Suora

  • Jääkiekon EHT: RUS - CZE
  • Blast Lissabon CS:GO
  • PUBG Europe League finaalit
  • Engelberg, miesten mäkihyppy
  • Urheiluruutu
  • Tunnekieli
  • Urheilustudio
  • Jääkiekon EHT RUS - CZE
  • Urheiluruutu
  • Urheiluruutu
  • Blast Lissabon, CS:GO
  • Blast Lissabon, CS:GO
  • Uinnin lyhyen radan MM

Tässä yleisurheilun EM-kisojen ohjelma ja lähetykset

Yle Urheilu välittää Zürichin yleisurheilun EM-kisat TV2:lla, Areenassa ja Yle Puheella.

urheilu
EM-kisat käydään Zürichin Letzigrund-stadionilla.
EM-kisat käydään Zürichin Letzigrund-stadionilla. EPA

*Tiistai 12.8.
*
Klo 10.45-15.15 TV2 Katso Areenassa
Klo 18.00-22.20 TV2 Katso Areenassa
Klo 10.54-12.50 Miesten kuulan karsinta A ja naisten keihään karsinta A kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 10.54-13.15 Miesten kuulan karsinta B ja naisten seipään karsinta B kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 13.06-15.15 Naisten keihään karsinta B ja miesten kolmiloikan karsinta A kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 14.02-15.15 Miesten kolmiloikan karsinta B kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 18.05-20.50 _Miesten kiekon karsinta kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 20.24-21.50 Miesten kuulan finaali kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 22.10-23.10 EM-kisojen avajaiset. Esiintymässä mm. suomalainen Sunrise Avenue

Klo 11.00-15.00 Yle Puhe Kuuntele Areenassa
Klo 18.30-22.15 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_

11.04 M Kuula, karsinta, ryhmät A+B
Arttu Kangas
_11.11 M Kymmenottelu, 100 m
11.30 N Seiväs, karsinta, ryhmät A+B
_Minna Nikkanen

11.35 N 1 500 m, alkuerät
11.50 N Keihäs, karsinta, ryhmä A
Oona Sormunen
12.00 M 400 m aj, alkuerät
Jussi Kanervo, Oskari Mörö
12.35 M Kymmenottelu, pituus, ryhmät A+B
12.42 N 100 m, alkuerät
Hanna-Maari Latvala
13.16 N Keihäs, karsinta, ryhmä B
13.20 M 3 000 m ej, alkuerät
Jukka Keskisalo, Janne Ukonmaanaho
13.46 M 400 m, alkuerät
14.05 M Kymmenottelu, kuula, ryhmät A+B
14.12 M Kolmiloikka, karsinta, ryhmät A+B
Aleksi Tammentie
14.30 N 100 m aj, alkuerät

Nooralotta Neziri, Matilda Bogdanoff, Ida Aidanpää

18.15 M Kiekko, karsinta, ryhmä A
18.20 M Kymmenottelu, korkeus, ryhmät A+B
19.00 N 400 m, alkuerät
Katri Mustola
19.28 M 100 m, alkuerät
Eetu Rantala
19.45 M Kiekko, karsinta, ryhmä B
20.05 M 800 m, alkuerät
20.34 M Kuula, finaali
20.42 M Kymmenottelu, 400 m
21.07 N Pituus, karsinta, ryhmät A+B
21.10 N 10 000 m, finaali
21.56 N 100 m aj, välierät

*Keskiviikko 13.8.
*
Klo 10.00-16.30 TV2 Katso Areenassa
Klo 10.10-12.20 Miesten 20 km:n kävely kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 14.05-16.35 Naisten moukarin karsinta kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 18.30-23.05 TV2 Katso Areenassa
Klo 19.20-22.25 Naisten kolmiloikan karsinta A ja naisten pituuden finaali kokonaisuudessaan Areenassa
Klo 19.20-23.00 Naisten kolmiloikan karsinta B ja miesten kiekon finaalikokonaisuudessaan Areenassa
Klo 11.00-16.00 Yle Puhe Kuuntele Areenassa
Klo 18.50-23.00 Yle Puhe Kuuntele Areenassa

10.20 M 20 km kävely, finaali
11.05 M Kymmenottelu, 110 m aj
11.07 M Korkeus, karsinta, ryhmät A+B
Jussi Viita
11.50 M Kymmenottelu, kiekko, ryhmä A
11.55 N 400 m aj, alkuerät
12.40 M 110 m aj, alkuerät
Arttu Hirvonen, Jussi Kanervo
13.03 M Kymmenottelu, kiekko, ryhmä B
13.20 N 800 m, alkuerät
14.15 N Moukari, karsinta, ryhmä A
Merja Korpela
14.40 M Kymmenottelu, seiväs, ryhmät A+B
15.35 N Moukari, karsinta, ryhmä B

Merja Korpela

18.55 M Kymmenottelu, keihäs, ryhmä A
19.05 M 400 m aj, välierät
19.20 N 100 m, välierät
19.30 N Kolmiloikka, karsinta, ryhmät A+B
19.45 M 400 m, välierät
20.06 N 400 m, välierät
20.10 M Kymmenottelu, keihäs, ryhmä B
20.25 M 100 m, välierät
20.51 M 10 000 m, finaali
21.00 N Pituus, finaali
21.25 N 100 m, finaali
21.35 M Kiekko, finaali
21.37 M Kymmenottelu, 1 500 m

22.08 M 800 m, välierät
22.34 N 100 m aj, finaali
22.50 M 100 m, finaali

Torstai 14.8.
** **Klo 10.00-14.15 TV2 Katso Areenassa
_ Klo 18.10-23.05 TV2 Katso Areenassa_
_ klo 10.00-12.20 Naisten 20 km:n kävely kokonaisuudessaan Areenassa_
_ klo 10.57-13.30 Miesten moukarin karsinta kokonaisuudessaan Arenassa_
_ klo 18.20-23.05 Miesten keihään karsinta, miesten kolmiloikan finaali tai naisten keihään finaali kokonaisuudessaan Areenassa_
_ klo 20.09-22.50 Naisten seipään finaali kokonaisuudessaan Areenassa_
_ Klo 11.00-14.00 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_
_ Klo 18.30-23.00 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_

10.10 N 20 km kävely, finaali 11.05 N Seitsenottelu, 100 m aj 11.07 M Moukari, karsinta, ryhmä A Tuomas Seppänen, David Söderberg 11.15 M Seiväs, karsinta, ryhmät A+B 11.50 N 200 m, alkuerät Hanna-Maari Latvala 12.25 M 200 m, alkuerät Jonathan Åstrand 12.32 M Moukari, karsinta, ryhmä B Tuomas Seppänen, David Söderberg 13.05 N Seitsenottelu, korkeus, ryhmät A+B 13.08 N 5 000 m, alkuerät


18.30 M Keihäs, karsinta, ryhmä A Tero Pitkämäki, Antti Ruuskanen, Lassi Etelätalo 19.10 N 400 m aj, välierät 19.38 N 800 m, välierät 19.45 M Keihäs, karsinta, ryhmä B Tero Pitkämäki, Antti Ruuskanen, Lassi Etelätalo 20.15 M 110 m aj, välierät 20.19 N seiväs, finaali 20.45 N 200 m, välierät 20.50 N Seitsenottelu, kuula, ryhmät A+B 21.10 M kolmiloikka, finaali
** **21.15 M 200 m, välierät 21.40 N Keihäs, finaali
** 21.45 M 3 000 m ej, finaali**
** **22.15 N Seitsenottelu, 200 m 22.50 M 110 m aj, finaali

Perjantai 15.8.
** **Klo 9.45-14.00 TV2 Katso Areenassa
_ Klo 19.30-23.05 TV2 Katso Areenassa_
_ Klo 10.00-14.55 Miesten 50 km:n kävely kokonaisuudessaan Areenassa_
_ Klo 11.00-13.30 Naisten kiekon karsinta kokonaisuudessaan Areenassa_
_ Klo 20.20-23.00 Miesten pituuden karsinta B ja naisten moukarin finaali kokonaisuudessaan Areenassa_
_ Klo 20.20-22.50 Miesten pituuden karsinta A ja miesten korkeuden finaali kokonaisuudessaan Areenassa_
_ Klo 10.00-13.30 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_
_ Klo 19.30-23.00 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_

10.00 M 50 km kävely, finaali
** Jarkko Kinnunen, Veli-Matti Partanen** 11.04 N Kuula, karsinta, ryhmät A+B 11.10 N Kiekko, karsinta, ryhmä A Katri Hirvonen, Sanna Kämäräinen 11.15 M 5 000 m, alkuerät 11.35 N Korkeus, karsinta, ryhmät A+B 12.13 N 3 000 m ej, alkuerät Sandra Eriksson, Johanna Lehtinen 12.30 N Kiekko, karsinta, ryhmä B Katri Hirvonen, Sanna Kämäräinen 12.40 N Seitsenottelu, pituus, ryhmät A+B 12.55 M 1 500 m, alkuerät


19.04 N Seitsenottelu, keihäs, ryhmä A 19.50 M 400 m, finaali
** 20.10 N 400 m, finaali**
** **20.15 N Seitsenottelu, keihäs, ryhmä B 20.25 N 1 500 m, finaali
** **20.30 M Pituus, karsinta, ryhmät A+B 20.46 M Korkeus, finaali
** 20.55 M 800 m, finaali**
** 21.25 N 200 m, finaali**
** 21.40 N Moukari, finaali**
** 21.52 M 400 m aj, finaali**
** 22.15 N Seitsenottelu, 800 m**
** 22.49 M 200 m, finaali**

Lauantai 16.8. Klo 10.00-12.45 TV2 Katso Areenassa
_ Klo 15.45-19.05 TV2 Katso Areenassa_
_ Klo 15.50-19.10 Miesten moukarin finaali ja naisten kiekon finaali kokonaisuudessaan Areenassa_
_ Klo 15.53-19.10 Miesten seipään finaali ja naisten kolmiloikan finaali kokonaisuudessaan Areenassa_
_ Klo 10.00-12.45 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_
_ Klo 16.00-19.00 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_

10.00 N maraton, finaali


16.00 M Moukari, finaali
** 16.03 M Seiväs, finaali**
** **16.10 N 4x100 m, alkuerät Suomi 16.35 M 4x100 m, alkuerät Suomi 17.05 N 800 m, finaali 17.20 N 4x400 m, alkuerät Suomi 17.40 N Kolmiloikka, finaali
** 17.45 N Kiekko, finaali**
** **17.48 M 4x400 m, alkuerät 18.15 N 400 m aj, finaali
** 18.40 N 5 000 m, finaali**

Sunnuntai 17.8.
** **Klo 10.00-12.30 TV2 Katso Areenassa
_ Klo 15.35-19.00 TV2 Katso Areenassa_
_ Klo 15.50-16.40 Naisten kuulan finaali kokonaisuudessaan Areenassa_
_ Klo 16.40-18.30 Miesten keihään finaali kokonaisuudessaan Areenassa_ Klo 16.46-18.30 Miesten pituuden finaali kokonaisuudessaan Areenassa
_ Klo 10.00-12.30 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_
_ Klo 16.00-18.40 Yle Puhe Kuuntele Areenassa_

10.00 M maraton, finaali


16.00 N Kuula, finaali
** 16.05 M 1 500 m, finaali**
** 16.16 N Korkeus, finaali**
** 16.22 N 4x400 m, finaali**
** 16.42 M 4x400 m, finaali**
** 16.56 M Pituus, finaali**
** 17.08 N 3 000 m ej, finaali **
** 17.11 M Keihäs, finaali** Katso koko keihäskisa Areenassa 17.30 M 5 000 m, finaali
** 18.05 M 4x100 m, finaali**
** 18.22 N 4x100 m, finaali**

Areenan EM-kisalähetykset ovat katsottavissa vain Suomessa. Yle Puheen nettilähetys kuuluu myös Suomen ulkopuolella.

Suosittelemme

Tuoreimmat