Suora

  • Urheilustudio MM-hiihdot 26.2.
  • M Yhdistetyn mäkiosuus HS 106
  • Urheilustudio MM-hiihdot 26.2.
  • Rovaniemi, live EK 1
  • StarCraft 2: IEM Katowice 2021
  • Urheilustudio MM-hiihdot 26.2.
  • M yhdistetyn hiihto-osuus 10 km
  • Urheilustudio MM-hiihdot 26.2.
  • Naisten joukkuemäki HS 106, 1. kierros
  • Rallin MM, Rovaniemi, live EK 2
  • Urheilustudio MM-hiihdot
  • Naisten joukkuemäki HS 106, 2. kierros
  • Urheilustudio MM-hiihdot 26.2.
  • Rovaniemi, perjantain huippuhetket
  • Urheiluruutu
  • Urheilustudio MM-hiihdot 26.2.
  • Miesten mäkikarsinta HS 106

EM-kisojen ensimmäinen kilpailupäivä takana - tulokset koottuna

Zürichin ensimmäisen kisapäivän kärkitulokset.

urheilu
Eetu Rantala kuvassa
Zürichin ensimmäisenä päivänä pääsi jatkoon yhteensä seitsemän suomalaista. Kuvassa Eetu Rantala.Lehtikuva

Zürichin avauspäivä muistetaan ainakin Jo Paveyn tunteikkaasta voitosta 10 000 metrillä, kun 40-vuotias konkari sai uransa ensimmäisen suuren arvokisavoittonsa. Kuulakisassa osattiin odottaa David Storlin ylivoimaa, joten yllätyksiä ei sen osalta EM-kisoissa nähty.

Sadan metrin alkuerissä Jimmy Vicaut antoi myrskyvaroituksen maanmiehelleen, supertähti Christophe Lemaitrelle kiilaamalla ajalla 10,09 kaikkien alkueräryhmien kärkeen. Suomalaisittain karsinta tarjosi ilonaihetta, kun koko kauden vahvassa vireessä ollut Eetu Rantala juoksi välieriin viiden alkueräryhmän 36:sta juoksijasta 14:nneksi parhaana.

Naisten 400 metrin alkuerissä Suomen Katri Mustola olisi saanut Kalevan Kisojen huikeasta suorituksesta huolimatta tehdä ihmeitä päästäkseen väleriin. Mustola teki kuitenkin vahvan EM-debyytin, vaikka karsiutuikin jatkosta ryhmänsä kuudenneksi parhaana ajalla 53,41. Ukrainan Olha Zemlyak, viestikultaa 4 x 400 m Helsingissä 2012 juossut urheilija, kiri alkueräryhmien kovimman ajan 51,16. Toistaiseksi kaudella vaisusti esiintynyt Iso-Britannan Christine Ohuruogu näytti ryhmien toiseksi parhaana olevansa mukana mitalikamppailussa.

Kaiken kaikkiaan päivä oli suomalaisittain hyvä, sillä Eetu Rantala täydensi aikaisemmin tiistaina jatkoon päässeiden Jussi Kanervon, Oskari Mörön, Jukka Keskisalon, Janne Ukonmaanahon, Hanna-Maari Latvalan ja Minna Nikkasen komeaa rivistöä.

*Zürichin EM-kisat, tiistai 12.8, tulokset
*

M Kiekko, karsinta

*Finaaliin päässeet
*

1. Robert Harting GER 67,01 Q

2. Gerd Kanter EST 65,79 Q

3. Piotr Malachowski POL 64,98 Q

4. Andrius Gudzhius LTU 64,44 Q

5. Daniel Jasinski GER 64,44 Q

6. Martin Wierig GER 63,96 q

7. Robert Urbanek POL 63,91 q

8. Viktor Butenko RUS 62,96 q

9. Martin Kupper EST 62,61 q

10. Frank Casañas ESP 62,32 q

11. Mario Pestano ESP 62,10 q

12. Axel Härstedt SWE 61,51 q

M Kymmenottelu, korkeus

*Tilanne viiden lajin jälkeen
*

1. Kai Kazmirek GER 4492

2. Andrei Krauchanka BLR 4363

3. Arthur Abele GER 4310

4. Eelco Sintnicolaas NED 4301

5. Ilja Shkurenjov RUS 4283

6. Kevin Mayer FRA 4271

7. Oleksij Kasjanov UKR 4269

8. Rico Freimuth GER 4247

9. Gael Querin FRA 4181

10. Thomas v.d. Plaetsen BEL 4179

N 400 m

*Välieriin päässeet, 10 parasta
*

1. Olha Zemlyak UKR 51,16 Q

2. Christine Ohuruogu GBR 51,40 Q

3. Indira Terrero ESP 51,62 Q

4. Bianca Razor ROU 51,77 Q

5. Marie Gayot FRA 51,80 Q

6. Lorena Aauri Bokesa ESP 51,86 Q

7. Libania Grenot ITA 51,90 Q

8. Nataliya Pyhyda UKR 51,95 Q

9. Esther Cremer GER 51,98 Q

10. Malgorzata Holub POL 52,00 Q

- - -

Katri Mustola FIN 53,41 (karsiutui finaalista)

**M 100 m, alkuerät Välieriin päässet, 10 parasta**

1. Jimmy Vicaut FRA 10,09 Q

2. Christophe Lemaitre FRA 10,16 Q

3. Dwain Chambers GBR 10,18 Q

4. Harry Aikines-Aryeetey GBR 10,19 Q

5. James Dasaolu GBR 10,22 Q

6. Lucas Jakubczyk GER 10,23 Q

7. Yazaldes Nascimento POR 10,27 Q

8. Jaysuma Saidy Ndure NOR 10,30 Q

9. Churandy Martina NED 10,31 Q

10. Mikhail Idrisov RUS 10,32 Q

- - -

14. Eetu Rantala FIN 10,36 Q (pääsi välieriin)

M 800 m, alkuerät

*Välieriin päässeet, 10 parasta
*

1. Mark English IRL 1.47,38 Q

2. Artur Kuciapski POL 1.47,45 Q

3. Andreas Bube DEN 1.47,50 Q

4. P-A Bosse FRA 1.47,54 Q

5. Marcin Lewandowski POL 1.47,83 Q

6. Paul Renaudie FRA 1.47,88 Q

7. Jozef Repcik SVK 1.47,90 Q

8. Adam Kszczot POL 1.47,92 Q

9. Kevin Lopez ESP 1.47,93 Q

10. Tamas Kazi HUN 1.48,05 q

M kuula, finaali

1. David Storl GER 21,41

2. Borja Vivas ESP 20,86

3. Tomasz Majewski POL 20,83

4. Stipe Zunic CRO 20,68

5. Asmir Kolasinac SRB 20,55

6. Jan Marcell CZE 20,48

7. Marco Fortes POR 20,35

8. Valeri Kokojev RUS 20,23

- - -

Suomen edustaja Arttu Kangas ei päässyt karsinnoista finaaliin.

N Pituus, karsinta

*Finaaliin päässeet (karsintaraja 665)
*

1. Eloyse Lesueur FRA 672 Q

2. Malaika Mihambo GER 670 Q

3. Darja Klishina RUS 666 Q

4. Ivana Shpanovic SRB 666 Q

5. Alina Rotaru ROU 665 Q

6. Aiga Grabuste LAT 665 Q

7. Melanie Bauschke GER 656 q

8. Anna Kljashtornaja RUS 653 q

9. Volha Sudareva BLR 653 q

10. Erica Jarder SWE 652 q

11. Sosthene Moguenara GER 650 q

12. Nina Djordjevic SLO 644 q

N 10 00 m, finaali

*10 parasta (osanottajia 26.)
*

1.Jo Pavey GBR 32.22,39

2. Clémence Calvinin FRA 32.23,58

3. Laila Traby FRA 32.26,03

4. Jip Vastenburg NED 32.27,37

5. Sara Moreira POR 32.30,12

6. Sabrina Mockenhaupt GER 32.30,12

7. Volha Mazuronak BY 32.31,15

8. Fionnuala Britton IRL 32.32,45

9. Krisztina Papp HUN 32.32,62

10. Yelena Nagovitsyna RUS 32.33,64

N 100 m aj, välierät

*Finaaliin päässeet
*

1. Tiffany Porter GBR 12,63

2. Cindy Billaud FRA 12,79

3. Anne Zagré BEL 12,83

4. Cindy Roleder GER 12,84

5. Rosina Hodde NED 12.91

6. Nadine Hildebrand GER 12.92

7. Alina Talay BLR 12,94

8. Eline Berings BEL 12.95

- - -

Suomalaiset **Nooralotta Neziri (13,17) Ida Aidanpää (13,26) ja Matilda Bogdanoff (13,39) karsiutuivat alkuerässä.**

Kirjeikoni

Tilaa Yle Urheilun uutiskirje ja muita uutiskirjeitä!

Saat Ylen parhaat sisällöt suoraan sähköpostiisi! Tilaa niin monta kirjettä kuin haluat!

Siirry tilaamaan

Suosittelemme

Tuoreimmat