Koe uusi yle.fi

Suora

  • Naisten kilpailu
  • Urheiluruutu
  • Urheiluruutu
  • X Games Minneapolis: Rullalautailu

Rion paralympialaiset: Suomalaisten kilpailuajat ja television lähetystiedot

Suomalaisten urakka Rion paralympialaisissa käynnistyy heti avauspäivänä 8. syyskuuta, jolloin tulessa on viisi suomalaista sekä maalipallojoukkue.

urheilu
Rion paralympialaisten logo
Rio 2016

TV:n ja Areenan lähetystiedot (kaikki tv-lähetykset Yle TV2:ssa)

7.9. keskiviikko

avajaiset 00.00 - 03.10

8.9. torstai

14.00 - 17.00 avajaiset, yleisurheilua, suomalaistunnelmia Riosta

20.30 - 21.00 kooste päivän tapahtumista

23.30 - 03.55 maalipalloa ja yleisurheilua, suomalaisten suorituksia muista lajeista

Areena:

15.25 - 18.08 uintia (selostamaton)

15.50 - 19.03. yleisurheilua ja pöytätennistä

23.25 - 03.50 uintia (selostamaton)

9.9. perjantai

15.00 15.58 maalipalloa ja yleisurheilua

20.30 - 21.00 kooste päivän tapahtumista

23.30 - 02.55 yleisurheilua ja voimanostoa

Areena:

15.50 - 19.15 yleisurheilua

10.9. lauantai

15.30 - 19.00 maalipalloa, yleisurheilua

20.00 - 20.20 kooste päivän tapahtumista

23.30 - 02.30 uintia. yleisurheilua, jousiammuntaa

11.9. sunnuntai

15.30 - 17.00 yleisurheilua ja suomalaissuorituksia muista lajeista

20.00 - 20.30 kooste päivän tapahtumista

23.30 - 02.40 triathlonia ja yleisurheilua

12.9. maanantai

15.00 - 17.00 yleisurheilua, maalipalloa ja uintia

20.25 - 20.48 kooste päivän tapahtumista

23.30 - 02.35 yleisurheilua ja uintia

Areena:

15.25 - 18.05 uintia

23.25 - 02.30 uintia

13.9. tiistai

15.00 - 17.00 uintia ja yleisurheilua

20.30 - 21.00 kooste päivän tapahtumista

23.55 - 00.25 uintia

00.55 - 02.40 maalipalloa, ammuntaa, uintia

Areena:

15.25 - 17.35 uintia

14.9. keskiviikko

15.00 - 17.00 yleisurheilua, maalipalloa (jos Suomi pelaa) suomalaisten tunnelmia

20.30 - 21.00 kooste päivän tapahtmista

23.30 - 02.40 yleisurheilua, uintia, jousiammuntaa, maalipalloa (jos Suomi pelaa)

15.9. torstai

15.00 - 17.00 uintia ja suomalaistunnelmia Riosta

20.30 - 21.00 kooste päivän tapahtumista

23.30 - 02.30 uintia, yleisurheilua, pyörätuolirugbyä, ratsastusta, purjehdusta, maalipalloa, (jos Suomi pelaa)

Areena:

19.30 - 20.30 maalipalloa (jos Suomi pelaa)

16.9. perjantai

14.00- 16.00 maalipalloa, yleisurheilua

21.30 - 22.00 kooste päivän tapahtumista

00.20 - 03.20 yleisurheilua, ratsastusta, jousiammuntaa, maalipalloa, jos Suomi pelaa)

Areena:

21.00 - 22.00 maalipallon loppuottelu (jos Suomi pelaa)

17.9. lauantai

15.30 - 17.00 suomalaistunnelmia, yleisurheilua

20.20 - 21.00 kooste päivän tapahtumista

23.30 - 02.30 yleisurheilua, pyöräilyä, uintia

18.9. sunnuntai

15.30 - 18.05 kooste kisoista, istumalentopalloa

01.50 - 04.00 kisojen päättäjäiset

Suomalaisten kilpailuohjelma

Päivä

Aika (Suomen aikaa)

Laji

Urheilija (luokka)

TO 8.9.

klo 16.22-17.02

Yleisurheilu

100 m alkuerät

Ronja Oja (T11)

klo 17.00-17.40

Pöytätennis

karsinta

Esa Miettinen (M9)

klo 17.19-17.27

Uinti

100 m pu alkuerät

Antti Latikka (S13)

klo 18.11-18.20

Uinti

100 m su alkuerät

Meri-Maari Mäkinen (S7)

klo 23.20-00.30

Maalipallo

Alkulohko

Suomi-Liettua

klo 01.01-01.27

Yleisurheilu

100 m alkuerät

Amanda Kotaja (T54)

klo 02.01-02.08

Uinti

100 m pu finaali

Antti Latikka (S13) ?

klo 03.12-03.19

Uinti

100 m su finaali

Meri-Maari Mäkinen (S7) ?

PE 9.9.

klo 22.00-23.30

Voimanosto

finaali

Jussi Kokko (-59 kg)

klo 23.33-02.30

Yleisurheilu

keihäs, finaali

Marjaana Heikkinen (F34)

klo 01.11-01.17

Yleisurheilu

100 m finaali

Amanda Kotaja (T54)

LA 10.9.

klo 15.00-16.00

Maalipallo

alkulohko

Turkki-Suomi

klo 15.00-16.20

Pöytätennis

karsinta

Esa Miettinen (M9)

klo 18.11-18.20

Uinti

100 m ru alkuerät

Meri-Maari Mäkinen (SB7)

klo 21.00-00.00

Jousiammunta

taljajousi, karsinta

Jere Forsberg (open), J-P Antonius (W1)

klo 23.40-23.50

Uinti

100 m ru finaali

Meri-Maari Mäkinen (SB7) ?

SU 11.9.

klo 17.45-18.30

Pöytätennis

välierät

Esa Miettinen (M9) ?

klo 16.00-16.18

Yleisurheilu

400 m alkuerät

Amanda Kotaja (T54)

klo 16.02-18.17

Triathlon

750m+20km+5km

Liisa Lilja (PT2)

klo 23.30-00.30

Maalipallo

alkulohko

Suomi-USA

klo 23.30-23.54

Yleisurheilu

100 m alkuerät

Henry Manni (T34)

klo 23.42-23.48

Yleisurheilu

400 m finaali

Amanda Kotaja (T54) ?

klo 02.15-03.00

Pöytätennis

mitalipelit

Esa Miettinen (M9) ?

MA 12.9.

klo 16.54-17.03

Uinti

100 m vu alkuerät

Leo Lähteenmäki (S9)

klo 17.53-18.00

Uinti

50 m pu alkuerät

Meri-Maari Mäkinen (S7)

klo 18.10-20.40

Purjehdus

lähdöt 1 ja 2

Niko Salomaa (2,4mR)

klo 20.00-22.51

Ratsastus

joukkuekisa

Katja Karjalainen (1a)

klo 00.43-00.49

Yleisurheilu

100 m finaali

Henry Manni (T34) ?

klo 01.10-01.16

Uinti

100 m vu finaali

Leo Lähteenmäki (S9) ?

klo 02.14-02.20

Uinti

50 m pu finaali

Meri-Maari Mäkinen (S7) ?

TI 13.9.

klo 16.16-16.26

Uinti

200 m sku alkuerät

Meri-Maari Mäkinen (SM7)

klo 16.34-16.40

Yleisurheilu

100 m finaali

Toni Piispanen (T51) ?

klo 17.27-17.33

Uinti

50 m vu alkuerät

Leo Lähteenmäki (S9)

klo 18.10-20.40

Purjehdus

lähdöt 3 ja 4

Niko Salomaa (2,4mR)

klo 18.23-18.30

Yleisurheilu

800 m alkuerät

Henry Manni (T34)

klo 19.00-21.45

Ampumaurheilu

ilmakivääri R5, alkuerät ja finaali

Minna Leinonen (SH2)

klo 23.57-00.04

Uinti

200 m sku finaali

Meri-Maari Mäkinen (SM7) ?

klo 00.15-01.15

Maalipallo

alkulohko

Kiina-Suomi

klo 01.57-02.04

Uinti

50 m vu finaali

Leo Lähteenmäki (S9) ?

KE 14.9.

klo 14.00-17.30

Maantiepyöräily

aika-ajot

Jani Peltopuro (H3)

klo 15.00-19.00

Maalipallo

välierät

miesten joukkue?

klo 17.37-17.44

Uinti

50 m vu alkuerät

Antti Latikka (S13)

klo 18.10-20.40

Purjehdus

lähdöt 5 ja 6

Niko Salomaa (2,4mR)

klo 19.30-22.00

Maantiepyöräily

aika-ajot

Jarmo Ollanketo ja Tommi Martikainen (B)

klo 21.00-01.00

Jousiammunta

taljajousi, pudotuskisa ja mitalit

Jere Forsberg (open)

klo 23.33-02.30

Yleisurheilu

kuula, finaali

Marjaana Heikkinen (F34)

klo 00.06-00.12

Yleisurheilu

800 m

Henry Manni (T34)

klo 00.00-04.00

Maalipallo

välierät

miesten joukkue?

klo 02.20-02.25

Uinti

50 m vu finaali

Antti Latikka (S13) ?

TO 15.9.

klo 15.30-15.40

Uinti

100 m pu alkuerät

Leo Lähteenmäki (S9)

klo 18.10-20.40

Purjehdus

lähdöt 7 ja 8

Niko Salomaa (2,4mR)

klo 19.30-20.30

Maalipallo

välierät 1

miesten joukkue?

klo 20.00-22.42

Ratsastus

henk. koht. ohjelma

Katja Karjalainen (1a)

klo 20.20-22.00

Maantiepyöräily

maantieajo

Jani Peltopuro (H3)

klo 23.40-23.50

Uinti

100 m pu finaali

Leo Lähteenmäki (S9) ?

klo 00.30-01.30

Maalipallo

välierät 2

miesten joukkue?

PE 16.9.

klo 17.05-18.15

Yleisurheilu

pituus, finaali

Ronja Oja (F11)

klo 20.10-21.06

Ratsastus

vapaaohjelma

Katja Karjalainen (1a)

klo 20.10-22.50

Purjehdus

lähdöt 9 ja 10

Niko Salomaa (2,4mR)

klo 21.00-22.00

Maalipallo

pronssiottelu

miesten joukkue?

klo 21.00-01.00

Jousiammunta

taljajousi, pudotuskisa

J-P Antonius (W1)

klo 01.54-02.18

Yleisurheilu

100 m alkuerät

Leo-Pekka Tähti, E-P Mattila (T54)

klo 02.00-03.00

Maalipallo

finaali

miesten joukkue?

LA 17.9.

klo 16.58-17.06

Uinti

100 m su alkuerät

Antti Latikka (S13)

klo 17.01-17.07

Yleisurheilu

400 m finaali

Toni Piispanen (T51)?

klo 19.00-22.15

Maantiepyöräily

maantieajo

Jarmo Ollanketo ja Tommi Martikainen (B)

klo 19.10-20.10

Purjehdus

finaali, lähtö 11

Niko Salomaa (2,4mR)

klo 01.19-01.25

Yleisurheilu

100 m finaali

Leo-Pekka Tähti, E-P Mattila (T54)

klo 01.20-01.27

Uinti

100 m sku finaali

Antti Latikka (S13) ?

Lähde: Suomen Paralympiakomitea

Suosittelemme

Tuoreimmat