Crystal Palacen ja Tottenhamin kohtaaminen päättyi tasapeliin – katso Valioliigan tuoreet tulokset ja otteluraportit

Valioliigassa pelattiin viisi ottelua sunnuntaina. Voittoihin ylsivät Southampton, Burnley ja Leicester. Sarjaa johtavat Tottenham ja Liverpool, jotka ovat yhden pisteen Leicesteria edellä.

Southampton - Sheffield Utd 3‑0

Southampton voitti Sheffield Unitedin Valioliigassa lukemin 3-0. Southampton hallitsi ottelua 68 prosentin pallonhallinnalla ja voittamalla laukaisutilastot 12-3.

Crystal P - Tottenham 1‑1

Crystal Palace ja Tottenham eivät saaneet selvitettyä paremmuuttaan, vaan pisteet jaettiin numeroin 1-1. Tottenham menetti johtoasemansa 81. minuutilla, kun Schlupp sinetöi loppulukemat. Tottenham hallitsi palloa 56 prosenttia ajasta. Laukaukset jakautuivat kuitenkin tasaisemmin, 12-10 Tottenhamin hyväksi.

Fulham - Liverpool 1‑1

Fulham ja Liverpool pelasivat 1-1 -tasapelin. Liverpoolin Salah sinetöi loppulukemat tasoitusmaalillaan rangaistuspotkulla 79. minuutilla. Liverpool hallitsi ottelua selvästi 75 prosentin pallonhallinnalla. Joukkueiden laukaukset jakautuivat kuitenkin tasan 8-8.

Arsenal - Burnley 0‑1

Burnley vei voiton vajaamiehisestä Arsenalista lukemin 0-1. Arsenal joutui vajaamiehiseksi 58. minuutilla Xhaan ulosajon jälkeen.

Leicester - Brighton 3‑0

Leicester voitti Brightonin Valioliigassa lukemin 3-0. Maddison kunnostautui maalinteossa ja iski 2 joukkueensa maaleista.

Sarjataulukko

JoukkueOPVTHTMPM
Tottenham12257412410
Liverpool12257412718
Leicester12248042415
Southampton12237232417
Chelsea12226422512
West Ham12206242015
Everton12206242118
Man United11206231917
Man City11195421711
Aston Villa10186042113
Crystal P12175251817
Newcastle11175241416
Wolverhampton12175251116
Leeds12144261722
Arsenal12134171015
Brighton12102461521
Burnley119236618
Fulham1282281222
West Bromwich Albion126138925
Sheffield Utd1210111521

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso parhaat maalintekijät ja tulevat ottelut Valioliigan Kisaoppaasta.

Lue myös:

Kerro meille mitä mieltä olit tästä Voitto-robotin tekemästä Kierroskoosteesta ja miten haluaisit meidän kehittävän sitä! Vastaa lyhyeen kyselyyn täällä (siirryt toiseen palveluun) (siirryt toiseen palveluun).