Suomen naisten jalkapallomaajoukkue hyökkää käytännössä muuttumattomalla kokoonpanolla Skotlantia kimppuun tärkeässä EM-karsintaottelussa.
Suomi kaatoi Skotlannin kotikentällään lokakuun lopussa Eveliina Summasen maalilla 1–0, ja pyrkii toistamaan tempun Edinburghissa 1. joulukuuta.
– Skotlanti ei onnistunut hyökkäyspelissään niin hyvin, joten uskon heidän keskittyvän nyt siihen enemmän. Mitään täysin uusia temppuja sieltä tuskin kuitenkaan tulee, Suomen puolustuksen tukipilareihin kuuluva Natalia Kuikka arvioi.
Päävalmentaja Anna Signeul ei ole lähtenyt voittavaa kokoonpanoa muuttamaan, ja ainoa muutos voittokkaaseen Skotlanti-otteluun on käytännössä ottelun alla koronavirukseen sairastuneen Paula Myllyojan paluu joukkueeseen.
𝐇𝐞𝐥𝐦𝐚𝐫𝐢𝐭 𝐒𝐤𝐨𝐭𝐥𝐚𝐧𝐭𝐢𝐚 𝐯𝐚𝐬𝐭𝐚𝐚𝐧! 🦉 | 🏴🆚🇫🇮
— Helmarit (@HelmaritFI) 16. marraskuuta 2020
Päävalmentaja Anna Signeul on nimennyt joukkueensa tiistaina 1.12. Edinburghissa pelattavaan EM-karsintaotteluun Skotlantia vastaan! Mitä mieltä olet valinnoista? 🦉💬#Helmarit #SCOFIN #AnnaÄänesi pic.twitter.com/J5VzKbYRrT
Myös loukkaantumisista kärsinyt keskikenttäpelaaja Adelina Engman on pelikuntoinen. Engman oli avauskokoonpanossa, kun hänen seurajoukkueensa Montpellier hävisi viikonloppuna Dijonille Ranskan liigassa 0–1.
Signeul on Engmanin pelikuntoisuudesta mielissään.
– Se on tosi tärkeää joukkueelle ja hänelle itselleen. Adelina on agressiivinen pelaaja, mikä sopii hyvin Skotlanita vastaan, päävalmentaja sanoo.
– Mutta kilpailu pelipaikoista on kivenkovaa. Pääsy avauskokoonpanoon on vaikeaa, eikä hänellä ole sinne varmaa paikkaa.
Suomi johtaa karsintalohkoaan 13 pisteellä. Portugali on toisena kymmenellä pisteellä ja Skotlanti kolmantena yhdeksällä pisteellä, mutta ne ovat pelanneet yhden ottelun Suomea vähemmän.
Suomen lohkon tilanteeseen pääset tarkemmin tästä.
Vuonna 2022 Englannissa pelattaviin EM-kisoihin pääsee lohkon voittaja sekä kaikista lohkoista kolme parasta lohkokakkosta. Loput lohkokakkoset pelaavat lisäksi kisapaikasta pudotuspelivaiheessa.
Yle näyttää kello 21.30 Suomen aikaa alkavan Skotlanti–Suomi-ottelun TV2:ssa ja Yle Areenassa.
Artikkelia muokattu 16.11.2020 kello 14.28: lisätty Kuikan ja Signeulin kommentit sekä muokattu otsikkoa.
Helmarit Skotlantia vastaan:
Tinja-Riikka Korpela Everton FC
Paula Myllyoja Pink Bari Calcio Femminile
Anna Tamminen Åland United
Anna Westerlund Åland United
Natalia Kuikka Kopparbergs/Göteborg
Anna Auvinen Inter Milan
Tuija Hyyrynen Juventus FC
Emma Koivisto Kopparbergs/Göteborg FC
Elli Pikkujämsä KIF Örebro
Eveliina Summanen Kristianstads DFF
Adelina Engman Montpellier Hérault SC
Ria Öling Växjö DFF
Olga Ahtinen Linköpings FC
Emmi Alanen Växjö DFF
Nora Heroum Brighton and Hove Albion
Julia Tunturi Eskilstuna United
Iina Salmi Valencia CF
Juliette Kemppi London City Lionesses
Kaisa Collin Eskilstuna United
Sanni Franssi Real Sociedad
Linda Sällström FC Paris Féminines
Jutta Rantala Kristianstads DFF
Jenny Danielsson AIK
Eva Nyström Umeå IK
Essi Sainio HJK
Lue myös:
Helmarit otti askeleen kohti EM-kisoja – Anna Signeulin suurin voitto Suomen valmentajana