Granadan Montoro kaatoi Getafen – katso La Ligan tuoreet tulokset ja otteluraportit

La Ligassa pelattiin neljä ottelua sunnuntaina. Voittajia olivat Alavés, Granada ja Real Sociedad. Sarjaa johtaa Real Sociedad, joka on yhden pisteen Real Madridia ja Granadaa edellä.

Valladolid - Alavés 0‑2

Alavés vei voiton vajaamiehisestä Valladolidista lukemin 0-2. Valladolid joutui vajaamiehiseksi 21. minuutilla Martinezin ulosajon jälkeen.

Cadiz - Villarreal 0‑0

Cadiz ja Villareal tasasivat pisteet 0-0 -tasapelissä. Tiiviisti puolustaneet joukkueet tekivät maalivahtien työstä helppoa. Cadiz laukoi kerran maalia kohti ja Villareal kolme kertaa. Villareal hallitsi ottelua selvästi 69 prosentin pallonhallinnalla. Joukkueiden laukaukset jakautuivat kuitenkin tasan 5-5.

Getafe - GRA 0‑1

Granada voitti Getafen La Ligassa lukemin 0-1. Voittomaalin teki rangaistuspotkulla Montoro 45. minuutilla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 6 keltaista korttia. Getafe keräsi yhteensä neljä varoitusta ja Granada kaksi varoitusta.

Real Sociedad - Huesca 4‑1

Real Sociedad vei voiton Huescasta tuloksella 4-1. Oyarzabal kunnostautui maalinteossa ja iski 2 joukkueensa maaleista.

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
1.Real Sociedad714421143
2.Real Madrid61341194
3.GRA61341188
4.Villarreal71233188
5.A. Madrid511320101
6.Cadiz71132266
7.Osasuna61031264
8.Getafe61031254
9.Elche51031154
10.Betis79304711
11.Eibar7822356
12.Barcelona5721295
13.Sevilla5721254
14.Valencia77214911
15.Alavés7721458
16.Ath. Bilbao6620446
17.Huesca75052510
18.Celta Vigo6512339
19.Levante53104510
20.Valladolid73034511

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut La Ligan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).