Katso Valioliigan tuoreet tulokset ja otteluraportit – Dignen punainen kortti kävi kalliiksi, Southampton voitti vajaamiehisen Evertonin

Valioliigassa pelattiin kolme ottelua sunnuntaina. Voiton nappasivat Southampton ja Leicester. Sarjaa johtavat Everton ja Liverpool, jotka ovat yhden pisteen Aston Villaa ja Leicesteria edellä.

Southampton - Everton 2‑0

Southampton vei voiton vajaamiehisestä Evertonista lukemin 2-0. Everton joutui vajaamiehiseksi 72. minuutilla Dignen ulosajon jälkeen.

Wolverhampton - Newcastle 1‑1

Wolverhampton ja Newcastle tahkosivat tasapelin maalein 1-1. Viimeisen tasoittavan maalin iski Newcastlen Murphy 89. minuutilla. Wolverhampton hallitsi ottelua 63 prosentin pallonhallinnalla ja voittamalla laukaisutilastot 10-3. Hallinnasta huolimatta Newcastle sai taisteltua itselleen tasapelin.

Arsenal - Leicester 0‑1

Leicester voitti Arsenalin Valioliigassa lukemin 0-1. Ratkaisumaalin iski Vardy 80. minuutilla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 8 keltaista korttia. Arsenal keräsi yhteensä kolme varoitusta ja Leicester viisi varoitusta.

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
Everton613411149
Liverpool6134111514
Aston Villa512401125
Leicester612402138
Leeds610312129
Southampton610312109
Crystal P61031289
Wolverhampton61031268
Chelsea69231139
Arsenal6930387
Tottenham58221158
West Ham68222128
Man City5822188
Newcastle68222810
Man United57212912
Brighton54113911
West Bromwich Albion52023513
Burnley4101338
Sheffield Utd6101539
Fulham61015514

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut Valioliigan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).