400 metrin puolustava maailmanmestari ja olympiavoittaja Kirani James avasi kautensa Bahamalla. Ensimmäisen kerran kolmeen vuoteen 20-vuotias grenadalainen ei ole kilpaillut hallissa, mutta avauksessa ulkoradoilla ei ruostetta näkynyt.
Vastassa oli kaksi juoksijaa Bahaman pitkän viestin olympiakultajoukkueesta, mutta James oli omaa luokkaansa. Aika 44,72 oli yli sekunnin parempi kuin Michael Mathieu’n aika 45,83.
Sadalla metrillä 35-vuotias yhdysvaltalainen Darvis Patton pyyhälsi vastatuuleen ajan 10,09. 200 metrin Euroopan mestari Churandy Martina jäi kauas taakse (10,34).
Pika-aidoissa Jamaikan Andrew Riley (13,31) kukisti Yhdysvaltain David Oliverin kuudella sadasosalla. Naisissa Yhdysvaltain Kellie Wells kellotti ajan 12,88.