Katso Valioliigan viimeisimmät tulokset ja otteluraportit – Aston Villan Watkins ja Grealish liikaa Liverpoolille

Valioliigassa pelattiin kuusi ottelua sunnuntaina. Voittajia olivat West Ham, Southampton, Arsenal, Wolverhampton, Tottenham ja Aston Villa.

Leicester - West Ham 0‑3

West Ham kaatoi Leicesterin Valioliigassa luvuin 0-3. West Ham oli ottelussa niskan päällä laukauksilla 12-3 siitä huolimatta, että Leicester piti palloa 66 prosenttia ottelusta.

Southampton - West Bromwich Albion 2‑0

West Bromwich Albion kaatui, kun Southampton otti 2-0 -voiton. Southampton hallitsi ottelua 61 prosentin pallonhallinnalla ja voittamalla laukaisutilastot 13-5.

Arsenal - Sheffield Utd 2‑1

Arsenal voitti Sheffield Unitedin Valioliigassa lukemin 2-1. Voittomaalin teki Pépé 64. minuutilla.

Wolverhampton - Fulham 1‑0

Fulham kaatui, kun Wolverhampton otti 1-0 -voiton. Ratkaisumaalin iski Neto 56. minuutilla.

Man United - Tottenham 1‑6

Tottenham vei voiton vajaamiehisestä Manchester Unitedista lukemin 1-6. Tottenham aloitti maalinteon heti ottelun alussa, kun Fernandes laukoi avausmaalin rangaistuspotkulla 2. minuutilla. Son kunnostautui maalinteossa ja iski kaksi maalia. Myös Kane oli hyvässä vireessä kahdella osumalla. Manchester United joutui vajaamiehiseksi 28. minuutilla Martialin ulosajon jälkeen.

Aston Villa - Liverpool 7‑2

Aston Villa otti murskavoiton Liverpoolista, kun joukkueiden kohtaaminen päättyi luvuin 7-2. Aston Villa aloitti maalinteon heti ottelun alussa, kun Watkins laukoi avausmaalin 4. minuutilla. Watkins kunnostautui maalinteossa ja iski kolme maalia. Myös Grealish oli hyvässä vireessä kahdella osumalla.

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
Everton412400125
Aston Villa39300112
Leicester49301127
Arsenal4930185
Liverpool493011111
Tottenham47211125
Chelsea47211106
Leeds4721198
Newcastle4721165
West Ham4620284
Southampton4620256
Crystal P4620257
Wolverhampton4620247
Man City3411167
Brighton43103810
Man United33102511
West Bromwich Albion41013513
Burnley3000338
Sheffield Utd4000416
Fulham40004311

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut Valioliigan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).