1. yle.fi
  2. Urheilu
  3. yleisurheilu

Katso Tokion olympialaisten yleisurheilun koko kisaohjelma ja suomalaisten aikataulu

Yleisurheilun kisatapahtumat alkoivat Tokiossa perjantaina 30. heinäkuuta ja kestävät kisojen päätöspäivään saakka.

Senni Salminen hakee onnistumista kolmiloikassa. Kuva: Jaakko Stenroos / All Over Press

Kaiken Tokion olympialaisista löydät Yle Urheilun kisaoppaasta täältä.

Yleisurheilun kisaohjelma

Perjantai 30.7.

03.00 N 100 m, karsintaerät

03.15 M Korkeus, karsinta

03.30 M 3 000 m ej, alkuerät Topi Raitanen (Raitasen erä klo 4.04)

03.45 M Kiekko, karsinta, ryhmä A
03.55 N 800 m, alkuerät Sara Kuivisto (Kuiviston erä klo 5.05)
04.55 M 400 m aj, alkuerät
05.20 M Kiekko, karsinta, ryhmä B
06.15 N 100 m, alkuerät

13.00 N 5 000 m, alkuerät
13.05 N 3-loikka, karsinta Senni Salminen, Kristiina Mäkelä
13.25 N Kuula, karsinta
14.00 Sekajoukkueet, 4x400 m, alkuerät
14.30 M 10 000 m, finaali

Lauantai 31.7.

03.00 N 400 m aj, alkuerät Viivi Lehikoinen
03.30 N Kiekko, karsinta, ryhmä A
03.40 M Seiväs, karsinta
03.50 M 800 m, alkuerät
04.45 N 100 m aj, alkuerät Reetta Hurske, Annimari Korte
04.55 N Kiekko, karsinta, ryhmä B
05.35 M 100 m, karsintaerät

13.10 M Pituus, karsinta Kristian Pulli
13.15 N 100 m, välierät
13.45 M 100 m, alkuerät
14.15 M Kiekko, finaali
14.50 N 800 m, välierät Sara Kuivisto
15.35 Sekajoukkueet, 4x400 m, finaali
15.50 N 100 m, finaali

Sunnuntai 1.8.

03.10 N Moukari, karsinta, ryhmä A Krista Tervo
03.40 N 3 000 m ej, alkuerät
03.50 N Pituus, karsinta
04.35 N Kuula, finaali
04.40 N Moukari, karsinta, ryhmä B Silja Kosonen
04.45 M 400 m, alkuerät

13.10 M Korkeus, finaali
13.15 M 100 m, välierät
13.45 N 100 m aj, välierät
14.15 N 3-loikka, finaali, Kristiina Mäkelä
14.25 M 800 m, välierät
15.05 M 400 m aj, välierät
15.50 M 100 m, finaali

Maanantai 2.8.

03.00 M Moukari, karsinta, ryhmä A
03.35 N 1 500 m, alkuerät Sara Kuivisto
04.20 M Pituus, finaali Kristian Pulli
04.30 N 200 m, alkuerät
04.30 M Moukari, karsinta, ryhmä B
05.50 N 100 m aj, finaali

13.20 N Seiväs, karsinta Wilma Murto, Elina Lampela
13.25 N 200 m, välierät
14.00 N Kiekko, finaali
14.05 M 400 m, välierät
14.35 N 400 m aj, välierät
15.15 M 3 000 m ej, finaali Topi Raitanen
15.40 N 5 000 m, finaali

Tiistai 3.8.

03.00 M 3-loikka, karsinta
03.05 M 1 500 m, alkuerät
03.20 N Keihäs, karsinta, ryhmä A
03.45 N 400 m, alkuerät
04.50 N Pituus, finaali
04.50 N Keihäs, karsinta, ryhmä B
05.05 M 200 m, alkuerät
06.20 M 400 m aj, finaali

13.10 M 110 m aj, alkuerät Elmo Lakka
13.15 M Kuula, karsinta, ryhmä A
13.20 M Seiväs, finaali
14.00 M 5 000 m, alkuerät
14.35 N Moukari, finaali
14.40 M Kuula, karsinta, ryhmä B
14.50 M 200 m, välierät
15.25 N 800 m, finaali
15.50 N 200 m, finaali

Keskiviikko 4.8.

03.00 M 10-ottelu, 100 m
03.05 M Keihäs, karsinta, ryhmä A
Lassi Etelätalo, Toni Kuusela, Oliver Helander
03.35 N 7-ottelu, 100 m aj Maria Huntington
03.55 M 10-ottelu, pituus
04.35 N 7-ottelu, korkeus Maria Huntington
04.35 M Keihäs, karsinta, ryhmä B
Lassi Etelätalo, Toni Kuusela, Oliver Helander
05.00 M 110 m aj, välierät Elmo Lakka
05.30 N 400 m aj, finaali
05.40 M 10-ottelu, kuula

12.30 M 10-ottelu, korkeus
13.00 N 1 500 m, välierät Sara Kuivisto
13.05 N 7-ottelu, kuula Maria Huntington
13.30 N 400 m, välierät
14.00 N 3 000 m ej, finaali
14.15 M Moukari, finaali
14.30 N 7-ottelu, 200 m Maria Huntington
15.05 M 800 m, finaali
15.30 M 10-ottelu, 400 m
15.55 M 200 m, finaali

Torstai 5.8.

03.00 M 10-ottelu, 110 m aj
03.10 N Korkeus, karsinta Ella Junnila
03.40 N 7-ottelu, pituus Maria Huntington
03.50 M 10-ottelu, kiekko, ryhmä A
04.00 N 4x100 m, alkuerät
04.55 M 10-ottelu, kiekko, ryhmä B
05.00 M 3-loikka, finaali
05.05 M Kuula, finaali
05.30 M 4x100 m, alkuerät
05.55 M 110 m aj, finaali
06.30 N 7-ottelu, keihäs, ryhmä A Maria Huntington
06.45 M 10-ottelu, seiväs
07.40 N 7-ottelu, keihäs, ryhmä B Maria Huntington

10.30 M 20 km kävely

13.00 N Seiväs, finaali Wilma Murto
13.15 M 10-ottelu, keihäs, ryhmä A
13.25 N 4x400 m, alkuerät
14.00 M 1 500 m, välierät
14.20 M 10-ottelu, keihäs, ryhmä B
15.00 M 400 m, finaali
15.20 N 7-ottelu, 800 m Maria Huntington
15.40 M 10-ottelu, 1 500 m

23.30 M 50 km kävely
Jarkko Kinnunen, Aleksi Ojala, Aku Partanen

Perjantai 6.8.

10.30 N 20 km kävely
14.25 M 4x400 m, alkuerät
14.50 N Keihäs, finaali
15.00 M 5 000 m, finaali
15.35 N 400 m, finaali
15.50 N 1 500 m, finaali
16.30 N 4x100 m, finaali
16.50 M 4x100 m, finaali

Lauantai 7.8.

00.00 N Maraton

13.35 N Korkeus, finaali
13.45 N 10 000 m, finaali
14.00 M Keihäs, finaali
14.40 M 1 500 m, finaali
15.30 N 4x400 m, finaali
15.50 M 4x400 m, finaali

Sunnuntai 8.8.

01.00 M Maraton

Lue myös:

Annimari Korte kilpailee Tokiossa jalalla, joka vaatii leikkaushoitoa – "Ei kukaan ajatellut, että voisin juosta olympialaisissa"

Helle aiheutti yllättävän ongelman Suomen juoksijatähdelle jo kotimaassa – Tokiossa mittari näyttää vielä hurjempia lämpöasteita

"Lehmät ovat kuin psykologeja" – Kristiina Mäkelä saa rauhaa navetasta ja unelmoi jostain aivan muusta kuin arvokisamitalin voittamisesta

Sara Kuiviston treenisuoritus Japanin 37 asteen helteessä löi Suomen valmentajaketut ällikällä – “Tämä oli poikkeuksellinen päivä”