Suora

  • Närbild
  • Urheiluruutu
  • Urheiluruutu

Keihään Timanttifinaalissa hurja taso – suomalaiset jäivät nuolemaan näppejään

EM-kisoissa flopannut Thomas Röhler vei Timanttiliigan palkintopotin uudella ennätyksellään. Tero Pitkämäki oli Zürichissa kolmas ja kokonaiskisassa toinen.

urheilu
Tero Pitkämäki
Tero Pitkämäki heitti Zürichissa 85,12. EPA

Keihäänheiton Timanttiliigan finaaliin voittoon heitti omalla ennätyksellään 87,63 Thomas Röhler, joka vei samalla myös keihään Timanttiliigan kokonaiskisan.

Röhler jäi puolitoista viikkoa sitten EM-finaalissa viimeiseksi vain 70 metrin kaarella, mutta sai nyt balsamia haavoihin kuitattuaan 36 000 euron pääpotin ja 4 karaatin timantin.

Toinen oli olympiavoittaja Keshron Walcott, joka heitti maansa ennätyksen 85,77. Tero Pitkämäki oli kolmas kiskaistuaan parhaallaan 85,12. Pitkämäki sijoittui keihään Timanttiliigan kokonaiskisassa toiseksi.

Kovatasoisessa kisassa Euroopan mestari Antti Ruuskanen jäi vasta kuudenneksi tuloksella 83,85, kun edelle heittivät kärkikolmikon lisäksi Julius Yego ja Vizetslav Vesely. Ruuskanen oli kauden kokonaiskisassa viides.

Lassi Etelätalo oli kahdeksas tuloksella 80,36.

TIMANTTLIIGA, ZÜRICH

N pituus

1. Ivana Spanovic SRB 680

2. Tianna Bartoletta USA 676

3. Brittney Reese USA 666

N kiekko

1. Sandra Perkovic CRO 68,36

2. Gia Lewis Smallwood USA 66,52

3. Dani Samuels AUS 64,86

9. Sanna Kämäräinen FIN 59,88

M kuula

1. Reese Hoffa USA 21,88

2. David Storl GER 21,47

3. Joe Kovacs USA 21,43

M 400 m aj

1. Cornel Fredericks RSA 48,25

2. Michael Tinsley USA 48,31

3. Javier Culson PUR 48,53

N 3 000 m ej

1. Habiba Ghribi TUN 9.15,23

2. Hiwot Ayalew ETH 9.19,29

3. Sofia Assefa ETH 9.19,79

11. Sandra Eriksson FIN 9.41,95

M 200 m

1. Alonso Edward PAN 19,95

2. Nickel Ashmeade JAM 20,01

3. Rasheed Dwyer JAM 20,21

N 1 500 m

1. Jennifer Simpson USA 3.59,92

2. Shannon Rowbury USA 3.59,93

3. Viola Jelagat Kibiwot KEN 4.00,46

M 400 m

1. Lashawn Merritt USA 44,36

2. Gil Roberts USA 44,96

3. Isaac Makwala BOT 45,03

N 100 m

1. V. Campbell-Brown JAM 11,04

2. Murielle Ahoure CIV 11,04

3. Okagbare Blessing NGR 11,06

M kolmiloikka

1. Christian Taylor USA 17,51

2. Benjamin Compaore FRA 17,45

3. Will Claye USA 17,39

M 800 m

1. Nijel Amos BOT 1.43,77

2. Ayanleh Souleiman DJI 1.43,93

3. David Rudisha KEN 1.43,96

N 100 m aj

1. Dawn Harper-Nelson USA 12,58

2. Sally Pearson AUS 12,71

3. Tiffany Porter GBR 12,72

N Seiväs

1. Fabiana Murer BRA 472

2. Jennifer Suhr USA 467

3. Nikoleta Kyriakopoulou GRE 467

N Korkeus

1. Mariya Kuchina RUS 200

2. Ana Simic CRO 198

3. Ruth Beitia ESP 193

M Keihäs

1. Thomas Röhler GER 87,63

2. Keshorn Walcott TRI 85,77

3. Tero Pitkämäki FIN 85,12

M 5000 m

1. Caleb Mwangangi Ndiku KEN 13.07,01

2. Muktra Edris ETH 13.07,32

3. Galen Rupp USS 13.07,82

M 100 m

1. Kennar Bailey-Cole JAM 9,96

2. Michael Rodgers USA 10,05

3. James Dasaolu GBR 10,06

N 4x100 m

1. Iso-Britannia 42,21

2. Jamaika 42,33

3. USA 42,48

Suosittelemme

Tuoreimmat