1. yle.fi
  2. Urheilu
  3. urheilu

Almaz Ayana huippuvauhdissa Timanttiliigassa

Yleisurheilun Timanttiliigassa kilpailtiin sunnuntaina Marokon Rabatissa.

Almaz Ayana. (Arkistokuva) Kuva: EPA

Timanttiliigan Rabatin osakilpailun kovimmasta tuloksesta vastasi illan päätöslajissa naisten 5000 metrillä Etiopian Almaz Ayana. Ayanan voittoaika 14.16,31 on kaikkien aikojen neljänneksi paras.

TIMANTTILIIGA, RABAT

Kuula

1. Valerie Adams          NZL  19,68

2. Anita Marton           HUN  18,51

3. Brittany Smith         USA  17,84

3-loikka

1. Caterine Ibarguen      COL  14,51

2. Paraskevi Papachristou GRE  14,28

3. Patricia Mamona        POR  14,13

Keihäs

1. Madara Palameika       LAT  64,76

2. Liina Laasma           EST  63,65

3. Kathryn Mitchell       AUS  60,68

400 m aj

1. Janeive Russell        JAM  54,16

2. Cassandra Tate         USA  54,69

3. Wenda Theron Nel       RSA  54,88

100 m

1. Elaine Thompson        JAM   11,02

2. B. Okagbare-Ighotegu   NGR   11,11

3. Kerron Stewart         JAM   11,19

800 m

1. Pierre-Ambroise Bosse  FRA 1.44,51

2. Taoufik Makhloufi      ALG 1.44,91

3. Amel Tuka              BIH 1.45,41

3000 m ej

1. Conseslus Kipruto      KEN 8.02,77

2. Jairus Kipchoge Birech KEN 8.03,90

3. Paul Kipsiele Koech    KEN 8.12,33

110 m aj

1. David Oliver           USA   13,12

2. Orlando Ortega         ESP   13,13

3. Antonio Alkana         RSA   13,28

Korkeus

1. Bohdan Bondarenko      UKR     231

2. Erik Kynard            USA     228

3. Konstantinos Baniotis  GRE     225

3000 m

1. Abdelaati Iguider      MAR 7.36,85

2. Hayle Ibrahimov        AZE 7.37,76

3. Adel Mechaal           ESP 7.39,51

Seiväs

1. Katerina Stefanidi     GRE     475

2. Nicole Buchler         SUI     470

3. Yarisley Silva         CUB     450

800 m

1. Caster Semenya         RSA 1.56,64

2. Francine Niyonsaba     BDI 1.57,74

3. Renelle Lamote         FRA 1.58,84

400 m

1. Lashawn Merritt       USA    44,66

2. Kevin Borlee          BEL    45,26

3. Isaac Makwala         BOT    45,38

Pituus

1. Rushwal Samaai        RSA      838

2. Fabrice Lapierre      AUS      836

3. Marquise Goodwin      USA      811

Kiekko

1. Piotr Malachowski     POL    67,45

2. Robert Urbanek        POL    65,04

3. Zoltan Kovago         HUN    64,42

5000 m

1. Almaz Ayana           ETH 14.16,31

2. Viola Jelagat Kibiwot KEN 14.29,50

3. Senbere Teferi        ETH 14.35,09