1. yle.fi
  2. Urheilu
  3. Tokio 2020

Raitanen olympiafinaalissa iltapäivällä – katso tästä maanantain olympiaohjelma ja tv-lähetykset

Sara Kuivisto (1 500 metrin alkuerät kello 3.35) ja Kristian Pulli (pituusfinaali kello 4.20) avaavat suomalaisista maanantain urakan ensimmäisinä. Maanantaina kisaamassa on yhteensä seitsemän suomalaista.

Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Kaiken Tokion olympialaisista löydät Yle Urheilun kisaoppaasta täältä.

Maanantain suomalaiset

03.35 Sara Kuivisto, 1500 m alkuerät

04.20 Kristian Pulli, pituushypyn finaali

05.00–07.30 Elias Kuosmanen, kreikkalais-roomalaisen painin 130 kg -sarjan keräilyerät

05.30–07.30 Arvi Savolainen, kreikkalais-roomalaisen painin 97 kg -sarjan neljännesvälierät ja puolivälierät

Klo 13.20 Wilma Murto ja Elina Lampela, seiväshypyn karsinta

Klo 15.15 Topi Raitanen, 3000 m estejuoksun finaali

Olympialaisten koko kisaohjelman voit katsoa täältä.

Kaikki Yle Areenan tulevat lähetykset voit katsoa täältä.

Olympiaradio Yle Puheessa klo 04.30–16.30.

TV1 maanantaina

03.00 M Moukari, karsinta, ryhmä A
03.35 N 1 500 m, alkuerät Sara Kuivisto
04.20 M Pituus, finaali Kristian Pulli
04.30 N 200 m, alkuerät
04.30 M Moukari, karsinta, ryhmä B
05.50 N 100 m aj, finaali

13.20 N Seiväs, karsinta Wilma Murto, Elina Lampela
13.25 N 200 m, välierät
14.00 N Kiekko, finaali
14.05 M 400 m, välierät
14.35 N 400 m aj, välierät
15.15 M 3 000 m ej, finaali Topi Raitanen
15.40 N 5 000 m, finaali

TV2 maanantaina

Ohjelmaan voi tulla muutoksia vielä maanantaina.

02.55 Beachvolley N CUB-USA

04.10 Beachvolley N CAN-ESP

04.55 Paini M 130kg keräilyerät Elias Kuosmanen

Painin lomassa TV2:ssa seurataan lentopalloa ja melontaa

05.30 Paini M 97kg Arvi Savolainen

noin 08.15 Sulkapallo N nelinpelin finaali

noin 09.30 Purjehdus, M 49er mitalilähtö

10.25 Ammunta, kooste M 25 m olympiapistooli

10.45 Ammunta, M 50m pienoiskiväärin asentokilpailu

11.55 Telinevoimistelu, N permanto

12.30 Paini, M 97kg välierät

14.00 Paini, M 130kg mitaliottelut

Painin lomassa TV2:ssa seurataan myös telinevoimistelua

14.45 Kenttäratsastus, estekoe

noin 15.45 Sulkapallo, M finaali

16.45 Jalkapallo N semifinaali (kooste)

18.00 Päivän parhaat

21.00 Päivän parhaat (uusinta)

23.00 Maahockey N puolivälierä (kooste)

23.00 Painonnosto N 87kg (kooste)

Lue myös:

Elias Kuosmasen tahdonvoima hämmästytti ja vakuutti syvästi jopa kaiken nähneen Venäjän painiekspertin – "En voi kuin kumartua hänen edessään"

Arvi Savolainen hyppi lapsena takavoltteja poninsa selästä ja roikkui sukset jalassa hevosen perässä – miten ihmeessä hänestä tuli painimestari?

Kommentti: Topi Raitasen huippuveto karisti kysymysmerkit – tässä piilee suomalaisen yllätysmahdollisuus olympiafinaalissa