Kuninkaankadun ja Kauppakadun kulmassa Tampereen keskustassa yli 50 vuotta sijainnut liikerakennus on tullut tiensä päähän. Talo valmistui vuonna 1965 tavaratalon Stockmannin lisäsiiveksi. Tuolloin Stockmann sijaitsi Hämeenkadulla Sokosta vastapäätä, ja uudet tilat yhdistettiin vanhaan puoleen maanalaisella tunnelilla.
Rakennusta on laajennettu 1990-luvulla. Viime vuosina katutasossa on ollut vaateliikkeitä, mm. Jokinen ja Seppälä. Siinä toimii myös Pirkanmaan Osuuskaupan ravintola Kustaa, joka on auki viimeisen kerran 22.12.
Rakennusta aletaan purkaa alkuvuodesta 2019. Asemakaavan mukaan tilalle rakennetaan korkeimmillaan kuusikerroksinen talo, jossa on asuntoja ja liiketiloja. Uusi asemakaava alueelle hyväksyttiin vuonna 2015.