1. yle.fi
  2. Urheilu
  3. urheilu

Katso La Ligan viimeisimmät tulokset ja otteluraportit – Cadiz kaatoi Real Madridin yhden maalin ottelussa

La Ligassa pelattiin neljä ottelua lauantaina. Voittajia olivat Granada, Atlético Madrid, Cadiz ja Getafe. Sarjaa johtavat Real Madrid, Getafe, Cadiz ja Granada, jotka ovat yhden pisteen Real Betistä edellä.

GRA - Sevilla 1‑0

Granada vei voiton vajaamiehisestä Sevillasta lukemin 1-0. Ratkaisumaalin iski Herrera 82. minuutilla. Kuumassa ottelussa nähtiin yhteensä yhdeksän keltaista ja yksi punainen kortti. Kentältä ajettiin ulos Sevillan Jordán.

Katso ottelun tilastot täältä

Celta Vigo - A. Madrid 0‑2

Atlético Madrid kaatoi Celta Vigon La Ligassa luvuin 0-2. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 7 keltaista korttia. Celta Vigo keräsi yhteensä kolme varoitusta ja Atlético Madrid neljä varoitusta.

Katso ottelun tilastot täältä

Real Madrid - Cadiz 0‑1

Cadiz kaatoi Real Madridin La Ligassa luvuin 0-1. Ratkaisumaalin iski Lozano 16. minuutilla.

Katso ottelun tilastot täältä

Getafe - Barcelona 1‑0

Getafe vei voiton Barcelonasta tuloksella 1-0. Voittomaalin teki rangaistuspotkulla Mata 56. minuutilla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 7 keltaista korttia. Getafe keräsi yhteensä neljä varoitusta ja Barcelona kolme varoitusta.

Katso ottelun tilastot täältä

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
Real Madrid51031163
Getafe51031153
Cadiz61031266
GRA51031178
Betis5930276
A. Madrid4822081
Real Sociedad5822172
Villarreal5822167
Barcelona4721182
Sevilla4721153
Valencia5721277
Osasuna4620254
Celta Vigo6512339
Eibar5411346
Huesca5404124
Elche3411113
Alavés5411336
Levante4310358
Ath. Bilbao4310325
Valladolid5202337

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut La Ligan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Espanjan liigassa debytoinut Sanni Franssi odottaa, että pääsee fanaattisen yleisön eteen – koronarajoitukset tuntuvat jo normaalilta

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).