• Hyppää sisältöön
yle.fi
Uutiset Areena Urheilu
  • Uutiset
  • Areena
  • Urheilu
  • Sää
  • Teksti-TV
  • Elävä arkisto
  • Lapset
  • Radio
  • Radio-opas
  • TV-opas
  • Katsele TV:tä
  • Oppiminen
  • Kulttuuri
  • Luonto
  • Tiede
  • Svenska
  • News
  • Novosti
  • Sápmi
  • Omat tiedot
  • Uutiset
  • Tuoreimmat
  • Urheilu
  • Sää
  • Kotimaa
  • Ulkomaat
  • Talous
  • Politiikka
  • Kulttuuri
  • Kolumnit
  • Luonto
  • Tiede
  • Terveys
  • Viihde
  • Liikenne
  • Blogit
  • Lisää
    • Etusivu
    • Tuoreimmat
    • Urheilu
    • Sää
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Talous
    • Politiikka
    • Kulttuuri
    • Kolumnit
    • Luonto
    • Tiede
    • Terveys
    • Viihde
    • Liikenne
    • Blogit
    • Uutiset Viittomakielellä
    • Uutiset Selkosuomeksi
    • News in English
    • Novosti Yle
    • Svenska Yle
    • Yle Sápmi
    • Yle Uudizet karjalakse
    • Yle Uutisluokka
    • A-teema
    • Ylen aamu
    • A-studio
    • Perjantai
    • Puoli seitsemän
    • Teksti-TV
    • RSS-syötteet
    • Yhteystiedot

Radium: tuoreimmat

Lastensuojelun viranomaisia haastetaan - mistä se kertoo?

Lastensuojelun epäkohtia on viime aikoina nostettu esiin monin tavoin. Verkossa on paljon erilaisia lastensuojelua kritisoivia ryhmiä, kirjoituksia ja videoita. Mistä se kertoo? Miksi epäluottamus viranomaisia kohtaan näyttää lisääntyneen?

Kotimaa2014

Soklin kaivoksessa varauduttava säteilyyn

Säteilyturvakeskuksen mukaan Savukosken Soklin fosforimalmissa on merkittävä määrä luonnon radioaktiivista säteilyä. Erityisen radioaktiivista on niobimalmi, yksi kaivoksen mahdollisia tuotteista. Soklin malmin säteileviä aineita ovat erityisesti torium, mutta myös uraani ja radium.

Kotimaa2010

Detox-kuurit eivät saaneet nettiyleisön luottamusta

Suomalaiset ovat innostuneet detox- eli puhdistuskuureista. Yhdysvalloista Suomeen rantautuneet, kansainvälisten tähtien inspiroimat puhdistuskuurit lupaavat muun muassa pirteää oloa ja kuona-aineiden poistumista. Lääkärit suhtautuvat väitteisiin kuitenkin kriittisesti. Kuureista on tullut Suomessakin muoti-ilmiö ja samalla iso bisnes. Myös nettiyleisön kommentit ovat vielä kriittisiä.

Kotimaa2009

Arevaa syytetään Ranskassa kohonneista säteilyarvoista

Suomen uraanivaroja havittelevaa ydinteollisuusjätti Arevaa arvostellaan kotimaassaan Ranskassa ympäristön saastuttamisesta ja kohonneista säteilyarvoista useilla sen toimipaikoilla.

Kotimaa2006

Pääuutiset

Istuva elämäntapa ja älylaitteilla olo näkyvät erityisesti poikien liikkuvuudessa

Vuoden 2019 Move!-mittauksissa viidesluokkalaisten kestävyyskunto on heikentynyt.

Lapset ja nuoret00:01

Keskustan Kulmuni auttaisi al-Holin lapsia, mutta ei äitejä – haluaa oikeudellisen perustan, jolla lapset ja äidit voitaisiin erottaa

"Äitejä, jotka ovat menneet sinne itse osallistuakseen terroristiseen toimintaan, ei minun mielestäni pidä auttaa."

al-Holin pakolaisleiri11.12.

Yle näki asiakirjan al-Hol-operaatiosta: Ulkoministeriö on valmistellut kaikkien halukkaiden palauttamista Syyriasta

Marraskuun puolivälissä käynnistetyn suunnitelman päätavoite oli tuoda suomalaiset Irakin Erbilin kautta Suomeen charter-lennolla tällä viikolla.

al-Holin pakolaisleiri11.12.