Hyppää sisältöön

Lähes koko MM-yleisurheiluryhmä Ruotsin kaatoon

Suomea Berliinin MM-kisoissa edustaneet yleisurheilijat kantavat lähes poikkeuksetta kortensa kekoon, kun Suomi lähtee kaatamaan Ruotsia maaottelussa Göteborgissa tulevana viikonloppuna. Maaottelun tapahtumat nähdään YLEn TV2:ssa.

Suomen joukkueessa ovat kahta lukuunottamatta kaikki suomalaiset, jotka kilpailivat Berliinin MM-kisoissa. Ainoat poissaolijat ovat sairastelusta Berliinissä kärsinyt Tero Pitkämäki ja olkapäävaivoista toipuva Tero Järvenpää.

Naisten seiväshypyssä Vanessa Vandy tekee puolestaan paluun kilpakentille loukkaantumisen jälkeen. Vandy valittiin Berliiniin, mutta hän joutui jättämään MM-kisat väliin kipeytyneen polven takia.

Suomen joukkue Ruotsi-otteluun (29.-30.8.2009)

100 m:

Hannu Hämäläinen

Jarkko Ruostekivi

Timo Salonen

200 m:

Hannu Ali-Huokuna

Visa Hongisto

Jonathan Åstrand

400 m:

Christoffer Envall

Santeri Tukia

Matti Välimäki

                            

800 m:                         

Mikko Lahtio

Rami Oravakangas

Robert Rotkirch

1 500 m:

Mikael Bergdahl

Jonas Hamm

Riku Marttinen

5000m:

Jarkko Hamberg

Matti Räsänen

Henri Manninen

10 000 m:

Tuomas Jokinen

Matti Räsänen

Jussi Utriainen

                            

3 000 m esteet:

Joonas Harjamäki

Jukka Keskisalo

Joonas Lehtinen

110 m aj:

Otto Kilpi

Antti Korkealaakso

Juha Sonck Turun

400 m aj:

Jussi Heikkilä

Gustav Klingstedt

Panu Pasanen

Korkeus:

Oskari Frösén

Osku Torro

Jussi Viita

Seiväs:

Vesa Rantanen

Eemeli Salomäki

Mikael Westö

Pituus:

Tommi Evilä

Mikko Kivinen

Simon Sundsten

Kolmiloikka:

Jussi Tuunanen

Ville Mylläri

Aleksi Tammentie

Kuula:

Robert Häggblom

Seppo Kujala

Tuomo Tihinen

Kiekko:

Frantz Kruger

Mikko Kyyrö

Jouni Walden

Moukari:

Juha Kauppinen

Olli-Pekka Karjalainen

David Söderberg

Keihäs:

Ari Mannio

Antti Ruuskanen

Teemu Wirkkala

4x100m:

Hannu Ali-Huokuna

Visa Hongisto

Hannu Hämäläinen

Jarkko Ruostekivi

Timo Salonen

Jonathan Åstrand

4x400 m:

Christoffer Envall

Jussi Heikkilä

Visa Hongisto

Santeri Tukia

Matti Välimäki

Ville Wendelin

Naiset

100 m:               

Anna Heiniö

Jenna Jokela

Sari Keskitalo

200m:                                                                                      

Anna Heiniö

Sari Keskitalo

Tiina Leppäkoski

400 m:

Sanna Aaltonen

Jenniina Halkoaho

Heidi Pappila

                            

800 m:

Mari Järvenpää

Suvi Selvenius

Karin Storbacka

1 500 m:

Heidi Eriksson

Mari Järvenpää

Annika Rikberg

5 000 m:

Jaana Honkanen

Elina Lindgren

Janica Mäkelä

                                                                                               

10 000 m:

Anne-Mari Määttänen

Saara Skyttä

Mira Tuominen

3 000 m esteet:

Sandra Eriksson

Sara Sajanti

Saara Skyttä

100 m aidat:

Ida Aidanpää

Johanna Halkoaho

Nooralotta Neziri

400 m aidat:

Milja Kuikka

Emma Millard

Ilona Ranta

Korkeus:                                                                     

Hanna Grobler

Maiju Mattila

Mari Sepänmaa

Seiväs:

Minna Nikkanen

Tiina Taavitsainen

Vanessa Vandy

Pituus: 

Noora Pesola

Susanna Rajamäki

Sanna Saarman

Kolmiloikka:                                                       

Kristiina Mäkelä

Sohvi Seppälä

Elina Sorsa

Kuula:

Niina Kelo

Tanja Komulainen

Johanna Pulkkinen

Kiekko:                                                                   

Tanja Komulainen

Sanna Kämäräinen

Lotta-Kaisa Välkkynen

Moukari:

Merja Korpela

Johanna Salmela

Lena Solvin

Keihäs:

Carita Hinkka

Mikaela Ingberg

Jelena Jaakkola

4x100 m:

Anna Heiniö

Jenna Jokela

Sari Keskitalo

Tiina Leppäkoski

4x400 m:

Sanna Aaltonen

Jenniina Halkoaho

Emma Millard

Ilona Ranta

Suvi Selvenius

Karin Storbacka

Ratakävely

Miehet 10 000 m:

Jarkko Kinnunen

Matias Korpela

Veli-Matti ”Aku” Partanen

Naiset 5000 m:

Anne Halkivaha Oripään

Karoliina Kaasalainen

Tiina Muinonen

.
.