Jussi Heikkilän näytöt eivät riittäneet Olympiakomitealle

Keihäänheittäjä Mikaela Ingberg, kymmenottelija Mikko Halvari, kuulantyöntäjä Robert Häggblom ja seiväshyppääjä Mikko Latvala vahvistivat olympiajoukkueeseen valintansa Lappeenrannan Eliittikisoissa antamilla näytöillään. Aituri Jussi Heikkilän osoitus kilpailukunnosta ei ollut riittävä valintaan.

Suomen olympiajoukkueessa Pekingissä on yhteensä 58 urheilijaa, joista 20 yleisurheilijoita. Seuraavaksi suurimmat lajiryhmät urheilijamäärässä ovat purjehdus (9) ja ammunta (8). Naisia joukkueen urheilijoista on 26 ja miehiä 32.

Suomen joukkueen urheilijat Peking 2008 -kesäkisoissa

Ammunta

Hanna Etula (kivääri)

Juha Hirvi (kivääri)

Henri Häkkinen (kivääri)

Marjo Yli-Kiikka (kivääri)

Kai Jahnsson (pistooli)

Mira Nevansuu (pistooli)

Marjut Heinonen (skeet)

Satu Mäkelä-Nummela (trap)

Jousiammunta

Matti Hatava

Judo

Nina Koivumäki -57 kg

Johanna Ylinen -63 kg

Melonta

Anne Rikala (kajakkiyksikkö 500 m ja kajakkikaksikko 500 m)

Jenni Mikkonen (kajakkikaksikko 500 m)

Mika Hokajärvi (kajakkikaksikko 500 m ja 1000 m)

Kalle Mikkonen (kajakkikaksikko 500 m ja 1000 m)

Paini

Jarkko Ala-Huikku (kreikkalais-roomalainen, sarja 60 kg)

Painonnosto

Antti Everi +105 kg

Purjehdus

Silja Lehtinen, Livia Väresmaa ja Maria Klemetz (Yngling)

Tuula Tenkanen (Laser Radial)

Tuuli Petäjä (Purjelauta)

Pierre Collura (Laser)

Niklas Lindgren ja Heikki Elomaa (470 miehet)

Tapio Nirkko (Finn)

Ratsastus

Kyra Kyrklund (kouluratsastus)

Sulkapallo

Anu Nieminen (kaksinpeli)

Ville Lång (kaksinpeli)

Soutu

Minna Nieminen (kevyt pariairokaksikko 2000 m)

Sanna Stén (kevyt pariairokaksikko 2000 m)

Varalla: Ilona Hiltunen

Tennis

Jarkko Nieminen

Uinti

Hanna-Maria Seppälä

Noora Laukkanen

Eva Lehtonen

Emilia Pikkarainen

Matti Rajakylä

Uimahypyt

Joona Puhakka

Yleisurheilu

Mikaela Ingberg (keihäs)

Niina Kelo (seitsenottelu)

Merja Korpela (moukari)

Vanessa Vandy (seiväs)

Tommi Evilä (pituus)

Mikko Halvari (kymmenottelu)

Janne Holmén (maraton)

Visa Hongisto (200 m)

Robert Häggblom (kuula)

Tero Järvenpää (keihäs)

Olli-Pekka Karjalainen (moukari)

Antti Kempas (kävely)

Jukka Keskisalo (3000 m esteet)

Jarkko Kinnunen (kävely)

Francis Kirwa (maraton)

Franz Kruger (kiekko)

Mikko Lahtio (800 m)

Mikko Latvala (seiväs)

Tero Pitkämäki (keihäs)

Teemu Wirkkala (keihäs)

Varalla:

Antti Ruuskanen (keihäs)

YLE