-3.

Southampton - Sheffield Utd 3‑1

Sheffield United oli parempi ensimmäisellä jaksolla ja johti ottelua 1-0 puoliajalle mentäessä. Southampton nousi kuitenkin tasoihin ja ohi, voittaen ottelun lopulta lukemin 3-1. Adams oli hyvässä vireessä ja iski 2 joukkueensa maaleista.

West Ham - Aston Villa 1‑1

West Ham ja Aston Villa eivät saaneet selvitettyä paremmuuttaan, vaan pisteet jaettiin numeroin 1-1. Aston Villa menetti johtoasemansa 85. minuutilla, kun Yarmolenko sinetöi loppulukemat. West Ham hallitsi palloa 62 prosenttia ajasta. Laukaukset jakautuivat kuitenkin tasaisemmin, 10-7 Aston Villan hyväksi.

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
Liverpool389932338533
Man City3881263910235
Man United3866181286636
Chelsea3866206126954
Leicester3862188126741
Tottenham38591611116147
Wolverhampton3859151495140
Arsenal38561414105648
Sheffield Utd38541412123939
Burnley3854159144350
Southampton3852157165160
Everton38491310154456
Newcastle38441111163858
Crystal P38431110173150
Brighton3841914153954
West Ham3839109194962
Aston Villa383598214167
Bournemouth383497224065
Watford3834810203664
Norwich382156272675

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät Valioliigan Kisaoppaasta.

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).