Suora

  • Taitoluistelun EM, naisten lyhytohjelma
  • Taitoluistelun EM, naisten lyhytohjelma

He selostavat jalkapallon MM-kisat Ylen kanavilla

Brasilian jalkapallon MM-kisojen kaikki ottelut nähdään suorana Ylen kanavilta. MM-turnauksen aikana ääneen pääsee seitsemän tv-selostajaa.

urheilu
Brasilian fani kannattelee maan lippua jalkapallokatsomossa.
EPA / Warren Toda

Jalkapallon MM-kisoissa pelataan 64 kamppailua, jotka kaikki nähdään suorana Ylen kanavilta. Ääneen tv-ottelujen aikana pääsevät Niki Juusela, Matti Härkönen, Tapio Suominen, Tero Karhu, Olli Ikäheimo, Simo Leinonen ja Kaj Kunnas.

Radion puolella otteluja selostavat Hannu-Pekka Hänninen, Sammy Väisänen, Tapio Suominen ja Simo Leinonen.

MM-otteluiden tv-selostajat (muutokset mahdollisia):

*To 12.6.
*
BRA-CRO Niki Juusela

Pe 13.6.
MEX-CMR Kaj Kunnas
ESP-NED Niki Juusela
CHI-AUS Matti Härkönen

*La 14.6.
*
COL-GRE Tero Karhu
URG-CRC Tapio Suominen
ENG-ITA Matti Härkönen
CIV-JPN Olli Ikäheimo

*Su 15.6.
*
SUI-ECU Simo Leinonen
FRA-HON Matti Härkönen
ARG-BIH Olli Ikäheimo

*Ma 16.6.
*
GER-POR Tero Karhu
IRN-NGR Simo Leinonen
GHA-USA Matti Härkönen

*Ti 17.6.
*
BEL-ALG Niki Juusela
BRA-MEX Matti Härkönen
RUS-KOR Simo Leinonen

Ke 18.6.
AUS-NED Niki Juusela
ESP-CHI Matti Härkönen
CMR-CRO Simo Leinonen

*To 19.6.
*
COL-CIV Kaj Kunnas
URG-ENG Niki Juusela
JPN-GRE Matti Härkönen

*Pe 20.6.
*
ITA-CRC Niki Juusela
SUI-FRA Matti Härkönen
HON-ECU Simo Leinonen

*La 21.6.
*
ARG-BIH Tero Karhu
GER-GHA Olli Ikäheimo
NGR-BIH Simo Leinonen

*Su 22.6.
*
BEL-RUS Tapio Suominen
KOR-ALG Tero Karhu
USA-POR Simo Leinonen

*Ma 23.6.
*
NED-CHI Simo Leinonen
AUS-ESP Kaj Kunnas
CMR-BRA Niki Juusela
CRO-MEX Matti Härkönen

*Ti 24.6.
*
ITA-URG Kaj Kunnas
CRC-ENG Simo Leinonen
JPN-COL Olli Ikäheimo
GRE-CIV Matti Härkönen

*Ke 25.6.
*
NGR-ARG Tero Karhu
BIH-IRN Simo Leinonen
HON-SUI Matti Härkönen
ECU-FRA Olli Ikäheimo

*To 26.6.
*
POR-GHA Simo Leinonen
USA-GER Matti Härkönen
KOR-BEL Olli Ikäheimo
ALG-RUS Tero Karhu

*La 28.6.
*
A1-B2 Niki Juusela
C1-D2 Matti Härkönen

*Su 29.6.
*
B1-A2 Niki Juusela
D1-C2 Matti Härkönen

*Ma 30.6.
*
E1-F2 Niki Juusela
G1-H2 Matti Härkönen

*Ti 1.7.
*
F1-E2 Niki Juusela
H1-G2 Matti Härkönen

*Pe 4.7.
*
Puolivälierä 1 Niki Juusela
Puolivälierä 2 Matti Härkönen

*La 5.7.
*
Puolivälierä 3 Matti Härkönen
Puolivälierä 4 Tapio Suominen

*Ti 8.7.
*
Välierä 1 Niki Juusela

Ke 9.7.
Välierä 2 Niki Juusela

*La 12.7.
*
Pronssiottelu Matti Härkönen

Su 13.7.
Loppuottelu Niki Juusela

MM-otteluiden radioselostajat (muutokset mahdollisia):

*12.6. *
BRA-CRO Hannu-Pekka Hänninen

13.6.
MEX-CAM Sammy Väisänen
ESP-HOL Simo Leinonen

*14.6. *
COL-GRE Sammy Väisänen
ENG-ITA Hannu-Pekka Hänninen

*15.6. *
SUI-ECU Tapio Suominen
FRA-HON Sammy Väisänen

*16.6. *
GER-POR Hannu-Pekka Hänninen

*17.6. *
BEL-ALG Tapio Suominen
BRA-MEX Sammy Väisänen

*18.6. *
ESP-CHI Hannu-Pekka Hänninen

*19.6. *
COL-CIV Sammy Väisänen
URU-ENG Hannu-Pekka Hänninen

*20.6. *
ITA-CRC Sammy Väisänen

*21.6. *
ARG-IRN Hannu-Pekka Hänninen

22.6.
BEL-RUS Hannu-Pekka Hänninen

23.6.
HOL-CHI Sammy Väisänen
KAM-BRA Hannu-Pekka Hänninen

24.6. CRC-ENG/ITA-URU Hannu-Pekka Hänninen

25.6.
NIG-ARG Sammy Väisänen

*26.6. *
USA-GER / POR-GHA Sammy Väisänen

Radion pudotuspelivaiheessa selostajina ovat Sammy Väisänen, Tapio Suominen, Simo Leinonen ja Hannu-Pekka Hänninen.

Suosittelemme

Tuoreimmat