Kaikki talviolympialaisista!
Kaikki talviolympialaisista!PyeongChang 2018

Tässä ovat lajien parhaat urheilijat 2016 - katso koko lista!

Urheilutoimittajain liiton Lajien parhaat urheilijat 2016 on julkistettu. Valinnat tehtiin 71 lajissa. Vuoden urheilija julkistetaan Suomen Urheilugaalassa tiistai-iltana.

urheilu
Lukas Hradecky kuvassa
Vuoden jalkapalloilija: Lukas Hradecky. AOP

Lajien parhaat 2016

Aerobic: Laura Vihervä, Valkeakosken Koskenpojat

Alamäkiluistelu: Paavo Klintrup

Alppilajit: Marcus Sandell, Grankulla IFK Alpine

Amerikkalainen jalkapallo: Aleksi Aitala, Helsingin Roosters

Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat

Ampumaurheilu: Tomi-Pekka Heikkilä, Kangasalan Kymppi-64

Autourheilu: Esapekka Lappi, Pieksämäen Urheiluautoilijat

Biljardi: Petri Makkonen, Hyvinkään Biljardikerho

Curling: Aku Kauste, Kisakallio Curling Club (Lohja)

Darts: Kim Viljanen, Kontulan Tikkaklubi (Helsinki)

Freestyle: Jimi Salonen, Jyväskylän Freestyleseura

Frisbeegolf: Leo Piironen, Nummelan Frisbeeseura

Futsal: Mikko Kytölä, Kampuksen Dynamo (Jyväskylä)

Golf: Mikko Ilonen

Hiihtosuunnistus: Janne Häkkinen, Suunta Jyväskylä

Hockey: Petri Jalonen, Seinäjoki United

Ilmailu: Inka Tiitto, Skydive Oulu

Jalkapallo: Lukas Hradecky, Eintracht Frankfurt (Saksa)

Jousiammunta: Taru Kuoppa, Lahden Vasama

Judo: Jaana Sundberg, Riihimäen Judoseura

Jääkiekko: Patrik Laine, Tappara (Tampere) / Winnipeg Jets (Kanada)

Jääpallo: Pertti Virtanen, Oulun Luistinseura

Karate: Helena Kuusisto, Porin Shotokan

Kaukalopallo: Simo Tonteri, RB-Oulu

Keilailu: Joonas Jähi, GB Helsinki

Koripallo: Petteri Koponen, FC Barcelona (Espanja)

Käsipallo: Teemu Tamminen, Riihimäen Cocks

Lentopallo: Olli-Pekka Ojansivu, Kokkolan Tiikerit / Shahrdari Urmia (Iran)

Lumilautailu: Peetu Piiroinen, Sputnik Snowboarders (Hyvinkää)

Maastohiihto: Krista Pärmäkoski, Ikaalisten Urheilijat

Melonta: Niklas Vettanen, Kangasalan Melojat

Miekkailu: Catharina Kock, Helsingin Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat (Rovaniemi)

Moottoripyöräily: Eero Remes, Tuusulan Moottorikerho

Moottoriveneily: Sami Seliö, Mad-Croc Baba Racing Team

Mäkihyppy: Lauri Asikainen, Kuusamon Erä-Veikot

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura

Paini: Petra Olli, Lappajärven Veikot

Painonnosto: Milko Tokola, Rovaniemen Reipas

Pesäpallo: Sami Haapakoski, Vimpelin Veto

Pikaluistelu: Mika Poutala, Helsingin Työväen Luistelijat

Potkunyrkkeily: Hanne Lauslehto, Järvenpään Kehäkarhut

Purjehdus: Tuula Tenkanen, Esbo Segelförening

Pyöräily: Lotta Lepistö, Cervélo-Bigla Pro Cycling (Sveitsi)

Pyöräsuunnistus: Marika Hara, Koovee (Tampere)

Pöytätennis: Benedek Olah, Seinäjoen Sisu

Ratsastus: Katja Karjalainen, Ratsastusseura Equus (Riihimäki)

Raviurheilu: Mika Forss

Ringette: Susanna Tapani, Raision Nuorisokiekko

Rullakiekko: Petri Partanen, Vuorelan Veikot (Siilinjärvi)

Salibandy: Peter Kotilainen, Jyväskylän Happee

Soutu: Robert Ven, Hämeenlinnan Soutajat

Squash: Olli Tuominen, Helsinki Squash Rackets Club

Sulkapallo: Nanna Vainio, Espoon Sulkapallo-Badminton

Suunnistus: Marika Teini, SK Pohjantähti (Oulu)

Taekwondo: Suvi Mikkonen, Izenzei (Helsinki)

Taitoluistelu: Viveca Lindfors, Espoon Jäätaiturit

Tanssiurheilu: Jaak Vainomaa - Taina Savikurki, TanssiDans (Kirkkonummi)

Tennis: Henri Kontinen, HVS-Tennis, Helsinki

Thainyrkkeily: Tessa Kakkonen, Lahti Thaiboxing Club

Tikkaurheilu: Aimo Tammi, Turun Tikka

Triathlon: Kaisa Lehtonen, Triathlon Vantaa

Uimahypyt: Roosa Kanerva, Vantaa Diving

Uinti: Jenna Laukkanen, Swimming Club Vuokatti (Sotkamo)

Vapaaottelu: Makwan Amirkhani, Strait Blast Gym (Irlanti)

Vesipallo: Sandor Barany jr., Turun Uimarit

Voimanosto: Antti Savolainen, Team Nordic Thunder

Voimistelu: Oskar Kirmes, Espoon Telinetaiturit

Yhdistetty: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

Yleisurheilu: Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo

Suosittelemme

Tuoreimmat