Tokio 2020

  1. yle.fi
  2. Urheilu
  3. olympialaiset

Päivän suomalaiset ja tv-ohjelma

Tällä sivulla on joka päivä tuorein tieto Tokion olympialaisten suomalaisten aikatauluista ja päivän Ylen tv-lähetyksistä. Discoverylla on tv:ssä yksinoikeus uintilajeihin ja koripalloon. Yle Puhe välittää kuitenkin näitä lajeja suorina lähetyksinä radiossa.

Kisojen koko ohjelma löytyy täältä.

Areenan kaikki suorat Tokio-lähetykset näet täältä.

7. kisapäivä: perjantai 30.7.

Klo 01.30–10.00 Sami Välimäki ja Kalle Samooja, golf. Välimäen tii-aika klo 01.41 ja Samoojan klo 03.36.

Klo 04.00–14.30 Topi Raitanen, Sara Kuivisto, Senni Salminen ja Kristiina Mäkelä, yleisurheilu.

Raitasen miesten 3000 metrin estejuoksun alkuerä klo 04.04, Kuiviston naisten 800 metrin alkuerä klo 05.05. Salmisen ja Mäkelän naisten kolmiloikan karsinta alkaen klo 13.05.

Klo 06.00–08.10 Tuula Tenkanen,purjehdus. naisten laser radial -purjehduksen yhdeksäs ja kymmenes lähtö.

Klo 08.35–10.35 Kaarle Tapper, laser-purjehdus.

Torstaina purjehduksesta saadaan tv-signaalia vain Tuula Tenkasen laser radial -luokasta.

Klo 11.48 Mira Potkonen, nyrkkeily. Potkosen ja Etelä-Korean Yeonji Ohnin ottelu naisten 57-60kg painoluokan toisella kierroksella.

Klo 13.18 Ari-Pekka Liukkonen ja Fanny Teijonsalo, uinti. Liukkonen kilpailee miesten 50 metrin vapaa-uinnin alkuerässä ja Teijonsalo samalla matkalla naisissa.

Yle välittää olympiauinnit suorina lähetyksinä Yle Puheessa. Discoverylla on tv:n puolella yksinoikeus uintilajien ja koripallon suoriin lähetyksiin. Yle Urheilun digipalveluissa ja tv-lähetyksissä nähdään kuitenkin parhaat palat sekä uintilajeista että koripallosta.

Olympialaisten koko kisaohjelman voit katsoa täältä.

Kaikki Yle Areenan tulevat lähetykset voit katsoa täältä.

Olympiaradio Yle Puheessa klo 03.00–16.30.

TV1 perjantaina

03.00 N 100 m, karsintaerät

03.15 M Korkeus, karsinta

03.30 M 3 000 m esteet, alkuerät

03.45 M Kiekko, karsinta, ryhmä A

03.55 N 800 m, alkuerät

04.55 M 400 m aj, alkuerät

05.20 M Kiekko, karsinta, ryhmä B

06.15 N 100 m, alkuerät

13.00 N 5 000 m, alkuerät

13.05 N 3-loikka, karsinta

13.25 N Kuula, karsinta

14.00 Sekajoukkueet, 4x400 m, alkuerät

14.30 M 10 000 m, finaali

TV2 perjantaina

1.30 Golf: M, 2. kisapäivä

- Golfin lomassa TV2:ssa seurataan myös soutua ja BMX-racingia

4.55 Nyrkkeily: N, 57-60kg

5.40 BMX-racing: finaalit

6.00 Purjehdus: N, laser radial

7.10 Purjehdus: N, laser radial

8.10 Golf: M. 2. kisapäivä

9.30 Tennis: M, välierä Khachanov–Carreno Busta

10.40 Jousiammunta: N, finaalit

11.00 Nyrkkeily: N, 57-60kg

12.00 Tennis: M välierät Djokovic–Zverev

14.00 Beach volley / tennis

14.55 Pöytätennis: M, finaali

15.45 Lentopallo: M, ROC-FRA

18.00 Päivän parhaat

21.00 Päivän parhaat, uusinta

22.00 BMX racing: semifinaalit+ finaalit (kooste)

22.40 Koskimelonta: M, semifinaali + finaali

23.30 Trampoliinivoimistelu: N, finaali

8. kisapäivä: lauantai 31.7.

Klo 01.30–10.00 Kalle Samooja ja Sami Välimäki, golfin 3. kierros

Klo 03.00–06.00 Viivi Lehikoinen, 400 m aitajuoksun alkuerät

Klo 03.00–06.00 Reetta Hurske ja Annimari Korte, 100 m aitajuoksun alkuerät

Klo 04.10–06.20 Ari-Pekka Liukkonen, 50 m vapaauinnin välierät

Klo 04.10–06.20 Fanny Teijonsalo, 50m vapaauinnin välierät

Klo 06.00–12.00 Akseli Keskinen ja Sinem Kurtbay, purjehduksen nacra -17 -luokan 3. lähtö

Klo 13.00–15.55 Sara Kuivisto, 800 m välierät

Klo 13.00–15.55 Kristian Pulli, pituushypyn karsinta

9. kisapäivä: sunnuntai 1.8.

Klo 01.30–10.30 Kalle Samooja ja Sami Välimäki, golfin 4. kierros

Klo 03.10–06.00 Silja Kosonen ja Krista Tervo, moukarinheiton karsinta

Klo 04.30–06.25 Ari-Pekka Liukkonen, 50 m vapaauinnin finaali

Klo 04.30–06.25 Fanny Teijonsalo, 50 m vapaauinnin finaali

Klo 05.00–07.00 Elias Kuosmanen, kreikkalais-roomalaisen painin 130 kg -sarjan neljännesvälierät, puolivälierät

Klo 06.00–12.00 Akseli Keskinen ja Sinem Kurtbay, purjehduksen nacra -17 -luokan 4. lähtö

Klo 06.00–12.00 Kaarle Tapper, laserin mitalilähtö

Klo 06.00–12.00 Tuula Tenkanen, laser radialin mitalilähtö

Klo 12.15–13.15 Elias Kuosmanen, kreikkalais-roomalaisen painin 130 kg -sarjan välierät

Klo 13.00–15.55 Reetta Hurske ja Annimari Korte, 100 m aitajuoksun välierät

Klo 13.00–15.55 Senni Salminen ja Kristiina Mäkelä, kolmiloikan finaali

10. kisapäivä: maanantai 2.8.

Klo 03.00–05.55 Sara Kuivisto, 1500 m alkuerät

Klo 03.00–05.55 Reetta Hurske ja Annimari Korte, 100 m aitajuoksun finaali

Klo 03.00–05.55 Kristian Pulli, pituushypyn finaali

Klo 05.00–07.30 Elias Kuosmanen, kreikkalais-roomalaisen painin 130 kg -sarjan keräilyerät

Klo 05.30–07.30 Arvi Savolainen, kreikkalais-roomalaisen painin 97 kg -sarjan neljännesvälierät ja puolivälierät

Klo 12.15–16.00 Elias Kuosmanen, kreikkalais-roomalaisen painin 130 kg -sarjan mitaliottelut

Klo 12.15–16.00 Arvi Savolainen, kreikkalais-roomalaisen painin 97 kg -sarjan välierät

Klo 13.00–16.00 Wilma Murto ja Elina Lampela, seiväshypyn 2.8. karsinta

Klo 13.00–16.00 Viivi Lehikoinen, 400 m aitajuoksun välierät

Klo 13.00–16.00 Topi Raitanen, 3000 m estejuoksun finaali

11. kisapäivä: tiistai 3.8.

Klo 05.00–07.30 Arvi Savolainen, kreikkalais-roomalaisen painin 97 kg -sarjan keräilyerät

Klo 07.30–11.30 Mira Potkonen, nyrkkeilyn 60 kg -sarjan puolivälierät

Klo 08.30–10.55 Akseli Keskinen ja Sinem Kurtbay, purjehduksen nacra -17 -luokan mitalilähtö

Klo 12.15–16.00 Arvi Savolainen, kreikkalais-roomalaisen painin 97 kg -sarjan mitaliottelut

Klo 13.00–15.55 Silja Kosonen ja Krista Tervo, moukarinheiton finaali

Klo 13.00–15.55 Sara Kuivisto, 800 m finaali

Klo 13.00–15.55 Elmo Lakka, 110 m aitajuoksun alkuerät

12. kisapäivä: keskiviikko 4.8.

Klo 01.30–10.00 Matilda Castrén ja Sanna Nuutinen, golfin 1. kierros

Klo 03.00–07.40 Lizzie Armanto, rullalautailu, parkin alkuerät ja finaali

Klo 03.00–06.25 Oliver Helander, Lassi Etelätalo, Toni Kuusela, keihäänheiton karsinta

Klo 03.00–06.25 Maria Huntington, 7-ottelu: 100 m aitajuoksu, korkeushyppy

Klo 03.00–06.25 Elmo Lakka, 110 m aitajuoksun välierät

Klo 03.00–06.25 Viivi Lehikoinen, 400 m aitajuoksun finaali

Klo 12.30–16.00 Maria Huntington, 7-ottelu: kuulantyöntö, 200 m

Klo 12.30–16.00 Sara Kuivisto, 1500 m välierät

13. kisapäivä: torstai 5.8.

Klo 01.30–10.00 Matilda Castrén ja Sanna Nuutinen, golfin 2. kierros

Klo 03.00–09.05 Elmo Lakka, 110 m aitajuoksun finaali

Klo 03.00–09.05 Maria Huntington, 7-ottelu: pituushyppy, keihäänheitto

Klo 03.00–09.05 Ella Junnila, korkeushypyn karsinta

Klo 08.00–08.30 Mira Potkonen, nyrkkeilyn 60 kg -sarjan välierät

Klo 13.00–15.45 Maria Huntington, 7-ottelu: 800 m

Klo 13.00–15.45 Wilma Murto ja Elina Lampela, seiväshypyn finaali

Klo 23.30 Jarkko Kinnunen, Aleksi Ojala ja Veli-Matti “Aku” Partanen, 50 km kilpakävely

14. kisapäivä: perjantai 6.8.

Klo 01.30–10.00 Matilda Castrén ja Sanna Nuutinen, golfin 3. kierros

Klo 13.50–16.55 Sara Kuivisto, 1500 m finaali

15. kisapäivä: lauantai 7.8.

Klo 01.30–10.00 Matilda Castrén ja Sanna Nuutinen, golfin 4. kierros

Klo 13.00–16.20 Oliver Helander, Lassi Etelätalo, Toni Kuusela, keihäänheiton finaali

Klo 13.00–16.20 Ella Junnila, korkeushypyn finaali

16. kisapäivä: sunnuntai 8.8.

Klo 08.00–08.15 Mira Potkonen, nyrkkeilyn 60 kg -sarjan loppuottelu