Pelastuslaitos sammuttaa suureksi luokiteltua maastopaloa Salon Halikossa. Paikalla on useita yksikköjä. Hälytys Takapyölintien varrelle tuli kello 14:n tienoilla.
– Palava maasto on pääosin kuivaa kangasmaastoa. Palo on saatu rajattua noin yhdeksän hehtaarin alueelle, sanoo päivystävä päälikkö Mika Kontio.
Kontion mukaan sammutustöissä on käytetty apuna muun muassa rajavartiolaitoksen helikopteria.
– Kyllä siellä tekemistä riittää. Asutusta on jonkun matkan päässä.
Poliisi on auttanut pelastuslaitosta asukkaiden varoittamisessa ja sulkenut läheisen ampumaradan. Evakuointeihin ei ole päivystävän päällikön mukaan tarvinnut ryhtyä.

– Maasto on nyt niin kuivaa, että metsäpalovaroitus on saatu juuri voimaan. Riski palon leviämiselle on edelleen olemassa.
– Pelastuslaitos kastelee aluetta ja pyrkii pitämään palon rajatulla alueella. Jälkivartiointi tulee jatkumaan läpi yön, Mika Kontio sanoo.
Syttymissyystä ei ole tietoa.
Juttu päivitetty kauttaaltaan kello 16.17.