Jari Isometsä kesti Keravan vaikean kelin parhaiten ja juhli uransa kuudetta Suomen mestaruutta. Vapaan 15 km:n matkalla Isometsä jätti viimeisen kolmen kilometrin aikana muut taakseen.
Isometsä pudotti siihen asti lähituntumassa kammoitelleen Sami Revon 20,1 sekunnin päähän. Pronssille hiihti vapaan hiihtotavan ekspertti, nuori Teemu Kattilakoski, jolle pronssi oli kauden toinen SM-mitali.
Takaa-ajon toinen osa on perinteinen kymppi. Mitalikolmikkoon on sunnuntaina tunkemassa ainakin Harri Kirvesniemi, joka onnistui vapaallakin mukavasti ja on vajaan 33 sekunnin päässä Kattilakoskesta. Revon ja Kirvesniemen eroa on minuutti ja 10 sekuntia.
Reitti vei mehut mestaristakin
Isometsä yski maaliin tultuaan sydäntä raastavasti, mutta köhä ei enteillyt sairastamista. Keinukallion latu vain vei miehestä mehut.
- Tämä oli tosi raskas reitti, vaikkei tällä viiden kilometrin radalla niin kauheasti korkeuseroja olekaan. Nousut ja laskut ovat kuitenkin jyrkkiä, joten ladulla ei ole paikkoja palautumiseen, tuore mestari Isometsä totesi.
Isometsän päätavoite tällä kaudella on maailmancup, jossa hän on tällä hetkellä neljäntenä. Jarin aikomuksena on nousta kolmen parhaan joukkoon.
Iloiset perintöprinssit
Jari Isometsän perintöprinssit Sami Repo ja Teemu Kattilakoski huokuivat kummatkin mielihyvää Keravan SM-taistelun tauottua lauantaina.
Hopealle hiihtänyt Repo summasi jo kauden tässä vaiheessa tekemisiään tyytyväisenä. Tavoitteet ovat täyttyneet, ja niistä tärkeimpänä helmikuu vaikuttaa joensuulaisesta hyvän kunnon kuukaudelta.
- Voisin vaikka pistää tämän kisan jälkeen pillit pussiin ja olla tyytyväinen tähän kauteen. Olen kokeillut harjoittelussa uusia juttuja, ja ne ovat tuntuneet sopivilta, Repo kertoi Keravalla.
Kattilakoski, 22, ei kuvitellut olevansa ihan mitalivauhdissa, koska hiihdosta puuttui paras isku.
- Jaksoin kuitenkin tehdä kunnolla töitä. Se oli sellaista tasaisen tappavaa vauhtia, Kattilakoski mietti.