Lapin ehdokkaat saivat numerot – katso täältä ehdokkaasi numero

Lapin vaalipiirissä on 122 eduskuntavaaliehdokasta.

eduskuntavaalit
Henkilö kävelee ulos eduskunnasta.
Lapista seitsemää kansanedustajan paikkaa tavoittelee 122 ehdokasta.Esko Jämsä / AOP

Eduskuntavaalien ehdokasasettelu Lapin vaalipiirissä on vahvistettu ja ehdokkaat ovat saaneet ehdokasnumeronsa. Lapin vaalipiirilautakunta laati ehdokaslistojen yhdistelmän torstaina.

Lautakunta arpoi puolueiden järjestyksen ehdokaslistojen yhdistelmälle maanantaina.

Puolueiden jälkeen listalle tulevat valitsijayhdistykset aakkosjärjestyksessä. Lapissa näissä vaaleissa valitsijayhdistysten ehdokkaita on vain Liike Nytillä.

Kommunistit ensin

Arvonnan perusteella numeroilla 2-7 on Suomen Kommunistinen Puolue. Itsenäisyyspuolue arvottiin toiseksi ja puolueen ainoa ehdokas on numero 8.

Keskustan ehdokkaiden numerot ovat 9-22, Piraattipuolueen 23-25, Feministisen puolueen 26-27 ja Sinisen tulevaisuuden 28-34.

SDP:n ehdokkailla numerot ovat 35-48, Vasemmistoliitolla numerot 49-62, Seitsemän tähden liikkeellä numerot 63-75 ja Vihreällä liitolla 76-89.

Kansallisen Kokoomuksen ehdokkaat ovat numeroilla 90-100, RKP:n ehdokkaan numero on 101, KD:n ehdokkaat 102-103 ja Kommunistisen työväenpuolueen ehdokas on numero 104.

Perussuomalaisten ehdokkaiden numerot ovat 105-118 ja Liike Nytillä 119-123.

Ehdokkaiden numerot näet jutun lopussa olevasta listasta.

Kaikki vaalikelpoisia

Lapin vaalipiirissä on kaikkiaan 122 kansanedustajaehdokasta. Vaalipiirilautakunta totesi kaikki ehdokkaat vaalikelpoisiksi eduskuntavaaleihin.

Lapin vaalipiiristä eduskuntaan valitaan seitsemän edustajaa.

Eduskuntavaalien ennakkoäänestys alkaa 3. huhtikuuta ja päättyy 9. huhtikuuta. Varsinainen vaalipäivä on sunnuntai 14. huhtikuuta.

Eduskuntavaalien ehdokaslistojen yhdistelmä Lapin vaalipiirissä:

SUOMEN KOMMUNISTINEN PUOLUE:

2 Päivi Alajas, Kemi

3 Joona Etto, Rovaniemi

4 Kaarina Pistokoski-Tikkala, Kemi

5 Raija Siirilä, Kemi

6 Tapio Siirilä, Kemi

7 Esko Tikkala, Kemi

ITSENÄISYYSPUOLUE:

8 Heimo Johansson, Keminmaa

SUOMEN KESKUSTA:

9 Petteri Ikäheimo, Rovaniemi

10 Tanja Joona, Ylitornio

11 Pigga Keskitalo, Enontekiö

12 Katri Kulmuni, Tornio

13 Mikko Kärnä, Enontekiö

14 Pekka Lehto, Rovaniemi

15 Markus Lohi, Rovaniemi

16 Eeva-Maria Maijala, Savukoski

17 Sauli Martimo, Simo

18 Olli Rainio, Tornio

19 Rauno Rantaniemi, Rovaniemi

20 Meiju Salmela, Rovaniemi

21 Petteri Salmijärvi, Salla

22 Elli Tuominen, Rovaniemi

PIRAATTIPUOLUE:

23 Ari Ryynänen, Rovaniemi

24 Jarno Siivola, Rovaniemi

25 Tomi Nalli, Rovaniemi

FEMINISTINEN PUOLUE:

26 Marjo Laukkanen, Rovaniemi

27 Linnea Jallinmäki, Kittilä

SININEN TULEVAISUUS:

28 Jouko Alapartanen, Rovaniemi

29 Petri Niemelä, Rovaniemi

30 Veijo Nykänen, Posio

31 Jyrki Saarenpää, Rovaniemi

32 Ilkka Salonen, Sodankylä

33 Matti Torvinen, Rovaniemi

34 Helena Wagner-Prenner, Rovaniemi

SUOMEN SOSIALIDEMOKRAATTINEN PUOLUE:

35 Sari Auvinen, Kemi

36 Sari Honkanen, Posio

37 Satu Honkonen, Sodankylä

38 Eemeli Kajula, Rovaniemi

39 Henna Knuuti, Tornio

40 Anni Koivisto, Utsjoki

41 Maria-Riitta Mällinen, Rovaniemi

42 Niina Oinas, Tervola

43 Johanna Ojala-Niemelä, Rovaniemi

44 Jari Paldan, Rovaniemi

45 Suvimaria Saarenpää, Rovaniemi

46 Pekka Tiitinen, Kemi

47 Marko Varajärvi, Helsinki

48 Antti Väänänen, Rovaniemi

VASEMMISTOLIITTO:

49 Anni Ahlakorpi, Utsjoki

50 Jarmo Alatarvas, Rovaniemi

51 Mari Ikonen, Rovaniemi

52 Reijo Kontinen, Kolari

53 Sari Moisanen, Kemi

54 Albana Mustafi, Kemi

55 Markus Mustajärvi, Savukoski

56 Lalli Mustakallio, Tornio

57 Aki Nevalainen, Kittilä

58 Tiina Outila, Rovaniemi

59 Vesa Puuronen, Rovaniemi

60 Henri Ramberg, Rovaniemi

61 Olavi Stoor, Tornio

62 Kati Tervo, Kemi

SEITSEMÄN TÄHDEN LIIKE:

63 Pertti Ahokas, Rovaniemi

64 Juha Antinkaapo, Tervola

65 Akseli Erkkilä, Kittilä

66 Liisa Halonen-Laiti, Tervola

67 Santtu Hyytinen, Kemijärvi

68 Jouko Jääskö, Rovaniemi

69 Marjo Kerkelä, Rovaniemi

70 Maria Koivumaa, Tornio

71 Hemmo Koskiniemi, Rovaniemi

72 Antti Lasanen, Posio

73 Mette Lehikoinen, Rovaniemi

74 Jukka Sarre, Inari

75 Marko Vapa, Keminmaa

VIHREÄ LIITTO:

76 Pekka Aikio, Sodankylä

77 Sari Sanneli Alakulppi, Rovaniemi

78 Sonja Alaraatikka, Rovaniemi

79 Antti Brunni, Espoo

80 Sirkku Hanhikoski, Tornio

81 Tiina Huilaja, Kittilä

82 Riikka Karppinen, Sodankylä

83 Miikka Keränen, Rovaniemi

84 Jari Koivumaa, Rovaniemi

85 Teemu Korhonen, Sotkamo/Rovaniemi

86 Petri Leinonen, Tornio

87 Pekka Nyman, Pelkosenniemi

88 Tarja Pasma, Oulu

89 Maire Puikko, Inari

KANSALLINEN KOKOOMUS (KOK+RKP+KD):

90 Mikko Anttila, Kemi

91 Heikki Autto, Rovaniemi

92 Ville-Joonas Engman, Rovaniemi

93 Pekka Heikkinen, Sodankylä

94 Matti Henttunen, Rovaniemi

95 Antti Kaarlela, Tornio

96 Sanna Luoma, Rovaniemi

97 Tanja Sanila, Inari

98 Riitta Savukoski, Kemijärvi

99 Sara Tuisku, Rovaniemi

100 Tarja Vanhamaa, Keminmaa

SUOMEN RUOTSALAINEN KANSANPUOLUE (KOK+RKP+KD):

101 Sammol Lukkari, Utsjoki

SUOMEN KRISTILLISDEMOKRAATIT (KOK+RKP+KD):

102 Pirkka Aalto, Kemijärvi

103 Kitti Kumpulainen, Inari

KOMMUNISTINEN TYÖVÄENPUOLUE - RAUHAN JA SOSIALISMIN PUOLESTA:

104 Rauno Lintunen, Porvoo

PERUSSUOMALAISET:

105 Kalervo Björkbacka, Rovaniemi

106 Marko Heikkuri, Kemi

107 Kaisa Juuso, Tornio

108 Juhana Kelloniemi, Kemijärvi

109 Eila Kivioja, Sodankylä

110 Kari Kontiokoski, Tervola

111 Terho Korpikoski, Simo

112 Jouko Lampela, Rovaniemi

113 Ari Paldan, Rovaniemi

114 Jaakko Raivio, Rovaniemi

115 Veikko Siitonen, Kittilä

116 Ari Södervall, Pello

117 Timo Tolonen, Rovaniemi

118 Antti Tonteri, Enontekiö

LIIKE NYT LAPPI YHTEISLISTA:

119 Heidi Alariesto, Rovaniemi

120 Milla Hietala, Keminmaa

121 Ilkka Sääskilahti, Espoo

122 Juha Paulus Tepsa, Rovaniemi

123 Heli Trög, Keminmaa

KORJATTU: Muutaman ehdokkaan väärät numerot.