Suora

  • Huuhkajia ja panelistijuoruja
  • Käsipallon Champions League: Cocks - Sporting CP
  • Urheiluruutu
  • Käsipallon Champions League, Cocks - Sporting CP
  • Vastentahtoinen paluumuuttaja Jac Karlsson ikävöi käsipalloilijan ammattilaiselämää
  • Maalikuningas Filip Valencic: Ulkomailla futis on bisnestä, Suomessa joukkue on perheesi
  • Urheiluruutu

Torro ja Åstrand Suomen ennätyksiin

Korkeushyppääjä Osku Torro teki Tampereen hallimaaottelussa Suomen ennätyksen. Torro voitti maaottelun korkeuskisan SE-tuloksella 233. Miesten 200 metrillä Jonathan Åstrand puolestaan polki matkan Suomen ennätykseksi 20,87.

urheilu
YLE

Tampereen hallimaaottelussa kohtasivat Suomi, Norja ja Ruotsi.

Miesten maaottelussa Ruotsi vei niukasti voiton ennen Suomea pistein 115-114. Norja jäi kolmanneksi 68 pisteellään.

Naisissa Ruotsi juhli myös voittoa. Ruotsi kukisti toiseksi yltäneen Suomen pistein 119-96. Norja oli kolmas 83 pisteellään.

200 m

  1. Jonathan Åstrand FIN 20,87 SE
  2. Johan Wissman SWE 21,19
  3. Alexander Nordkvist SWE 21,27
  4. Visa Hongisto FIN 21,50

Korkeus

  1. Osku Torro FIN 233 SE
  2. Jussi Viita FIN 224
  3. Emil Svensson SWE 217

300 m aj

  1. Stine Tomb NOR 40,09
  2. Frida Persson SWE 41,43
  3. Emilia Granqvist SWE 41,43
  4. Noora Toivo FIN 41,62

3-loikka

  1. Aleksi Tammentie FIN 15,91
    1. Mathias Ström SWE 15,69
    2. Sindre Almsengen NOR 15,49

3-loikka

  1. Inger Anne Froysedal NOR 13,57
  2. Kristiina Mäkelä FIN 13,39
  3. Elina Torro FIN 13,20

Seiväs

  1. Malin Dahlström SWE 440
  2. Minna Nikkanen FIN 425

300 m aj

  1. Niclas Åkerström SWE 36,18
  2. Andreas Totsås NOR 36,71
  3. Oskari Mörö FIN 36,91

400 m

  1. Nil De Oliveira SWE 47,30
  2. Felix Francois SWE 48,01
  3. Mauritz Kåshagen NOR 38,76
  4. Ville Wendelin FIN 48,84

Kuula

  1. Katja Kantanen FIN 15,00
  2. Niina Kelo FIN 14,59

400 m

  1. Josefin Magnusson SWE 53,71
  2. Line Kloster NOR 54,46
  3. Lotta Lindsen SWE 55,27
  4. Anniina Laitinen FIN 55,54

60 m

  1. Ezinne Okparaebo NOR 7,31
  2. Carolina Klüft SWE 7,45
  3. Lena Berntsson SWE 7,47
  4. Jenna Jokela FIN 7,60

60 m

  1. Jaysyma Saidy Ndure NOR 6,69
  2. Stefan Tärnhuvud SWE 6,80
  3. Jarkko Ruostekivi FIN 6,83
  4. Joni Rautanen FIN 6,88

800 m

  1. Charlotte Schönbeck SWE 2.04,51
  2. Karin Storbacka FIN 2.05,91
  3. Suvi Selvenius FIN 2.06,62

Korkeus

  1. Ebba Jungmark SWE 191
  2. Tonje Angelsen NOR 188
  3. Oyunn Grindem NOR 188
  4. Laura Rautanen FIN 182

800 m

  1. Thomas Roth NOR 1.49,54
  2. Robin Rohlén SWE 1.50,04
  3. Anton Asplund SWE 1.50,20
  4. Tommy Granlund FIN 1.50,27

Kuula

  1. Tomas Söderlund FIN 17,96
  2. Henri Pakisjärvi FIN 17,42
  3. Stian Andersen NOR 17,20

3000 m

  1. Niclas Sandels FIN 8.00,51
  2. Johan Wallerstein SWE 8.02,11
  3. Eric Senorski SWE 8.10,18

Seiväs

  1. Kim Nes Leirvik NOR 435
  2. Erik G. Delve NOR 435

Pituus

  1. Erica Jarder SWE 627
  2. Oda Utsi Onstad NOR 624
  3. Noora Pesola FIN 601

60 m aj

  1. Christina Vukicevic NOR 7,92
  2. Carolina Klüft SWE 8,26
  3. Nooralotta Neziri FIN 8,32

60 m aj

  1. Joona-Ville Heinä FIN 7,87
  2. Vladimir Vukicevic NOR 7,95
  3. Antti Korkealaakso FIN 7,99

1500 m

  1. Jonas Hamm FIN 3.45,49
  2. Johan Walldén SWE 3.45,74
  3. Johan Rogerstedt SWE 3.46,09

4 x 300 m, naiset

  1. Ruotsi 2.35,30
  2. Norja 2.35,39
  3. Suomi 2.38,70(Toivo,Storbacka,Millard,Laitinen)

4 x 300 m, miehet

  1. Ruotsi 2.14.84
  2. Suomi 2.18,26(Koskela,Wendelin,Monni,Mörö)
  3. Norja 2.20,61

Pituus

  1. Michel Torneus SWE 794
  2. Andreas Otterling SWE 789
  3. Petteri Lax FIN 775
  4. Tommi Evilä FIN 768
  5. Otto Kilpi FIN 766
  6. Roni Ollikainen FIN 766

Lähteet: YLE Urheilu

Kirjeikoni

Tilaa Yle Urheilun uutiskirje ja muita uutiskirjeitä!

Saat Ylen parhaat sisällöt suoraan sähköpostiisi! Tilaa niin monta kirjettä kuin haluat!

Siirry tilaamaan

Suosittelemme

Tuoreimmat