Barkley ratkaisi voiton Aston Villalle Leicesteria vastaan lisäajalla – katso Valioliigan viimeisimmät tulokset ja otteluraportit

Valioliigassa pelattiin neljä ottelua sunnuntaina. Ainoana voiton nappasi Aston Villa. Sarjaa johtaa Everton, joka on yhden pisteen Aston Villaa edellä.

Sheffield Utd - Fulham 1‑1

Sheffield United ja Fulham tahkosivat tasapelin maalein 1-1. Viimeisen tasoittavan maalin iski rangaistuspotkulla Sheffield Unitedin Sharp 85. minuutilla. Fulham hallitsi ottelua 57 prosentin pallonhallinnalla ja voittamalla laukaisutilastot 12-8. Hallinnasta huolimatta Sheffield United sai taisteltua itselleen tasapelin.

Crystal P - Brighton 1‑1

Crystal Palace ja Brighton eivät saaneet selvitettyä paremmuuttaan, vaan pisteet jaettiin numeroin 1-1. Crystal Palace menetti johtoasemansa 90. minuutilla, kun Mac Allister sinetöi loppulukemat. Kuumassa ottelussa nähtiin yhteensä viisi keltaista ja yksi punainen kortti. Kentältä ajettiin ulos Brightonin Dunk.

Tottenham - West Ham 3‑3

Tottenham ja West Ham päätyivät tasapeliin 3-3. West Hamin Lanzini tasoitti ottelun 90. minuutilla. Tottenham hallitsi palloa 52 prosenttia ajasta. Laukaukset jakautuivat 11-8 Tottenhamin hyväksi.

Leicester - Aston Villa 0‑1

Aston Villa otti voiton Leicesterista lukemin 0-1. Voitto oli Aston Villalle neljäs perättäinen. Voittomaalin teki Barkley 90. minuutilla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 7 keltaista korttia. Leicester keräsi yhteensä neljä varoitusta ja Aston Villa kolme varoitusta.

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
Everton513410147
Aston Villa412400122
Liverpool5103111313
Leicester59302128
Arsenal5930286
Tottenham58221158
Chelsea58221139
West Ham57212117
Leeds4721198
Man City4721177
Southampton5721289
Newcastle5721279
Crystal P5721268
Man United46202912
Wolverhampton4620247
Brighton54113911
Sheffield Utd5101427
West Bromwich Albion41013513
Fulham51014412
Burnley3000338

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut Valioliigan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).