Suora

  • Anton Lundell: 17-vuotias maailmanmestari ja jääkiekkoammattilainen
  • Jääkiekon U18 MM: Puolivälieräottelu USA - FIN
  • Jääkiekon U18 MM, puolivälieräottelu USA - FIN
  • SM-liigan 3. finaali: Kärpät - HPK
  • Jääkiekon Nordic cup: FIN - SWE
  • Jääkiekon Nordic cup, Suomi - Ruotsi
  • Urheiluruutu
  • Koostejakso - kauden parhaat palat
  • Jalkapallon Italian cupin välierän Atalanta - Fiorentina 2. osaottelu
  • Urheiluruutu
  • Rallin MM, Argentiina, ennakko
  • Suomi vai Venäjä? Sergei Eremenkon vaikea valinta
  • Rallin MM, Argentiina, ek 1 - live

Vuoden parhaat valittu, Kontiolle jo 21:s Vuoden paras -titteli

Urheilutoimittajain liitto on jälleen kerran valinnut vuoden 2009 lajien parhaat. Viime vuonna soutaja Pertti Karppisen kanssa tasoihin Vuoden paras -valinnoissa noussut raviohjastaja Jorma Kontio valittiin nyt jo 21:nnen kerran lajinsa parhaaksi.

urheilu

Parhaat lajeittain 2009Aerobic: Jouni ViitanenAlppilajit: Tanja PoutiainenAmerikkalainen jalkapallo: Henri MyöhänenAmpumahiihto: Kaisa MäkäräinenAmpumaurheilu: Satu Mäkelä-NummelaAutourheilu: Mikko HirvonenBiljardi: Mika ImmonenCurling: Jussi Uusipaavalniemi - Jaana HeinänenFreestyle: Tapio LuusuaFutsal: Henrik HenrikssonGolf: Minea BlomqvistHiihtosuunnistus: Olli-Markus TaivainenHockey: Jussi LuhtaIlmailu: Heini Elo-Klas Ramsay (Team Hekla)Jalkapallo: Sami HyypiäJousiammunta: Pasi AhjokiviJudo: Jaana SundbergJääkiekko: Niko KapanenJääpallo: Ville AaltonenKarate: Ann-Marie NummilaKaukalopallo: Niko PapinahoKeilailu: Osku PalermaaKoripallo: Teemu RannikkoKäsipallo: Ville KangasLentopallo: Mikko EskoLumilautailu: Peetu PiiroinenMaastohiihto: Aino-Kaisa SaarinenMelonta: Jenni MikkonenMiekkailu: Teemu SeeveMoottorikelkkailu: Janne JurvelinMoottoripyöräily: Mika AholaMoottoriveneily: Sami SeliöMäkihyppy: Harri OlliNykyaikainen 5-ottelu: Laura SalminenNyrkkeily: Amin AsikainenPaini: Jani HaapamäkiPainonnosto: Johan NyströmPesäpallo: Roope KorhonenPikaluistelu: Mika PoutalaPotkunyrkkeily: Jukka SaarinenPurjehdus: Sari MultalaPyöräily: Jussi VeikkanenPöytätennis: Benedek "Pentti" OlahRaviohjastus: Jorma KontioRatsastus: Kyra KyrklundRingette: Anne PohjolaSalibandy: Juha KivilehtoSoutu: Sanna Sten-Minna NieminenSquash: Olli TuominenSulkapallo: Ville LångSuunnistus: Minna KauppiTaekwondo: Teemu HeinoTaitoluistelu: Laura LepistöTanssiurheilu: Jaak Vainomaa-Taina SavikurkiTennis: Jarkko NieminenTikkaurheilu: Aimo TammiTriathlon: Merja KivirantaUinti: Hanna-Maria SeppäläVesipallo: Kim Järnmark, KuhatVoimanosto: Mervi RantamäkiVoimistelu: Tomi TuuhaYhdistetty: Anssi KoivurantaYleisurheilu: Jukka Keskisalo

Lähde: Urheilutoimittajain liiton tiedote

Lähteet: YLE

Tilaa Tommi Seppälän änärikirje

Yle Urheilun Vancouverissa asuva NHL-kirjeenvaihtaja Tommi Seppälä raportoi viikoittain maailman kovimman kiekkoliigan sisäpiiristä.

Suosittelemme

Tuoreimmat