Suora

  • Urheiluruutu

Tässä yleisurheilun EM-kisojen ohjelma ja lähetykset

Yle Urheilu välittää Zürichin yleisurheilun EM-kisat TV2:lla, Areenassa ja Yle Puheella.

urheilu
EM-kisat käydään Zürichin Letzigrund-stadionilla.
EM-kisat käydään Zürichin Letzigrund-stadionilla. EPA

*Tiistai 12.8.
*
Klo 10.45-15.15 TV2 Katso Areenassa
Klo 18.00-22.20 TV2 Katso Areenassa
Klo 10.54-12.50 Miesten kuulan karsinta A ja naisten keihään karsinta A kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 10.54-13.15 Miesten kuulan karsinta B ja naisten seipään karsinta B kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 13.06-15.15 Naisten keihään karsinta B ja miesten kolmiloikan karsinta A kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 14.02-15.15 Miesten kolmiloikan karsinta B kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 18.05-20.50 _Miesten kiekon karsinta kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 20.24-21.50 Miesten kuulan finaali kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 22.10-23.10 EM-kisojen avajaiset. Esiintymässä mm. suomalainen Sunrise Avenue

Klo 11.00-15.00 Yle Puhe Kuuntele Areenassa
Klo 18.30-22.15 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_

11.04 M Kuula, karsinta, ryhmät A+B
Arttu Kangas
_11.11 M Kymmenottelu, 100 m
11.30 N Seiväs, karsinta, ryhmät A+B
_Minna Nikkanen

11.35 N 1 500 m, alkuerät
11.50 N Keihäs, karsinta, ryhmä A
Oona Sormunen
12.00 M 400 m aj, alkuerät
Jussi Kanervo, Oskari Mörö
12.35 M Kymmenottelu, pituus, ryhmät A+B
12.42 N 100 m, alkuerät
Hanna-Maari Latvala
13.16 N Keihäs, karsinta, ryhmä B
13.20 M 3 000 m ej, alkuerät
Jukka Keskisalo, Janne Ukonmaanaho
13.46 M 400 m, alkuerät
14.05 M Kymmenottelu, kuula, ryhmät A+B
14.12 M Kolmiloikka, karsinta, ryhmät A+B
Aleksi Tammentie
14.30 N 100 m aj, alkuerät
Nooralotta Neziri, Matilda Bogdanoff, Ida Aidanpää


18.15 M Kiekko, karsinta, ryhmä A
18.20 M Kymmenottelu, korkeus, ryhmät A+B
19.00 N 400 m, alkuerät
Katri Mustola
19.28 M 100 m, alkuerät
Eetu Rantala
19.45 M Kiekko, karsinta, ryhmä B
20.05 M 800 m, alkuerät
20.34 M Kuula, finaali
20.42 M Kymmenottelu, 400 m
21.07 N Pituus, karsinta, ryhmät A+B
21.10 N 10 000 m, finaali
21.56 N 100 m aj, välierät

*Keskiviikko 13.8.
*
Klo 10.00-16.30 TV2 Katso Areenassa
Klo 10.10-12.20 Miesten 20 km:n kävely kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 14.05-16.35 Naisten moukarin karsinta kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 18.30-23.05 TV2 Katso Areenassa
Klo 19.20-22.25 Naisten kolmiloikan karsinta A ja naisten pituuden finaali kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 19.20-23.00 Naisten kolmiloikan karsinta B ja miesten kiekon finaalikokonaisuudessaan Areenassa
Klo 11.00-16.00 Yle Puhe Kuuntele Areenassa
Klo 18.50-23.00 Yle Puhe Kuuntele Areenassa

10.20 M 20 km kävely, finaali
11.05 M Kymmenottelu, 110 m aj
11.07 M Korkeus, karsinta, ryhmät A+B
Jussi Viita
11.50 M Kymmenottelu, kiekko, ryhmä A
11.55 N 400 m aj, alkuerät
12.40 M 110 m aj, alkuerät
Arttu Hirvonen, Jussi Kanervo
13.03 M Kymmenottelu, kiekko, ryhmä B
13.20 N 800 m, alkuerät
14.15 N Moukari, karsinta, ryhmä A
Merja Korpela
14.40 M Kymmenottelu, seiväs, ryhmät A+B
15.35 N Moukari, karsinta, ryhmä B
Merja Korpela


18.55 M Kymmenottelu, keihäs, ryhmä A
19.05 M 400 m aj, välierät
19.20 N 100 m, välierät
19.30 N Kolmiloikka, karsinta, ryhmät A+B
19.45 M 400 m, välierät
20.06 N 400 m, välierät
20.10 M Kymmenottelu, keihäs, ryhmä B
20.25 M 100 m, välierät
20.51 M 10 000 m, finaali
21.00 N Pituus, finaali
21.25 N 100 m, finaali
21.35 M Kiekko, finaali
21.37 M Kymmenottelu, 1 500 m

22.08 M 800 m, välierät
22.34 N 100 m aj, finaali
22.50 M 100 m, finaali

Torstai 14.8.
** **Klo 10.00-14.15 TV2 Katso Areenassa
_ Klo 18.10-23.05 TV2 Katso Areenassa_ _ klo 10.00-12.20 Naisten 20 km:n kävely kokonaisuudessaan Areenassa_ _ klo 10.57-13.30 Miesten moukarin karsinta kokonaisuudessaan Arenassa_ _ klo 18.20-23.05 Miesten keihään karsinta, miesten kolmiloikan finaali tai naisten keihään finaali kokonaisuudessaan Areenassa_ _ klo 20.09-22.50 Naisten seipään finaali kokonaisuudessaan Areenassa_ _ Klo 11.00-14.00 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_ _ Klo 18.30-23.00 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_

10.10 N 20 km kävely, finaali 11.05 N Seitsenottelu, 100 m aj 11.07 M Moukari, karsinta, ryhmä A Tuomas Seppänen, David Söderberg 11.15 M Seiväs, karsinta, ryhmät A+B 11.50 N 200 m, alkuerät Hanna-Maari Latvala 12.25 M 200 m, alkuerät Jonathan Åstrand 12.32 M Moukari, karsinta, ryhmä B Tuomas Seppänen, David Söderberg 13.05 N Seitsenottelu, korkeus, ryhmät A+B 13.08 N 5 000 m, alkuerät


18.30 M Keihäs, karsinta, ryhmä A Tero Pitkämäki, Antti Ruuskanen, Lassi Etelätalo 19.10 N 400 m aj, välierät 19.38 N 800 m, välierät 19.45 M Keihäs, karsinta, ryhmä B Tero Pitkämäki, Antti Ruuskanen, Lassi Etelätalo 20.15 M 110 m aj, välierät 20.19 N seiväs, finaali 20.45 N 200 m, välierät 20.50 N Seitsenottelu, kuula, ryhmät A+B 21.10 M kolmiloikka, finaali
** **21.15 M 200 m, välierät 21.40 N Keihäs, finaali
** 21.45 M 3 000 m ej, finaali** ** **22.15 N Seitsenottelu, 200 m 22.50 M 110 m aj, finaali

Perjantai 15.8.
** **Klo 9.45-14.00 TV2 Katso Areenassa
_ Klo 19.30-23.05 TV2 Katso Areenassa_ _ Klo 10.00-14.55 Miesten 50 km:n kävely kokonaisuudessaan Areenassa_ _ Klo 11.00-13.30 Naisten kiekon karsinta kokonaisuudessaan Areenassa_ _ Klo 20.20-23.00 Miesten pituuden karsinta B ja naisten moukarin finaali kokonaisuudessaan Areenassa_ _ Klo 20.20-22.50 Miesten pituuden karsinta A ja miesten korkeuden finaali kokonaisuudessaan Areenassa_ _ Klo 10.00-13.30 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_ _ Klo 19.30-23.00 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_

10.00 M 50 km kävely, finaali
** Jarkko Kinnunen, Veli-Matti Partanen** 11.04 N Kuula, karsinta, ryhmät A+B 11.10 N Kiekko, karsinta, ryhmä A Katri Hirvonen, Sanna Kämäräinen 11.15 M 5 000 m, alkuerät 11.35 N Korkeus, karsinta, ryhmät A+B 12.13 N 3 000 m ej, alkuerät Sandra Eriksson, Johanna Lehtinen 12.30 N Kiekko, karsinta, ryhmä B Katri Hirvonen, Sanna Kämäräinen 12.40 N Seitsenottelu, pituus, ryhmät A+B 12.55 M 1 500 m, alkuerät


19.04 N Seitsenottelu, keihäs, ryhmä A 19.50 M 400 m, finaali
** 20.10 N 400 m, finaali** ** **20.15 N Seitsenottelu, keihäs, ryhmä B 20.25 N 1 500 m, finaali
** **20.30 M Pituus, karsinta, ryhmät A+B 20.46 M Korkeus, finaali
** 20.55 M 800 m, finaali** ** 21.25 N 200 m, finaali** ** 21.40 N Moukari, finaali** ** 21.52 M 400 m aj, finaali** ** 22.15 N Seitsenottelu, 800 m** ** 22.49 M 200 m, finaali**

Lauantai 16.8. Klo 10.00-12.45 TV2 Katso Areenassa
_ Klo 15.45-19.05 TV2 Katso Areenassa_ _ Klo 15.50-19.10 Miesten moukarin finaali ja naisten kiekon finaali kokonaisuudessaan Areenassa_ _ Klo 15.53-19.10 Miesten seipään finaali ja naisten kolmiloikan finaali kokonaisuudessaan Areenassa_ _ Klo 10.00-12.45 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_ _ Klo 16.00-19.00 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_

10.00 N maraton, finaali


16.00 M Moukari, finaali
** 16.03 M Seiväs, finaali** ** **16.10 N 4x100 m, alkuerät Suomi 16.35 M 4x100 m, alkuerät Suomi 17.05 N 800 m, finaali 17.20 N 4x400 m, alkuerät Suomi 17.40 N Kolmiloikka, finaali
** 17.45 N Kiekko, finaali** ** **17.48 M 4x400 m, alkuerät 18.15 N 400 m aj, finaali
** 18.40 N 5 000 m, finaali**

Sunnuntai 17.8.
** **Klo 10.00-12.30 TV2 Katso Areenassa
_ Klo 15.35-19.00 TV2 Katso Areenassa_ _ Klo 15.50-16.40 Naisten kuulan finaali kokonaisuudessaan Areenassa_ _ Klo 16.40-18.30 Miesten keihään finaali kokonaisuudessaan Areenassa_ Klo 16.46-18.30 Miesten pituuden finaali kokonaisuudessaan Areenassa
_ Klo 10.00-12.30 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_ _ Klo 16.00-18.40 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_

10.00 M maraton, finaali


16.00 N Kuula, finaali
** 16.05 M 1 500 m, finaali** ** 16.16 N Korkeus, finaali** ** 16.22 N 4x400 m, finaali** ** 16.42 M 4x400 m, finaali** ** 16.56 M Pituus, finaali** ** 17.08 N 3 000 m ej, finaali ** ** 17.11 M Keihäs, finaali** Katso koko keihäskisa Areenassa 17.30 M 5 000 m, finaali
** 18.05 M 4x100 m, finaali** ** 18.22 N 4x100 m, finaali**

Areenan EM-kisalähetykset ovat katsottavissa vain Suomessa. Yle Puheen nettilähetys kuuluu myös Suomen ulkopuolella.

Kirjeikoni

Tilaa Yle Urheilun uutiskirje ja muita uutiskirjeitä!

Saat Ylen parhaat sisällöt suoraan sähköpostiisi! Tilaa niin monta kirjettä kuin haluat!

Siirry tilaamaan

Suosittelemme

Tuoreimmat