Suora

  • Mäkihypyn MC: Zao, naisten kilpailu
  • Urheilustudio
  • Otepää, naiset
  • Alppihiihdon MC: Wengen, miesten pujottelun ensimmäinen lasku
  • Urheilustudio
  • Chaux-Neuve, yhdistetyn mäkiosuus
  • Alppihiihdon MC: Cortina d'Ampezzo, naisten super-G
  • Urheilustudio
  • Ruhpolding, miesten yhteislähtö
  • Ampumahiihdon MC: miesten yhteislähtö, Ruhpolding
  • Otepää, miehet
  • Alppihiihdon MC: Wengen, miesten pujottelun toinen lasku
  • Chaux-Neuve, yhdistetyn hiihto-osuus
  • Ruhpolding, naisten yhteislähtö
  • Wengen, miesten pujottelu
  • Zakopane, miesten kilpailu
  • Katowice Minor CS:GO
  • Urheiluruutu

Tässä he ovat - urheilulajien parhaat vuonna 2015

Lajien parhaat -valinnoissa mm. raviohjastaja Jorma Kontio on valittu lajinsa parhaaksi peräti 24 kertaa, joista 22 kertaa peräkkäisinä vuosina.

urheilu
Suomen Urheilugaala logo
Suomen Urheilugaala

Urheilutoimittajain Liiton Lajien parhaat -valintatilaisuus järjestettiin 12. tammikuuta 2016 Helsingissä. Lajien parhaita on valittu vuodesta 1946 lähtien. Ensin lajeja oli mukana vain muutama, mutta lajivalikoima on vuosien mittaan jatkuvasti laajentunut.

Lajien parhaat -valinnoissa mm. raviohjastaja Jorma Kontio on valittu lajinsa parhaaksi peräti 24 kertaa, joista 22 kertaa peräkkäisinä vuosina.

Muutama urheilija on yltänyt Lajien parhaat -valinnoissa kahden eri lajin voittajaksi. Maalivahti Lars Näsman on nimetty kahden eri lajin parhaaksi, jalkapallo ja jääpallo, ja vieläpä samana vuonna 1967. Timo Nummelin on valittu parhaaksi jalkapalloilijaksi 1968 ja parhaaksi jääkiekkoilijaksi 1981. Sakari Salo oli kolmena vuonna (1948, 1949 ja 1951) paras sekä jääpallossa että tenniksessä.

Lajien parhaat 2015

Aerobic: Erika Rautiainen, Valkeakosken Koskenpojat

Alamäkiluistelu: Paavo Klintrup

Alppilajit: Marcus Sandell, Grankulla IFK Alpine

Amerikkalainen jalkapallo: Tyler Varga, Indianapolis Colts (USA)

Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat

Ampumaurheilu: Satu Mäkelä-Nummela, Orimattilan Seudun Urheiluampujat

Autourheilu: Jari-Matti Latvala

Biljardi: Petri Makkonen, Hyvinkään Biljardikerho

Curling: Oona Kauste

Darts: Marko Kantele, Samuli Blues, Lahti

Freestyle: Jussi Penttala, Freestyleseura Moebius, pääkaupunkiseutu

Frisbeegolf: Seppo Paju, Frisbeegolfseura 7k, Turku

Futsal: Mikko Kytölä, Menegatti Metalli C5 (Italia)

Golf: Roope Kakko, Helsingin Golfklubi

Hiihtosuunnistus: Milka Reponen, Haapamäen Urheilijat

Hockey: Tommi Rantala, HC Kilppari, Turku

Ilmailu: Inka Tiitto, Polte Freefly Team

Jalkapallo: Roman Eremenko, TsSKA (Venäjä)

Jousiammunta: Timo Leskinen, Vaasan Diana

Judo: Emilia Kanerva, Kirkkonummen Judoseura

Jääkiekko: Teuvo Teräväinen, Chicago Blackhawks (USA)

Jääpallo: Janne Rintala, Västerås SK (Ruotsi)

Karate: Helena Kuusisto, Porin Shotokan

Kaukalopallo: Olli Holopainen, RB-Oulu

Keilailu: Osku Palermaa, Patteri, Helsinki

Koripallo: Petteri Koponen, Basketball Club Khimki (Venäjä)

Käsipallo: Teemu Tamminen, Riihimäen Cocks

Lentopallo: Olli-Pekka Ojansivu, Kokkolan Tiikerit

Lumilautailu: Roope Tonteri, Kouvola Snowboarders

Maastohiihto: Kerttu Niskanen, Vieremän Koitto

Melonta: Oona Vasko, Kangasalan Melojat

Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat

Moottoripyöräily: Eero Remes, Tuusulan Moottorikerho

Moottoriveneily: Sami Seliö, Mad-Croc Baba Racing Team

Mäkihyppy: Lauri Asikainen, Kuusamon Erä-Veikot

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Edis Tatli

Paini: Petra Olli, Lappajärven Veikot

Painonnosto: Anna Everi, Puntti-Karhut, Pori

Pesäpallo: Jani Komulainen, Sotkamon Jymy

Pikaluistelu: Mika Poutala, Helsingin Työväen Luistelijat

Potkunyrkkeily: Hanne Lauslehto, Järvenpään Kehäkarhut

Purjehdus: Tuula Tenkanen, Esbo Segelförening

Pyöräily: Teppo Polvi

Pyöräsuunnistus: Marika Hara, Koovee

Pöytätennis: Benedek Olah, Seinäjoen Sisu

Ratsastus: Elmo Jankari, Siltakorpi-Jankari Eventing

Raviurheilu: Jorma Kontio

Ringette: Susanna Tapani, RNK Flyers, Raisio

Rullakiekko: Jimi Palanto, Pahalampi, Tampere

Salibandy: Eero Kosonen, Växjö Vipers (Ruotsi)

Soutu: Robert Ven, Hämeenlinnan Soutajat

Squash: Olli Tuominen, Helsinki Squash Rackets Club

Sulkapallo: Ville Lång, Östersundom IF

Suunnistus: Merja Rantanen, Jämsän Retki-Veikot

Taekwondo: Frans Salmi, Budokwai Taekwondo, Turku

Taitoluistelu: Valtter Virtanen, Keravan Luistinseura

Tanssiurheilu: Jaak Vainomaa - Taina Savikurki, Tanssiurheiluseura Blue & White, Helsinki

Tennis: Henri Kontinen, HVS-Tennis, Helsinki

Thainyrkkeily: Laressa van Emden, Lahti Thaiboxing Club

Tikkaurheilu: Liisa Hautaniemi, Ilmajoen Tikkakerho

Triathlon: Kaisa Lehtonen, Triathlon Vantaa

Uimahypyt: Jouni Kallunki, Aurajoen Uinti, Turku

Uinti: Jenna Laukkanen, Swimming Club Vuokatti

Vapaaottelu: Makwan Amirkhani, FFG, Turku

Vesipallo: Sari Viljanen, Porin Sentterit

Voimanosto: Antti Savolainen, Team Nordic Thunder

Voimistelu: Tomi Tuuha, Voimisteluseura Helsinki

Yhdistetty: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura, Kuopio

Yleisurheilu: Tero Pitkämäki, Seinäjoen Seudun Urheilijat

Suosittelemme

Tuoreimmat