Hyppää sisältöön

Villarrealin ja Real Madridin kohtaaminen päättyi tasapeliin – katso La Ligan tuoreet tulokset ja otteluraportit

La Ligassa pelattiin neljä ottelua lauantaina. Voiton nappasivat Sevilla ja Atlético Madrid. Sarjaa johtavat Real Sociedad ja Atlético Madrid, jotka ovat yhden pisteen Villarrealia edellä.

Levante - Elche 1‑1

Levante ja Elche eivät saaneet selvitettyä paremmuuttaan, vaan pisteet jaettiin numeroin 1-1. Levante menetti johtoasemansa 64. minuutilla, kun Morente sinetöi loppulukemat. Levante oli ottelussa niskan päällä laukauksilla 11-7 siitä huolimatta, että Elche piti palloa 57 prosenttia ottelusta. Levanten pirteästä hyökkäyspelistä huolimatta Elche sai taisteltua itselleen tasapelin.

Villarreal - Real Madrid 1‑1

Villareal ja Real Madrid eivät saaneet selvitettyä paremmuuttaan, vaan pisteet jaettiin numeroin 1-1. Real Madrid menetti johtoasemansa 76. minuutilla, kun Gerard Moreno sinetöi rangaistuspotkulla loppulukemat. Villareal oli ottelussa niskan päällä laukauksilla 6-3 siitä huolimatta, että Real Madrid piti palloa 53 prosenttia ottelusta. Villarrealin pirteästä hyökkäyspelistä huolimatta Real Madrid sai taisteltua itselleen tasapelin.

Sevilla - Celta Vigo 4‑2

Sevilla voitti Celta Vigon La Ligassa lukemin 4-2. Sevilla hallitsi palloa 60 prosenttia ajasta. Laukaukset jakautuivat kuitenkin tasaisemmin, 12-9 Sevillan hyväksi.

A. Madrid - Barcelona 1‑0

Atlético Madrid otti voiton Barcelonasta lukemin 1-0. Atlético Madrid venytti tuloksella voittoputkeaan viiden ottelun mittaiseksi. Ottelun voittomaalista vastasi Atlético Madridin Ferreira-Carrasco 45. minuutilla.

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
1.Real Sociedad920621204
2.A. Madrid820620182
3.Villarreal10195411410
4.Real Madrid9175221510
5.GRA814422911
6.Cadiz914423810
7.Sevilla813413118
8.Elche81233289
9.Betis9124051217
10.Barcelona811323159
11.Valencia9113241514
12.Osasuna91132489
13.Getafe81132389
14.Ath. Bilbao8930579
15.Alavés99234710
16.Eibar9923469
17.Levante97144914
18.Huesca107073816
19.Celta Vigo107145819
20.Valladolid96135714

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut La Ligan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).

.
.