Leijonien MM-kisat ovat alkaneet vaikeasti ja huoli kasvaa ympäri Suomea. Illan Slovenia-ottelusta on puhuttu jo pakkovoittona. Kokenut hyökkääjä Antti Pihlström ei haluaisi puhua sellaisesta.
- Ei pitäisi puhua pakkovoitosta. Jos pelaame hyvän pelin, se voitto tulee sieltä, Pihlström totesi.
Päävalmentaja Lauri Marjamäki linjasi, että nyt on tarkoitus pelata turnauksen toistaiseksi paras peli.
- Se vaatii intohimoa ja sydäntä. Mennään joka tilanteeseen sillä asenteella, että voitetaan kamppailut, Pihlström sanoi.
Pihlström aloitti turnauksen keskushyökkääjän paikalla, mutta siirtyy nyt tutummalla paikalleen laitaan, kun Tomi Sallinen tulee mukaan kokoonpanoon. Pihlström pelaa Sallisen ketjussa, jossa toisessa laidassa viilettää Veli-Matti Savinainen. Pihlström viihtyi sentterinäkin hyvin.
- Tunsin oloni tosi mukavaksi. Olen alkanut tottua siihen paikkaan. Olen pelannut siinä Jokereissa jonkin verran ja nyt maajoukkueessa kaikki leirit.
Kokeneilta pelaajilta odotetaan kovissa paikoissa johtajuutta. Pihlströmm kohdalla myös uusi rooli tuo uusia odotuksia.
- Nyt laiturina täytyy tuoda vähän enemmän energiaa ja taklauksia peliin. Se on varmasti minun hommani tänään.