Kolmiloikassa alkoi tapahtua kolmannella kierroksella, kun Kazakstanin Olga Ripakova täräytti kauden parhaallaan 14,98 pienessä vastaisessa.
Daegun MM-hopeanaisen tulos kesti loppuun asti, ja karsinnan paras loikkija kesti ennakkosuosikin paineet.
Caterine Ibarguen venyi finaalissa ja loikki viimeisellä hypyllään 14,80, jolla nousi komeasti hopealle. Kolumbialle olympiamitali oli vasta ensimmäinen yleisurheilussa.
Hallitseva maailmanmestari Olha Saladuha hävisi sentin Ibarguenille, mutta nousi niin ikään päätöskierroksella mitalikantaan hypättyään 14,79.
Saladuhan maannainen, Ukrainan 22-vuotias Hanna Knyjazyeva oli kiinni kilpailun puolivälissä pronssisijasta tuloksella 14,56. Se riitti lopulta nelostilaan.
Kolmiloikan Pekingin olympiakakkonen ja MM-kultarohmu Venäjän Tatjana Lebedeva sekä kaksinkertainen maailmanmestari Kuuban Yargeris Savigne eivät yltäneet kolmelle viimeiselle kierrokselle.