Suora

  • Jalkapalloilija Roosa Bröijer: " Liigalisenssin epääminen tuli täytenä sokkina"
  • FIFAn jalkapallon naisten MM: NED - CAN
  • FIFAn jalkapallon naisten MM: CMR - NZL
  • Urheiluruutu
  • Pakettipommi
  • FIFAn jalkapallon naisten MM: SWE - USA
  • FIFAn jalkapallon naisten MM: THA - CHI
  • Urheiluruutu
  • FIFAn jalkapallon naisten MM päivän kooste

Tässä on Suomen joukkue Zürichin EM-kisoihin

Suomen Urheiluliitto (SUL) on valinnut joukkueen yleisurheilun EM-kilpailuihin Zürichiin. Aiemmasta valinnasta poiketen Eemeli Salomäki ei osallistu EM-kilpailuihin. Zürichiin lähtevässä joukkueeseen on yhteensä nimetty 42 urheilijaa, joista 3 on kotiin jääviä varaedustajia.

urheilu
Sandra Eriksson
Sandra ErikssonLehtikuva

SUOMEN JOUKKUE
Zürich, Sveitsi 12.-17.8.2014

Miehet

*100 m:
*
Ville Myllymäki, Kankaanpään Seudun Leisku 10,43
Eetu Rantala, Oulun Pyrintö 10,30

200 m:
Jonathan Åstrand, IF Kraft Närpiö 20,92 (20,50 -11)

110 m aj:
Arttu Hirvonen, Oulun Pyrintö 13,90
Jussi Kanervo, Helsingfors IFK 13,88 (13,88 -13)

400 m aj:
Jussi Kanervo, Helsingfors IFK 50,67
Oskari Mörö, Esbo IF 50,33

*3000 m ej:
*
Jukka Keskisalo, Joensuun Kataja 8.29,89 (8.10,67 -09)
Janne Ukonmaanaho, Ylikiimingin Nuijamiehet 8.33,09 (8.27,08 -11)

Korkeus:
Jussi Viita, Tampereen Pyrintö 226

*3-loikka:
*
Aleksi Tammentie, Tampereen Urheilijat -38 16,61

Kuula:
Arttu Kangas, Kankaanpään Seudun Leisku 19,74

Moukari:
Tuomas Seppänen, Noormarkun Nopsa 73,90 (75,31 -11)
David Söderberg, IF VOM Vöyri 77,57 (78,83 -03)

*Keihäs:
*
Lassi Etelätalo, Joensuun Kataja 84,98
Tero Pitkämäki, Seinäjoen Seudun Urheilijat 86,63 (91,53 -05)
Antti Ruuskanen, Pielaveden Sampo 85,28 (87,79 -12)

Ari Mannio, Lehtimäen Jyske 82,47 (85,70 -09) kotiin jäävä varaedustaja
Sami Peltomäki, Alajärven Ankkurit 80,36 toinen kotiin jäävä varaedustaja

*50 km kilpakävely:
*
Jarkko Kinnunen, Jalasjärven Jalas – (3:46.25 -12)
Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilumiehet 3:54.54

4 x 100 m:
Hannu Hämäläinen, Hämeenlinnan Tarmo 10,55 (10,41 -10)
Ville Myllymäki, Kankaanpään Seudun Leisku 10,43
Eetu Rantala, Oulun Pyrintö 10,30
Samuli Samuelsson, Ikaalisten Urheilijat 10,50
Jonatan Åstrand, IF Kraft Närpiö 10,31 (10,26 -11)

Naiset

*100 m:
*
Hanna-Maari Latvala, Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,32

*200 m:
*
Hanna-Maari Latvala, Jyväskylän Kenttäurheilijat 23,24 (22,98 -13)

400 m:
Katri Mustola, Kalajoen Junkkarit 53,20

100 m aj:
Ida Aidanpää, Jyväskylän Kenttäurheilijat 13,08
Matilda Bogdanoff, Helsingfors IFK 13,12
Nooralotta Neziri, Turun Urheiluliitto 12,98

Elisa Leinonen, Paltamon Urheilijat 13,36 (13,26 -13) kotiin jäävä varaedustaja

3000 m ej:
Sandra Eriksson, IF Nykarlebynejden 9.24,70
Johanna Lehtinen, Joensuun Kataja 9.48,50 (9.40,28 -06)

*Seiväs:
*
Minna Nikkanen, Someron Esa 451 (460i -11)

Kiekko:
Katri Hirvonen, Joensuun Kataja 57,44
Sanna Kämäräinen, Lapinlahden Veto 60,67i

*Moukari:
*
Merja Korpela, Soinin Sisu 68,44 (69,56 -09)

*Keihäs:
*
Oona Sormunen, Tohmajärven Urheilijat 58,43 (60,56 -13)

4 x 100 m:
Hanna-Maari Latvala, Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,32
Minna Laukka, Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,87 (11,76 -13)
Nooralotta Neziri, Turun Urheiluliitto – (11,66 -12)
Milja Thureson, Turun Toverit 11,74
Jasmin Showlah, Helsingfors IFK 11,80 (11,75 -13)

4 x 400 m:
Sanna Aaltonen, Helsingfors IFK 54,09
Anniina Laitinen, Helsingin Kisa-Veikot 55,05
Katri Mustola, Kalajoen Junkkarit 53,20
Ella Räsänen, Tampereen Pyrintö 54,40 (53,44 -11)
Hilla Uusimäki, Kenttäurheilijat -58 Vantaa 55,29

Lähteet: Urheiluliiton tiedote

Kirjeikoni

Tilaa Yle Urheilun uutiskirje ja muita uutiskirjeitä!

Saat Ylen parhaat sisällöt suoraan sähköpostiisi! Tilaa niin monta kirjettä kuin haluat!

Siirry tilaamaan

Suosittelemme

Tuoreimmat