Yhtään kuulamiestä ei kuulu huippuvalmennusryhmään 2009

Suomen Urheiluliitto on valinnut yleisurheilumaajoukkueen valmennusryhmät vuodelle 2009. Urheiluliiton valmennusjärjestelmän Team Finland -huippuryhmään valittiin 19 urheilijaa.

Tämän lisäksi urheilijoita valittiin myös terävimmän kärjen haastajista muodostuvaan Ryhmä Berliiniin ja nuorten huippulupausten Ryhmä Barcelonaan.

Silmiin pistää erityisesti se, että 2000-luvun vaihteen menestyslajista, kuulantyönnöstä, ei ole ainuttakaan edustajaa huippuryhmässä.

Robert Häggblom ja Mika Vasara kuuluvat sen sijaan haastajaryhmään, joka kulkee nimellä "Ryhmä Berliini 2009".

Suomen Urheiluliiton valmennusryhmät 2009

(Urheilijan nimen jäljessä on mainittu hänen seuransa sekä sulkeissa hänen valmentajansa.)

Team Finland 2009

Evilä Tommi, TP (Evilä Juhani),

Heikkilä Jussi, VU (Heikkilä Matti),

Holmén Janne, JomalaIK / IF Åland (Holmén Rune),

Ingberg Mikaela, VasaIS (Korjus Tapio),

Järvenpää Tero, TP (Järvenpää Pentti),

Karjalainen Olli-Pekka, TöysVe (Rinta-aho Arto),

Kempas Antti, TuusulanjU (Kempas Martti),

Keskisalo Jukka, JoKa (avoin),

Kinnunen Jarkko, JalasjJa (Ahonen Kari),

Kirwa Francis, LA (Vuorimaa Timo),

Kruger Frantz, VasaIS (Peller Carl),

Lax Petteri, LauttakLu (Lax Kari-Pekka),

Lehtinen Johanna, TuUL (Lehtinen Tuomo),

Manninen Johanna, JKU (Viiri Miska),

Pitkämäki Tero, NurmU-99 (Kangas Hannu),

Ruuskanen Antti, PielavSa (Puranen, Antero),

Tähti Leo-Pekka, PoTa (Flinck Juha),

Wirkkala Teemu, ToholU (Kangas Hannu).

Ryhmä Berliini 2009

Ahonen Kirsi, TuWe (Häkkilä Kari),

Frösén Oskari, KristLä (Jokela Reijo),

Grobler Hanna, RuovPi (Mikkonen Ilpo),

Haatainen Harri, LapuaVi (Pusa Leo),

Halvari Mikko, TuusulanjU (Välimäki Jussi),

Häggblom Robert, VasaIS (Häggblom Magnus),

Järvenpää Mari, KokkVe (Puumalainen Jukka-Pekka),

Kelo Niina, JärvPa (Kelo, Eila)

Korpela Merja, SoinSi (Vierula Antti),

Koski-Vähälä Jarkko, YlivKu (Kinnunen Kimmo),

Kyyrö Mikko, KeravU (Stenius Rainer),

Latvala Mikko, HaapajKi (Latvala Toni),

Mikkola Esko, NokPy (Ihalainen Kari),

Mäkelä Janne, OP (Sihvonen Jukka),

Ojaniemi Jaakko, PeräseinTo (Finni Jarkko),

Penttinen Marja, LapuaVi (Kivimäki Marko),

Söderberg David, IFVOM (Vierula Antti),

Torro Osku, JKU (Isolehto Juha),

Vasara Mika, PieksVe (Vasara Markku),

Naisten 4x100 m viestijoukkue (Jouste Petteri).

Ryhmä Barcelona 2010

Etelätalo Lassi, JoKa (Parjanen Olavi),

Hongisto Visa, ValkealKa (Kepsu Kai),

Jaakkola Jelena, SoinSi (Piironen Petteri),

Kankaanpää Mikko, LapuaVi (Korjus Tapio),

Kauppinen Juha, KangKi (Huhtala Harri),

Kilpi Otto, NokU (Kilpi Harri),

Kivinen Mikko, LohtVe (Kivinen Timo),

Kämäräinen Sanna, LapinlVe (Nykänen Juhani),

Lahtio Mikko, HKV (Lahtio Olavi),

Laitinen Arno, PetäjPe (Simonaho Kalle),

Mannio Ari, LehtimJy (Mannio Tapio),

Marttinen Riku, HeinIs (Mähönen Kalevi),

Mattila Joni, HimU (Niskanen Arto),

Mättölä Petri, KarhU (Mättölä Jarmo),

Ojala Tero, LohtVe (Yli-Kotila Harri),

Keskitalo Sari, PellPo (Keskitalo Aatos),

Eriksson Sandra, IFNykarl (Storbacka Guy),

Nikkanen Minna, SomEsa (Koivunen Jarno),

Pesola Noora, LA (Salminen Jarkko),

Pimiä Juho-Matti, LUM (Mononen Markku),

Rautanen Joni, HollU (Peltokangas Jari),

Ruostekivi Jarkko, MietMP (Salonen Teemu),

Salomäki Eemeli, SomEsa (Holttinen Jari),

Salonen Timo, TuUL (Salonen Teemu),

Sandells Niclas, PedersFa (Andtbacka Tom),

Solvin Lena, PedersFa (Ahlskog Martin),

Toivanen Viljo, JuuJä (Hirvonen Jarmo),

Vandy Vanessa, VasaIS (Westö Johan),

Viita Jussi, TP (Kilpi Jouko),

Välimäki Matti, NoorNo (Välimäki Timo),

Miesten 4x100 m viestijoukkue (Jouste Petteri)