Kristallipallojen metsästys käynnistyy toden teolla – ota tästä talteen vilkkaan talven päivittyvät lähetysajat

Hiihtolajeja seurataan tämän talven aikana Ylen eri alustoilla ahkerasti. Hiihtolajien kausi Ylen kanavilla alkoi lokakuussa Keski-Euroopasta freestylen ja alppihiihdon maailmancupeista ja päättyy huhtikuussa Rovaniemen SM-hiihtoihin.

Viime talvena saatiin tuulettaa muun muassa MM-viestipronssia. Mitä tuuletetaan tällä kaudella? Kuva: EPA-EFE/PHILIPP GUELLAND

Kilpailulähetysten Areena-linkkejä lisätään kauden mittaan.

Marraskuu

26.11. Yhdistetty, miehet: Rukan maailmancup
mäkiosuus klo 11.45 ja hiihto-osuus klo 16.10

26.11. Hiihto: Rukan maailmancup
sprinttihiihdot (p) klo 13.25

26.11. Mäkihyppy, miehet: Rukan maailmancup
karsinta klo 18.10

27.11. Yhdistetty, miehet: Rukan maailmancup
mäkiosuus klo 10.05

27.11. Hiihto: Rukan maailmancup
miesten 15 km (p) klo 11.10

27.11. Ampumahiihto: Östersundin (SWE) maailmancup
naisten normaalimatka klo 12.40

27.11. Hiihto: Rukan maailmancup
naisten 10 km (p) klo 14.25

27.11. Ampumahiihto: Östersundin (SWE) maailmancup
miesten normaalimatka klo 15.55

27.11. Alppihiihto, naiset: Killingtonin (USA) maailmancup, suurpujottelu
1. kierros klo 16.55 ja 2. kierros

27.11. Mäkihyppy, miehet: Rukan maailmancup
1. kierros klo 17.25 ja 2. kierros klo 18.40

28.11. Lumilautailu: Secret Gardenin (CHN) maailmancup, lumilautakrossi
Yle Areena klo 8.25

28.11. Yhdistetty, miehet: Rukan maailmancup
mäkiosuus klo 10.05 ja hiihto-osuus klo 16.00

28.11. Hiihto: Rukan maailmancup
naisten 10 km (v), takaa-ajo, klo 11.15

28.11. Ampumahiihto: Östersundin (SWE) maailmancup
naisten pikamatka klo 11.55

28.11. Hiihto: Rukan maailmancup
miesten 15 km (v), takaa-ajo, klo 13.25

28.11. Ampumahiihto: Östersundin (SWE) maailmancup
miesten pikamatka klo 14.40

28.11. Alppihiihto, naiset: Killingtonin (USA) maailmancup, pujottelu
1. kierros klo 16.40 ja 2. kierros klo 19.40

28.11. Mäkihyppy, miehet: Rukan maailmancup
1. kierros klo 17.10 ja 2. kierros klo 18.25

Joulukuu

2.12. Ampumahiihto: Östersundin (SWE) maailmancup
naisten pikakilpailu klo 14.40 ja miesten pikakilpailu klo 18.15

3.12. Hiihto: Lillehammerin (NOR) maailmancup
sprinttihiihdot (v) klo 13.20

3.12. Freestyle: Rukan maailmancup, hypyt
Yle Areena klo 22.10

4.12. Hiihto: Lillehammerin (NOR) maailmancup
miesten yhdistelmäkilpailu klo 10.55 ja naisten yhdistelmäkilpailu klo 12.55

4.12. Ampumahiihto: Östersundin (SWE) maailmancup
naisten takaa-ajo klo 13.55 ja miesten viesti klo 17.25

4.12. Freestyle: Rukan maailmancup, kumpareet
Yle Areena klo 15.55

4.12. Hiihto: Lillehammerin (NOR) maailmancup
miesten 4x7,5 km viesti klo 10.15 ja naisten 4x5 km viesti klo 12.40

4.12. Lumilautailu: Steamboatin (USA) maailmancup, big air
Yle Areena klo 12.00

5.12. Ampumahiihto: Östersundin (SWE) maailmancup
naisten viesti klo 13.30

10.12. Ampumahiihto: Hochfilzenin (AUT) maailmancup
miesten pikakisa klo 12.20 ja naisten pikakisa klo 15.10

10.12. Lumilautailu: Montafonin (AUT) maailmancup, lumilautakrossi
Yle Areena klo 16.30

11.12. Alppihiihto, naiset: St. Moritzin (SUI) maailmancup, supersuurpujottelu
Yle Areena klo 11.25

11.12. Ampumahiihto: Hochfilzenin (AUT) maailmancup
miesten takaa-ajo klo 13.10 ja naisten viesti klo 20.00

11.12. Freestyle: Copper Mountainin maailmancup (USA), halfpipe
Yle Areena klo 14.15

11.12. Hiihto: Davosin (SUI) maailmancup
sprinttihiihdot (v) klo 15.10

12.12. Alppihiihto, naiset: St. Moritzin (SUI) maailmancup, supersuurpujottelu
Yle Areena klo 11.25

12.12. Hiihto: Davosin (SUI) maailmancup
miesten 15 km (v) klo 12.35 ja naisten 10 km (v) klo 14.55

12.12. Ampumahiihto: Hochfilzenin (AUT) maailmancup
miesten viesti klo 14.00 ja naisten takaa-ajo klo 16.10

12.12. Freestyle: Idre Fjällin maailmancup, parikumpareet
Yle Areena klo 17.10

16.12. Ampumahiihto: Annecy-Le Grand Bornandin (FRA) maailmancup
naisten pikakisa klo 15.10

17.12. Yhdistetty, naiset: Ramsaun (AUT) maailmancup
mäkiosuus klo 11.25 ja hiihto-osuus klo 14.25

17.12. Ampumahiihto: Annecy-Le Grand Bornandin (FRA) maailmancup
miesten pikakisa klo 15.05

17.12. Mäkihyppy, miehet: Engelbergin (SUI) maailmancup
karsinta klo 18.00

17.12. Mäkihyppy, naiset: Ramsaun (AUT) maailmancup
Yle Areena klo 20.10

18.12. Lumilautailu: Cervinian (ITA) maailmancup, lumilautakrossi
Yle Areena klo 12.25

18.12. Ampumahiihto: Annecy-Le Grand Bornandin (FRA) maailmancup
naisten takaa-ajo klo 13.55 ja miesten takaa-ajo klo 15.55

21.12. Alppihiihto, naiset: Courchevelin (FRA) maailmancup, suurpujottelu

28.–29.12. Hiihto: Lenzerheiden (SUI) maailmancup, Tour de Ski

28.–29.12. Alppihiihto, naiset: Lienzin (AUT) maailmancup, suurpujottelu ja pujottelu

31.12.–1.1. Hiihto: Oberstdorfin (GER) maailmancup, Tour de Ski

Antti Aalto sijoittui viime kaudella Keski-Euroopan mäkiviikolla 15. sijalle. Kuva: Tomi Hänninen

31.12.–1.1. Mäkihyppy, miehet: Garmisch-Partenkirchenin (GER) maailmancup, mäkiviikko

31.12.–1.1. Mäkihyppy, naiset: Ljubnon (SLO) maailmancup

Tammikuu

3.–4.1. Mäkihyppy, miehet: Innsbruckin (AUT) maailmancup, mäkiviikko

4.1. Alppihiihto, naiset: Zagrebin (CRO) maailmancup, pujottelu

5.1. Alppihiihto, miehet: Zagrebin (CRO) maailmancup, pujottelu

5.–6.1. Mäkihyppy, miehet: Bischofshofenin (AUT) maailmancup, mäkiviikko

6.–9.1. Ampumahiihto: Oberhofin (GER) maailmancup

7.–9.1. Hiihto: Imatran SM-kilpailut

8.–9.1. Mäkihyppy, miehet: Bischofshofenin (AUT) maailmancup

8.–9.1. Alppihiihto, miehet: Adelbodenin (SUI) maailmancup, suurpujottelu ja pujottelu

8.1. Lumilautailu: Mammoth Mountainin (USA) maailmancup, slopestyle

11.1. Alppihiihto, naiset: Flachaun (AUT) maailmancup, pujottelu

12.–16.1. Ampumahiihto: Ruhpoldingin (GER) maailmancup

14.–16.1. Alppihiihto, miehet: Wengenin (SUI) maailmancup, syöksy ja pujottelu

15.–16.1. Yhdistetty: Klingenthalin (GER) maailmancup

15.1. Lumilautailu: Laaxin (SUI) maailmancup, slopestyle

16.1. Freestyle: Font Romeun (FRA) maailmancup, slopestyle

18.–19.1. Hiihto: Vantaan Suomen cup

Mari Ederiltä jäi viime kaudella Anterselvan normaalimatka väliin selkäongelmien takia. Kuva: Tomi Hänninen

20.–23.1. Ampumahiihto: Antholz-Anterselvan (ITA) maailmancup

21.–23.1. Alppihiihto, miehet: Kitzbühelin (AUT) maailmancup, syöksy ja pujottelu

22.–23.1. Hiihto: Planican (SLO) maailmancup

22.–23.1. Yhdistetty: Planican (SLO) maailmancup

23.1. Freestyle: Chiesa Valmalencon maailmancup, kumpareet

25.1. Alppihiihto, naiset: Kronplatzin (ITA) maailmancup, suurpujottelu

25.1. Alppihiihto, miehet: Schladmingin (AUT) maailmancup, pujottelu

28.–30.1. Yhdistetty: Seefeldin (AUT) maailmancup

28.–30.1. Mäkihyppy, miehet: Willingenin (GER) maailmancup

28.–30.1. Mäkihyppy, naiset: Willingenin (GER) maailmancup

29.–30.1. Alppihiihto, naiset: Garmisch-Partenkirchenin (GER) maailmancup, syöksy ja suurpujottelu

Helmikuu

4.–20.2. Pekingin (CHN) olympialaiset

24.2. Hiihto: Helsinki City Sprint

25.–27.2. Hiihto, yhdistetty ja mäkihyppy, miehet: Lahden maailmancup

Maaliskuu

3.3. Hiihto: Drammenin (NOR) maailmancup

3.–6.3. Ampumahiihto: Kontiolahden maailmancup

5.3. Alppihiihto, miehet: Kvitfjellin (NOR) maailmancup, syöksy

5.–6.3. Hiihto: Oslon (NOR) maailmancup

5.–6.3. Yhdistetty: Oslon (NOR) maailmancup

5.–6.3. Freestyle: Krasnojarskin maailmancup, kumpareet ja parikumpareet

6.3. Alppihiihto, naiset: Lenzerheiden (SUI) maailmancup, suurpujottelu

10.–13.3. Ampumahiihto: Otepään (EST) maailmancup

11.–12.3. Alppihiihto, naiset: Åren (SWE) maailmancup, suurpujottelu ja pujottelu

12.–13.3. Yhdistetty: Schonachin (GER) maailmancup, miehet ja naiset

12.–13.3. Alppihiihto, miehet: Kranjska Goran (SLO) maailmancup, suurpujottelu

12.–13.3. Freestyle: Shymbulak/Almatyn maailmancup, parikumpareet ja hypyt

Jimi Salonen oli viime kaudella paras suomalaislaskija kumpareissa. Kuva: Mikko Ahmajärvi / Yle

16.–20.3. Alppihiihto, miehet ja naiset: Courchevelin (FRA) maailmancup, syöksy, supersuurpujottelu, joukkueparipujottelu, pujottelu, suurpujottelu

17.–20.3. Ampumahiihto: Oslon (NOR) maailmancup18.-20.3.Hiihto, Tjumenin (RUS) maailmancup

18.–20.3. Mäkihyppy, miehet: Oberstdorfin (GER) maailmancup

19.3. Lumilautailu: Spindleruv Mlynin (CZE) maailmancup, slopestyle

19.–20.3. Freestyle: Megèven maailmancup, kumpareet ja parikumpareet

24.–27.3. Mäkihyppy, miehet: Planican (SLO) maailmancup

26.3. Freestyle: Silvaplanan (SUI) maailmancup, slopestyle

26.–27.3. Hiihto: Rukan Suomen cup

26.–27.3. Mäkihyppy, naiset: Tshaikovskin (RUS) maailmancup

27.3. Lumilautailu: Silvaplanan (SUI) maailmancup, slopestyle

1.–3.4. Hiihto: Rovaniemen SM-kilpailut

Lokakuu

22.10. Freestyle: Churin (SUI) maailmancup, big air
Katso lähetys tästä

23.10. Alppihiihto: naiset, Söldenin (AUT) maailmancup, suurpujottelu
1. kierros ja 2. kierros

23.10. Lumilautailu: Churin (SUI) maailmancup, big air
Katso lähetys tästä

24.10. Alppihiihto, miehet: Söldenin (AUT) maailmancup, suurpujottelu
1. kierros ja 2. kierros

Lue myös: