Suora

  • Urheilustudio 29.11.
  • Hiihdon maailmancup, miesten 15 km (v) takaa-ajokilpailu
  • StarCraft 2: talviturnaus
  • Rytmisen EM, neliottelu B- ja A-ryhmät
  • Urheilustudio 29.11.
  • Ampumahiihdon MC, naisten pikakilpailu, Kontiolahti
  • Ampumahiihdon MC: Kontiolahti, naisten pikakilpailu
  • Yhdistetyn maailmancup, hiihto-osuus 10 km
  • Mäkihypyn maailmancup, Ruka, HS 142, 1. kierros
  • Urheilustudio 29.11.
  • Mäkihypyn maailmancup, Ruka, HS 142, 2. kierros
  • Urheiluruutu
  • Urheilustudio 29.11.
  • Neliottelu
  • Suomen vahvimman miehen raju tarina: Mika Törrö vaihtoi huumeet, viinan ja vankilan puntteihin - nyt äiti voi nukkua yönsä rauhassa
  • Urheiluruutu

Naisten satasen suosikit vahvoja alkuerissä

Naisten sadan metrin alkuerissä ennakkoon vahvoiksi odotetut juoksijat pääsivät helpolla. Nopeimman ajan teki USA:n Carmelita Jeter (11,22).

urheilu

Helposti jatkoon etenivät myös mm. jamaikalaiset Shelly-Ann Fraser, Kerron Stewart, Aleen Bailey ja Veronica Campbell-Brown sekä amerikkalaiset Lauryn Williams ja Muna Lee.

100 m, alkuerät

Erä 1Lucimar De Moura BRA 11,41Shelly-Ann Fraser JAM 11,41Marion Wagner GER 11,49Yomara Hinestroza COL 11,61Paulette Zang Milama GAB 11,74Balpreet Kaur Purba SIN 12,30Yvonne Bennett NMI dns

Erä 2Kerron Stewart JAM 11,31Vida Anim GHA 11,38Ivet Lalova BUL 11,48Chisato Fukushima JPN 11,52Ahamada Feta COM 11,80Fatou Tiyana GAM 12,22Dana Abdul Razak IRQ 12,38

Erä 3Carmelita Jeter USA 11,22Virgil Hodge SKN 11,47Rakia Al-Gassra BRN 11,49 Carol Rodriguez PUR 11,64Halimat Ismaila NGR 11,74Yah Soucko Koita MLI 12,16Rosa Mystique Jones NRU 13,42

Erä 4Debbie Ferguson-McKenzie BAH 11,26Verena Sailer GER 11,29Oludamola Osayomi NGR 11,49Sonia Tavares POR 11,64Ivana Rozhman MKD 12,60Sorai Bella Reklai PLW 13,75Muqimyar Robina AFG 14,24

Erä 5Aleen Bailey JAM 11,29Jevgenia Poljakova RUS 11,41Myriam Soumare FRA 11,45Ayanna Hutchinson TRI 11,54Ani Khachikyan ARM 12,30Alice Khan SEY 12,64Mariama Bah GUI 13,33

Erä 6Veronica Campbell-Brown JAM 11,34Ezinne Okparaebo NOR 11,35Semoy Hackett TRI 11,36Sheniqua Ferguson BAH 11,57Gloria Diogo STP 11,78Philaylack Sackpraseuth LAO 13,42Asenate Manoa TUV 13,75

Erä 7Lauryn Williams USA 11,36Tahesia Harrigan IVB 11,39Natalia Pohrebnjak UKR 11,54Momoko Takahashi JPN 11,75Martina Pretelli SMR 12,65Terani Faremiro PYF 12,96Tioiti Katutu KIR 14,38

Erä 8Chandra Sturrup BAH 11,28Anna Geflih RUS 11,47Guzel Khubbieva UZB 11,63Serafi Anelies Unani INA 12,05Elis Lapenmal VAN 13,11Savannah Sanitoa ASA 14,23Blessing Okagbare NGR dns

Erä 9Kelly-Ann Baptiste TRI 11,42Muna Lee USA 11,44Eleni Artymata CYP 11,47Courtney Patterson ISV 11,88Pia Tajnikar SLO 11,88Pauline Kwalea SOL 13,67Beatriz Mangue GEQ 14,03

Lähteet: YLE

Kirjeikoni

Tilaa Yle Urheilun uutiskirje ja muita uutiskirjeitä!

Saat Ylen parhaat sisällöt suoraan sähköpostiisi! Tilaa niin monta kirjettä kuin haluat!

Siirry tilaamaan

Suosittelemme

Tuoreimmat