*CALGARY *Liki luonnottoman muhkeat viikset liikahtelevat rytmikkäästi, kun entinen NHL:n rautanyrkki iskee tarinaa Yle Urheilun haastattelussa. Kolmea ei George Parros vaihda: Suomi, sauna ja Selänne.
– Olen pelannut Teemun ja monien muidenkin upeiden suomalaisen kanssa urani aikana. Meillä oli heitä Anaheimissa vuosien varrella niin paljon.
Parros edusti järjestyspoliisiosastoa viidessä eri seurassa vuosina 2005–2014, mutta pisimpään hän viihtyi Anaheim Ducksissa.
Hyökkääjä laittoi NHL-uransa pakettiin joulukuussa. Nykyään hän paketoi oman vaatemallistonsa tuotteita ja niputtaa rakasta lajiaan televisiokameralle. Mies on myös yhä tiiviisti yhteydessä faniensa kanssa – heidänkin, jotka asuvat hieman etäämmällä Pohjois-Amerikasta.
– Olen erittäin kiintynyt suomalaisfaneihini. Haluan heidän tietävän, että arvostan heidän tukeaan, 35-vuotias Parros kiittää.
Saunasta ja Suomen ikämiehistä
”Eläkeläinen” vaikuttaa aidosti innostuneelta puhuessaan pienestä Pohjolan kiekkohullusta kansasta ja maan tuottamista pelaajista.
– He ovat täynnä elämää ja energiaa, ja heillä on positiivinen asenne. Suomalaisista on helppo pitää. Tulin aina erinomaisesti toimeen Teemun ja Sakun (Koivu) kanssa.
Selännettä hän kiittelee myös eksoottisesta kulttuurielämyksestä.
– Teemu vei meidät moneen kertaan saunaan Suomessa pelatessamme. Se oli uskomatonta, Parros hehkuttaa.
Uskomattomasta puheen ollen.
– Hullua ajatella, että Selänne pystyi vielä olemaan jäällä kuin 18-kesäinen, Parros muistelee toisen NHL-eläkeläisen otteita.
Mutkattoman oloinen mies hörppii energiajuomaa lippalakki päässään ja jatkaa muisteloiden parissa. Amerikkalainen arvostaa Selänteen Anaheimiin jättämää työmoraalin perintöä.
– Hän oli aina kyykkäilemässä ennen pelejä ja punttisalilla pelin jälkeen. Hän teki enemmän töitä kuin monet nuoret kaverit.
Teemun jäälle loihtimaa taikaa – vielä yli nelikymppisenäkin – hän kuvailee lyhyesti ja ytimekkäästi, pienen pohdinnan jälkeen paksujen pensseleiden lomasta virnistäen.
– Hän oli vain niin vanha ja niin nopea.