Sillan romahdus vaati neljä kuolonuhria Miamissa
Ainakin neljä ihmistä on kuollut Yhdysvaltain Miamissa Floridassa jalankulkusillan romahdettua. Lisäksi useita loukkaantui. Silta romahti kuusikaistaisesti moottoritielle, ja sen alle jäi useita autoja.
Silta oli valmistunut alle viikko sitten, eikä se ollut vielä avoinna jalankulkijoille. Silta oli rakennettu moduulimenetelmällä, joka mahdollisti sen pystytyksen lyhyessä ajassa.
Korjataanko aktiivimallia?
Aktiivimallin ensimmäinen tarkastelujakso päättyy huhtikuussa. Hallitus on luvannut korjata mallia, mikäli ongelmia ilmenee. Listaamme kolme keskeistä ongelmaa, joihin hallitus todennäköisesti joutuu pohtimaan ratkaisuja.

Ulkomaanliikennettä koskevaan työriitaan sovintoehdotus
Valtakunnansovittelija Minna Helle on antanut aamuyöllä sovintoehdotuksen Suomen Laivanpäällystöliitolle ja Suomen Varustamot ry:lle ulkomaanliikennettä koskevaan työriitaan. Osapuolet vastaavat ehdotukseen tänään kello 16.
Ulkomaanliikennettä uhkaa Suomen Laivanpäällystöliiton työnseisaus. Seisaus alkaa ensi viikon perjantaina aamukuudelta, jos sopua ei saada aikaiseksi. Liitto uhkaa myös jäänmurtajia koskevalla tukitoimella.
Ankeriasmonnit uivat suomalaisiin ruokapöytiin
Sisätiloihin sijoitetussa kalankasvattamossa on tuotettu jo muutama erä ankeriasmonnia Turussa. Kala kasvaa puolessa vuodessa mätimunasta puolitoistakiloiseksi. Alan asiantuntija uskoo, että ankeriasmonni voisi kilpailla vaalealihaisen tuontikalan kanssa markkinoista. Kuluttajat ovat päässeet maistamaan kalaa ja antaneet hyvää palautetta.

Britannian ja Venäjän sanasota yltyy
Äänenpainot Britanniassa tapahtuneen ex-venäläisagentin myrkytystapauksen ympärillä ovat ottaneet alatyylisiä kierroksia. Torstaina alkuillasta Britannian puolustusministeri Gavin Williamson sanoi puheessaan Britannian ja Venäjän välien olevan tällä hetkellä ”poikkeuksellisen kylmät” ja ohjeisti Venäjää ”poistumaan ja laittamaan turpansa kiinni.”

Venäjän puolustusministeriöstä Williamsonin vahvoihin repliikkeihin vastasi kenraalimajuri Igor Konashenkov, joka arvioi brittiministerin retoriikan heijastavan tämän ”intellektuaalista impotenssia.”
Pakkaset jatkuvat
Pakkaskelit jatkuvat, kertoo Ylen meteorologi Seija Paasonen. Maan etelä- ja keskiosassa on laajalti selkeää ja poutaa, lähinnä itärajan tuntumassa tulee yksittäisiä lumikuuroja. Päivällä on pakkasta 2–7 astetta.
Lapissa on verrattain selkeää ja poutaa. Päivällä pakkasta on 4–9 astetta.

Lue lisää säästä Ylen sääsivuilta.