Southampton kaatoi Aston Villan Ward-Prowsen johdolla – katso Valioliigan tuoreet tulokset ja otteluraportit

Valioliigassa pelattiin neljä ottelua sunnuntaina. Voittajia olivat Southampton, Newcastle, Arsenal ja Tottenham. Sarjaa johtaa Liverpool, joka on kaksi pistettä Tottenhamia edellä.

Aston Villa - Southampton 3‑4

Southampton otti voiton Aston Villasta lukemin 3-4. Ward-Prowse oli hyvässä vireessä ja iski 2 joukkueensa maaleista. Southampton johti parhaimmillaan jopa 0-4, mutta Aston Villa sai kurottua eron lukemiin 3-4.

Newcastle - Everton 2‑1

Newcastle vei voiton Evertonista tuloksella 2-1. Wilson oli Newcastlen voiton takuumies kahdella osumalla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 6 keltaista korttia. Newcastle keräsi yhteensä kaksi varoitusta ja Everton neljä varoitusta.

Man United - Arsenal 0‑1

Arsenal vei voiton Manchester Unitedista tuloksella 0-1. Ottelun voittomaalin iski rangaistuspotkulla Arsenalin Aubameyang 69. minuutilla. Kiihkeässä ottelussa jaettiin yhteensä 6 keltaista korttia. Manchester United keräsi yhteensä kolme varoitusta ja Arsenal kolme varoitusta.

Tottenham - Brighton 2‑1

Tottenham voitti Brightonin Valioliigassa lukemin 2-1. Ratkaisumaalin iski Bale 73. minuutilla.

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
Liverpool7165111715
Tottenham714421189
Everton7134121511
Southampton7134121412
Wolverhampton71341288
Chelsea712331169
Aston Villa612402159
Leicester612402138
Arsenal71240397
Man City61132198
Newcastle7113221011
Leeds610312129
Crystal P710313811
West Ham782231310
Man United67213913
Brighton751241114
West Bromwich Albion63033614
Sheffield Utd71016310
Fulham61015514
Burnley61015312

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut Valioliigan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).