Suora

  • Käsipalloliiga, miesten 4. loppuottelu Dicken - Cocks

Nämä päivät kalenteriin! Poimi tästä Pyeongchangin olympialaisten ohjelman suomalaisherkut

Etelä-korean olympialaisten kovimmat suomalaiset mitalisuosikit löytyvät maastohiihdosta, naisten ampumahiihdosta ja jääkiekosta. Milloin Leijonat kohtaa Tre Kronorin? Koska Kaisa Mäkäräinen starttaa? Ota tästä talteen Pyeongchangin ohjelman todennäköisimmät suomalaisherkut!

PyeongChang 2018
Sotshin parisprintin mitalistit Iivo Niskanen, Kerttu Niskanen, Aino-Kaisa Saarinen ja Sami Jauhojärvi
Sotshin parisprintin mitalistit Iivo Niskanen, Kerttu Niskanen, Aino-Kaisa Saarinen ja Sami JauhojärviTomi Hänninen

Pyeongchang 2018 ohjelma, suomalaispoiminnat

Katso koko kisaohjelma tästä.

ajat Suomi / paikallista aikaa

Torstai 8.2.

(Curling: sekajoukkue, 1. kierros kello 2.05/9.05, 2. kierros kello 13.05/20.05)

(Mäkihyppy: miesten normaalimäen karsinta kello 14.30/21.30)

Perjantai 9.2.

(Freestyle: miesten kumpareiden karsinta kello 4.45/11.45)

(Curling: sekajoukkue, 3. kierros kello 1.35/8.35, 4. kierros kello 6.35/13.35)

(Avajaiset kello 13/20)

Lauantai 10.2.

(Curling: sekajoukkue, 5. kierros kello 2.05/9.05, 6. kierros kello 13.05/20.05)

*Lumilautailu: *miesten slopestylen karsinta kello 3/10

*Hiihto: *naisten yhdistelmäkilpailu kello 9.15/16.15

Ampumahiihto: naisten pikakilpailu kello 13.15/20.15

(Mäkihyppy: miesten normaalimäki kello 14.35/21.35)

Sunnuntai 11.2.

(Curling: sekajoukkue, 7. kierros kello 2.05/9.05, tie-breaker kello 13.05/20.05)

Lumilautailu: miesten slopestylen finaali kello 3/10, naisten slopestylen karsinta kello 6.30/13.30

(Alppihiihto: miesten syöksy kello 4/11)

Hiihto: miesten yhdistelmäkilpailu kello 8.15/15.15

Jääkiekko: naisten Suomi-Yhdysvallat kello 9.40/16.40

Maanantai 12.2.

(Curling: sekajoukkue, 1. semifinaali kello 2.05/9.05, 2. semifinaali kello 13.05/20.05)

Lumilautailu: naisten slopestylen finaali kello 3/10

Ampumahiihto: naisten takaa-ajo kello 12.10/19.10

(Freestyle: miesten kumpareiden finaali kello 12.30/19.30 ja kello 14/21)

Mäkihyppy: naisten normaalimäki kello 14.50/21.50

Tiistai 13.2.

(Curling: sekajoukkue pronssipelit kello 2.05/9.05, kultapelit kello 13.05/20.05)

(Alppihiihto: miesten alppiyhdistetty, syöksy kello 4.30/11.30 ja pujottelu kello 8/15)

Lumilautailu: miesten halfpipen karsinta kello 6/13

Hiihto: sprintti (p), karsinta kello 10.30/17.30, erät kello 13/20

Jääkiekko: naisten Kanada-Suomi kello 9.40/16.40

Keskiviikko 14.2.

Lumilautailu: miesten halfpipen finaalit kello 3.30/10.30

Yhdistetty: normaalimäki kello 8/15 + 10 km kello 10.45/17.45

Ampumahiihto: naisten normaalimatka kello 13.05/20.05

Torstai 15.2.

Lumilautailu: miesten crossin karsinta kello 4/11, finaalit kello 6.30/13.30

Jääkiekko: miesten Suomi-Saksa kello 5.10/12.10, naisten Venäjä-Suomi kello 9.40/16.40

Hiihto: naisten 10 km (v) kello 8.30/15.30

Perjantai 16.2.

Hiihto: miesten 15 km (v) kello 8/15

Jääkiekko: miesten Suomi-Norja kello 14.10/21.10

(Mäkihyppy: miesten suurmäen karsinta kello 14.30/21.30)

Lauantai 17.2.

Jääkiekko: naisten puolivälierät kello 5.10/12.10 ja kello 9.40/16.40

Hiihto: naisten 4x5 km viesti kello 11.30/18.30

Ampumahiihto: naisten yhteislähtö kello 13.15/20.15

(Mäkihyppy: miesten suurmäki kello 14.30/21.30)

Sunnuntai 18.2.

(Freestyle: miesten slopestyle kello karsinta 3/10, finaalit kello 6.15/13.15)

(Alppihiihto: miesten suurpujottelu 1. kierros kello 3.15/10.15, 2. kierros kello 6.45/13.45)

Hiihto: miesten 4x10 km viesti kello 8.15/15.15

Jääkiekko: miesten Ruotsi-Suomi kello 14.10/21.10

Maanantai 19.2.

Lumilautailu: naisten big airin karsinta kello 2.30/9.30

Jääkiekko: naisten 1. välierä kello 6.10/13.10, 2. välierä kello 14.10/21.10

Pikaluistelu: miesten 500 m kello 13/20

(Mäkihyppy: miesten joukkuekilpailu kello 14.30/21.30)

Tiistai 20.2.

*Jääkiekko: *miesten pudotuspelien 1. kierroksen 1. ottelu kello 5.10/12.10, 2. ottelu kello 9.40/16.40 3. ja 4. ottelu kello 14.10/21.10, naisten sijoitusottelu kello 5.10/12.10, 2. ottelu kello 9.40/16.40

Yhdistetty: suurmäki kello 12/19 + 10 km kello 14.45/21.45

Keskiviikko 21.2.

Lumilautailu: miesten big airin karsinta kello 2.30/9.30

(Taitoluistelu: naisten lyhyt ohjelma kello 3/10)

Jääkiekko: miesten 1. puolivälierä kello 5.10./12.10, 2. puolivälierä kello 9.40/16.40, 3. ja 4. puolivälierä kello 14.10/21.10, naisten pronssiottelu kello 9.40/16.40

Hiihto: parisprintti (v) karsinta kello 10/17, finaalit kello 12/19

Torstai 22.2.

(Alppihiihto: miesten pujottelu 1. kierros kello 3.15/10.15, 2. kierros kello 6.45/13.45)

Jääkiekko: naisten finaali kello 6.10/13.10

Yhdistetty: joukkuemäki kello 9.30/16.30, 4x5 km kello 12.20/19.20

Perjantai 23.2.

Lumilautailu: naisten big airin finaali kello 2.30/9.30

(Taitoluistelu: naisten vapaaohjelma kello 3/10)

Jääkiekko: miesten välierät kello 9.40/16.40 ja kello 14.10/21.10

Pikaluistelu: miesten 1 000 m kello 12/19

Lauantai 24.2.

Lumilautailu: miesten big airin finaali kello 3/10

Hiihto: miesten 50 km (p) yhteislähtö kello 7/14

Jääkiekko: miesten pronssiottelu kello 14.10/21.10

Sunnuntai 25.2.

(Taitoluistelu: loppunäytös kello 2.30/9.30)

*Jääkiekko: *miesten finaali kello 6.10/13.10

Hiihto: naisten 30 km (p) yhteislähtö kello 8.15/15.15

(Päättäjäiset kello 13/20)

Tilaa Tommi Seppälän änärikirje

Yle Urheilun Vancouverissa asuva NHL-kirjeenvaihtaja Tommi Seppälä raportoi viikoittain maailman kovimman kiekkoliigan sisäpiiristä.

Suosittelemme

Tuoreimmat