Hyppää sisältöön

Liverpoolin tuska Valioliigassa jatkuu – vaarassa pudota pois Mestarien liiga -paikoilta

Liverpool kärsi jo kolmannen peräkkäisen tappionsa Leicesterin vieraana.

Liverpoolin supertähti Mo Salah (oik.) teki ottelun avausmaalin mutta joutui sen jälkeen pettymään. Kuva: Carl Recine - Pool/Getty Images

Liverpoolin vaikeat ajat jalkapallon Englannin Valioliigassa saivat jatkoa, kun Leicester kaatoi vieraansa 3-1 valioliigalauantain avauspelissä. Kolmannen peräkkäistappion kärsinyt Liverpool on liigassa kymmenen pistettä perässä kärkijoukkue Manchester Cityä ennen Cityn tämän päivän Tottenham-kohtaamista.

Mohamed Salah iski Liverpoolin johtoon 67. minuutilla, mutta viimeisen vartin aikana puolustavien mestareiden peli romahti.

Ensin James Maddison tasoitti 78. minuutilla, kolme minuuttia myöhemmin Jamie Vardy hyödynsi Liverpool-vahti Alissonin erheen tehden 2-1, ja 85. minuutilla Harvey Barnes viimeisteli 3-1.

Maddisonin avausmaali hyväksyttiin videotarkistuksen jälkeen, eikä Liverpool-manageri Jürgen Klopp ollut tuomariston kanssa samaa mieltä.

– Olen nähnyt tilanteen ja pysäytyskuvassa tilannne näyttää selvältä paitsiolta, Klopp sanoi BT Sportille.

– Toinen maali oli väärinymmärys. Sanoimme, että pitää tuntea toisensa paremmin. Se näytti hyvältä 75 minuuttia. Oli todella hyvää peliä. Olimme kentällä hallitsevampi osapuoli. Meillä oli mahdollisuuksia. Sitten päästimme kaksi maalia.

Allison teki virheitä myös viime viikolla Manchester Cityä vastaan, mutta Kloppin mukaan brasilialaismaalivahti pelasi loistavan ottelun.

– Ensimmäinen maali oli ottelun käännekohta. Muutimme liikaa peliä. Siitä voi meitä kritisoida. Emme reagoineet hyvin, Klopp totesi.

Hallitseva mestari Liverpool on nyt Valioliigassa neljäntenä. Viime kautta dominoineen Liverpool uhkaa livetä jopa pois ensi kauden Mestarien liigaan oikeuttavista paikoista. Liverpoolin takana ottelun vähemmän pelanneet Chelsea ja West Ham ovat pisteen perässä. Kaksi ottelua vähemmän pelannut Everton on myös vain kolme pistettä takana paikalliskilpailijaansa.

– Pelasimme hyvällä itseluottamuksella suurimman osan ottelusta. Sitten en tiedä, mitä tapahtui viimeisellä 10-15 minuutilla. Tällaista ei voi tapahtua. Meidän pitää tutkia tätä. Jokainen peli on meille nyt suuri. Meidän pitää laittaa piste tälle, Liverpoolin puolustaja Andy Robertson sanoi.

Sarjataulukko

0JoukkueOPVTHTMPM
1Man City225015524314
2Man United234513644930
3Leicester234313463925
4Liverpool234011754429
5Chelsea233911663824
6West Ham233911663428
7Everton213711463428
8Tottenham223610663622
9Aston Villa213511283624
10Leeds2232102103838
11Arsenal233194102723
12Southampton22298592937
13Crystal P232985102739
14Wolverhampton232776102331
15Brighton232551082530
16Newcastle232574122538
17Burnley222365111429
18Fulham221529111731
19West Bromwich Albion231226151854
20Sheffield Utd231132181537

O = pelatut ottelut, P = pisteet, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit

Katso lisää Voitto-robotin tekemästä Valioliigan kisaoppaasta.

Lue lisää:

Manchester Cityn tappotahti Englannin jalkapallokentillä jatkuu – suorasta sarjanoususta kamppaileva Swansea taipui cupissa kotikentällään