Katso Valioliigan viimeisimmät tulokset ja otteluraportit – Liverpool kaatoi Sheffield Unitedin maalin erolla

Valioliigassa pelattiin neljä ottelua lauantaina. Voiton nappasivat Crystal Palace ja Liverpool. Sarjaa johtavat Everton ja Liverpool, jotka ovat yhden pisteen Aston Villaa edellä.

West Ham - Man City 1‑1

West Ham ja Manchester City päätyivät tasapeliin 1-1. Manchester Cityn Foden tasoitti ottelun 51. minuutilla. Manchester City hallitsi ottelua 70 prosentin pallonhallinnalla ja voittamalla laukaisutilastot 15-3. Hallinnasta huolimatta West Ham sai taisteltua itselleen tasapelin.

Fulham - Crystal P 1‑2

Crystal Palace otti voiton Fulhamista lukemin 1-2. Ottelun voittomaalista vastasi Crystal Palacen Zaha 64. minuutilla.

Man United - Chelsea 0‑0

Manchester United ja Chelsea tasasivat pisteet 0-0 -tasapelissä. Manchester United oli aktiivisempi hyökkäyspäässä ja laukoi 4 kertaa maalia kohti. Molemmat joukkueet hallitsivat palloa yhtä suuren osan ottelusta. Laukaukset jakautuivat selvästi 7-4 Manchester Unitedin hyväksi.

Liverpool - Sheffield Utd 2‑1

Sheffield Unitedin Berge avasi ottelun maalinteon rangaistuspotkulla 13. minuutilla. Liverpool onnistui kuitenkin kääntämään ottelun ja vei lopulta voiton tuloksella 2-1. Ratkaisumaalin iski Diogo Jota 64. minuutilla.

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
Everton513410147
Liverpool6134111514
Aston Villa512401125
Leeds610312129
Crystal P61031289
Chelsea69231139
Leicester59302128
Arsenal5930286
Wolverhampton5930257
Tottenham58221158
West Ham68222128
Man City5822188
Southampton5721289
Newcastle5721279
Man United57212912
Brighton54113911
West Bromwich Albion52023513
Burnley4101338
Sheffield Utd6101539
Fulham61015514

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut Valioliigan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).