Tässä ovat Oulun vaalipiirin ehdokkaat kansanedustajiksi

Äänestäjällä on poikkeuksellisen paljon valinnanvaraa Oulun vaalipiirissä.

eduskuntavaalit
Eduskuntavaalilogo harmaa2019

Eduskuntaan on tarjolla Oulun vaalipiiristä normaalia enemmän ehdokkaita. 184 ehdokasta on 18 enemmän kuin edellisissä eduskuntavaaleissa. Ehdokkaita asettaneita puolueita ja valitsijayhdistyksiä on myös poikkeuksellisen paljon, yhteensä 20. Se on seitsemän enemmän kuin edellisissä eduskuntavaaleissa.

Oululaisia ehdokkaista on 81. Siten selvä enemmistö ehdokkaista tulee muualta kuin vaalipiirin keskuskaupungista. Kainuun maakunnasta ehdokkaita on 23. Määrät ovat jokseenkin samalla tasolla kuin vuonna 2015.

Äänestäjällä on paljon aivan uusia vaihtoehtoja, sillä 3/5 ehdokkaista ei ollut mukana viime eduskuntavaaleissa. Toisaalta moni heistä on tuttu muun muassa kuntavaaleista.

Nykyisistä kansanedustajista 15 pyrkii uusimaan valtakirjansa (lihavoidut nimet). Eduskunnasta luopuvat nykyisistä Tapani Tölli (kesk.), Niilo Keränen (kesk.) ja Hanna Halmeenpää (vihr.). Seitsemän entistä kansanedustajaa (kursivoidut nimet) viidestä puolueesta pyrkii nyt takaisin eduskuntaan.

Ehdokkaiden vaalikonevastauksia voit katsoa täältä. (siirryt toiseen palveluun)

Suomen kansa ensin, 2 ehdokasta:

2 Harri Pekka

3 Pietilä Iris

SDP, 18 ehdokasta:

4 Aguilera Velásquez Jacqueline

5 A.Alasalmi Asko

6 Haapaniemi Jarmo

7 Heikkinen Tiina

8 Heiskanen Miina-Anniina

9 Hokkanen Inka

10 Laava Jere

11 Männikkö Jari

12 Nahkanen Jari

13 Niemimäki Janne-Pekka

14 Pietilä Mika

15 Piirainen Raimo

16 Salmela Marko

17 Sirviö Ari-Pekka

18 Sirviö Pirjo

19 Tiainen Tanja

20 Torro Kaarina

21 Tuppurainen Tytti

Vihreät, 18 ehdokasta:

22 Aalto Esa

23 Ahvenainen Timo

24 Flöjt Mika

25 Haapanen Satu

26 Holappa Toni

27 Isohätälä Jaana

28 Kangas-Siira Monika

29 Keränen Silja

30 Kokko Hanne

31 Lawson Hellu Latekoe

32 Pitko Jenni

33 Pohjanrinne Paula

34 Sormunen Anne

35 Sorvari Seppo

36 Tapaninen Marjo

37 Tervakangas Sofia

38 Vikeväkorva Susa

39 Yrjölä Antti

Sininen tulevaisuus (vaaliliitossa Kansalaispuolueen kanssa), 9 ehdokasta:

40 Bergström Jani

41 Jämsä-Uusitalo Vaili

42 Lipponen Marko

43 Mattila Pirkko

44 Nousiainen Marja

45 Pirinen Jari

46 Snellman Anne

47 Viinala Jarmo

48 Virolainen Kari

Kansalaispuolue (vaaliliitossa Sinisen tulevaisuuden kanssa), 7 ehdokasta:

49 Kilpeläinen Sami

50 Wallin Olli-Pekka

51 Impola Jaakko

52 Luomanmäki Sanna

53 Välimäki Sanna

54 Leppäjärvi Jani

55 Ylitalo Alpo

Kommunistinen puolue – rauhan ja sosialismin puolesta, 1 ehdokas:

56 Tuominen Hannu

Perussuomalaiset, 18 ehdokasta:

57 Aavakare Eila

58 Antikka Mika

59 Erkkilä Eero

60 Halunen Janne

61 Hirvelä Tarmo

62 Hyvönen Saija

63 Immonen Olli

64 Inkala Lare

65 Juntunen Riikka

66 Lämsä Tapio

67 Pihlajamaa Sami

68 Rauhio Ville

69 Simula Jenna

70 Suuronen Arja

71 Tynkkynen Sebastian

72 Törmi Jani

73 Vuorio Juha

74 Vähämäki Ville

Piraattipuolue (vaaliliitossa Liberaalipuolueen kanssa), 5 ehdokasta:

75 Kontiokari Veera

76 Autio Ari-Matti

77 Pitkänen Janne

78 Hopiavuori Ari-Martti

79 Alaraappana Mikael

Liberaalipuolue (vaaliliitossa Piraattipuoleen kanssa), 2 ehdokasta:

80 Kivirinta Aki

81 Kurtti Joonas

Vasemmistoliitto, 18 ehdokasta:

82 Alanko Karita

83 Eilola-Jokivirta Markku

84 Haataja Heidi

85 Huotari Anne

86 Hänninen Katja

87 Jussinniemi Jouni

88 Kalliorinne Risto

89 Kohonen Olli

90 Kortelainen Miikka

91 Kyllönen Merja

92 Luotola Ville

93 Läntinen Carina

94 Nybacka Silvo

95 Paasimaa Veli

96 Pekkala Outi

97 Röntynen Suvi

98 Sarkkinen Hanna

99 Virtanen Kirsi

Feministinen puolue, 2 ehdokasta:

100 Hallikainen Taru

101 Heimonen Terhi

Keskusta, 18 ehdokasta:

102 Aittakumpu Pekka

103 Jarva Marisanna

104 Kettunen Tuomas

105 Kinnunen Mikko

106 Kisner Susanna

107 Korhonen Timo

108 Lehtonen Marjut

109 Mattila Hanna-Leena

110 Moilanen Riikka Leena

111 Niinikoski Eija-Riitta

112 Nikula Lauri

113 Parviainen Ulla Mari

114 Patana Tuija Liisa

115 Pylväs Juha

116 Rantakangas Antti

117 Riekki Vesa

118 Sipilä Juha

119 Ylitalo Jussi

Kokoomus (vaaliliitossa RKP:n kanssa), 17 ehdokasta:

120 Ervasti Sofia

121 Gallén Tiina

122 Heikkinen Janne

123 Hirsso Päivi

124 Honkala Matti

125 Husso Jarmo

126 Hänninen Juha

127 J.Juntunen Hanne-Mari

128 Korkeakoski Mikko

129 Malkamäki Janne

130 Penttinen Outi

131 Pikkuaho Sami

132 Saari Hanna

133 Sutinen Miika

134 Suutari Eero

135 Talvitie Mari-Leena

136 Valkovirta Pauliina

RKP (vaaliliitossa kokoomuksen kanssa) 1 ehdokas:

137 Nyman Tanja

Itsenäisyyspuolue, 2 ehdokasta:

138 Ahonen-Järvinen Anne

139 Launonen Taina

Kristillisdemokraatit, 18 ehdokasta:

140 Aitto-oja Vesa

141 Askeli Leena

142 Harju Sointu

143 Heikkinen Matti

144 Huusko Ritva

145 Hynynen Evelyn

146 Hätälä Mirja-Irene

147 Kemppainen Marja-Leena

148 Lehtikangas Ulla

149 Liljamo Vesa

150 Mikkola Jaakko

151 Nivukoski Hilkka

152 Oksanen Henri

153 Pelto Anna-Kaisa

154 Punkari Soile

155 Pätsi Juha

156 Siljander Kirsti

157 Vähäkangas Juha

Suomen kommunistinen puolue, 3 ehdokasta:

158 Aalto Matti

159 Hyvölä Jyrki

160 Karttunen Kirsi

Seitsemän tähden liike, 15 ehdokasta:

161 Hemmilä Aki

162 Honkanen Virpi

163 Korpiranta Martti

164 Laatu Jorma

165 Lindström Ari

166 Lumijärvi Satu

167 Miettinen Veli

168 Metso Antero

169 Mikkonen Aaro

170 Olmala Elsa

171 Pesola Tapio

172 Räisänen Salme

173 Salminen Antti

174 Siekkinen Timo

175 Koivisto Mika

Aito suomalainen yhteislista, 2 ehdokasta:

176 Lokka Junes

177 Wiik Tiina

Liike Nyt, 7 ehdokasta:

178 Latvala Pertti

179 Ukkola Jaakko

180 Andersson Hans

181 Nissi Ville

182 Hangasvaara Toni

183 Kaakinen Kari

184 Pyttynen Jaakko

Valitsijayhdistys:

185 Kuotesaho Markus